metro.cz

Ochráncům přírody leží v žaludku zákon o myslivosti

  12:21
Poštolka obecná je bezpochyby nejběžnějším českým dravcem. Vláda se nyní chystá předložit do parlamentu novelu zákona o myslivosti. Ta má však podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) přinést jen samé potíže.
Dravec a B. Hrzánová | foto: ČSOP

„Návrh novely o myslivosti absolutně nereflektuje současnou společnost ani stav naší přírody. Obsahuje totiž seznam druhů živočichů, podle kterého je poštolka klasifikována jako zvěř. Kdyby přitom ze seznamu vypadla, ubylo by státním úředníkům a záchranným stanicím celkem 3759 úředních úkonů ročně,“ říká pro deník Metro člen svazu Petr Stýblo.

Ač novela podle ČSOP obsahuje mnohé změny, nemění bohužel ani dávno přežitá ustanovení. Celkem 37 zvířecích druhů by podle Stýbla být v seznamu zvěře vůbec nemělo, naopak čtyři druhy nepůvodních predátorů v seznamu chybí. „Na příkladu poštolky obecné můžeme ilustrovat nesmyslnost celého seznamu. ČSOP koordinuje v tuzemsku Národní síť záchranných stanic. Tyto stanice jen v roce 2019 přijaly do péče celkem 1709 handicapovaných poštolek obecných. Z toho šedesát procent se podařilo vyléčit a úspěšně vrátit do přírody. Protože však je poštolka podle zákona o myslivosti zvěří, musely dle tohoto zákona proběhnout nesmyslné úkony,“ dodává Stýblo.

Všichni loňští nálezci zraněných poštolek jsou technicky vzato pytláci. Ať už z neznalosti, že jde o zvěř, či nemožnosti sehnat si příslušné neveřejné kontakty totiž nekontaktovali uživatele příslušné honitby. Zákon jim to však nařizuje. Jednotlivé záchranné stanice také pochybily, protože dotčené uživatele kontaktovat rovněž nemohly. „Pokud si to spočítáme, celkem 1025krát pak měly stanice zákonnou povinnost před navrácením vyléčené poštolky do přírody – honitby – její vypuštění projednat s orgánem státní správy myslivosti, tedy úředníkem obce s rozšířenou působností, a dále informovat o chystaném vypuštění i uživatele honitby. Všem je přitom jasné, že z hlediska myslivosti obyčejná poštolka nikoho nezajímá,“ kroutí hlavou Stýblo.

Kdy poslanci novelu projednají, není zatím přesně stanoveno. Mezi druhy, které lze v tuzemsku lovit, by měly podle ní patřit i ohrožené a prudce ubývající druhy kachen – poláka chocholačky a poláka velkého. Ten byl přitom nedávno Mezinárodním svazem ochrany přírody zařazen mezi druhy celosvětově ohrožené vyhynutím.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek