metro.cz

Kopačky, dres a test na covid. Pojišťovny ho asi budou platit

  11:20
„Lóže vpravo dole, prosím potvrzení o testu na covid,“ říká uvaděčka. Jedna z variant, která by mohla platit, pokud by divadla opět začala hrát.
ilustrační snímek | foto: Patrik UhlířMAFRA

Fotbalový trenér mladších žáků si drbe ucho. Je tu naděje, že by se jeho svěřenci mohli opět scházet na pravidelných trénincích. „Zatím jsou povolení dva lidé dohromady, to nemá cenu něco organizovat,“ přiznává trenér s tím, že pokud by se opatření zmírnila a mohlo se opět sportovat ve větším počtu, byl by rád. Mluví se o tom, že by se podmínky uvolnily i tak, že by před tréninky museli malí fotbalisté absolvovat antigenní testy. „Jasno ale nemáme, na kolik odběrů má člověk právo. Protože pokud by pojišťovna hradila jen omezený počet testů, rodiče by si asi dost připlatili,“ myslí si trenér žáků.

Miliony testů

  • Od začátku epidemie provedli zdravotníci v Česku téměř čtyři a půl milionu testů.
  • Za první milion testů (do září 2020) zaplatily zdravotní pojišťovny, firmy i jednotlivci asi dvě miliardy korun.
  • Testy odhalily téměř 940 tisíc pozitivních případů.

Deník Metro proto oslovil některé zdravotní pojišťovny. Ty hradí bezplatné testování už od prosince loňského roku, kdy stát umožnil dobrovolné testy pro všechny obyvatele Česka. Pojišťovny mají proto svá pravidla sladěná s těmi, která určilo ministerstvo zdravotnictví. „Zdravotní pojišťovny jsou povinny uhradit veškerou péči v souladu s platnými předpisy,“ potvrdila Nicol Lenertová, mluvčí Oborové zdravotní pojišťovny. Pro pojištěnce platí, že i bez příznaků virového onemocnění hradí jeho pojišťovna antigenní test maximálně jednou za pět dní. „Za měsíc je to maximálně šestkrát,“ doplňuje Lenertová.

Stejně jsou na tom klienti největší české Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Podle nařízení ministerstva zdravotnictví stále platí podmínka, že bezplatné testování je možné jednou za pět dní,“ uvedl pro deník Metro mluvčí VZP Milan Řepka.

Ceny jsou různé

  • Kolem pěti set korun za jeden antigenní test (doplněný certifikátem) si účtují soukromá zdravotnická zařízení. Samotné vyšetření bez „papíru“ se pohybuje kolem 350 korun. 
  • PCR testy jsou násobně dražší, pohybují se kolem 1600 korun.

Pohled pojišťoven se ale může v detailech lišit. Především v tom, pokud by se jednalo o bezprostřední testování před konkrétní aktivitou. „Dotazujete se na něco, co je v současnosti připravované pro umožnění volnočasových aktivit,“ říká Elenka Mazurová, mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojišťovna hradí antigenní testování z důvodu ochrany obyvatelstva a prevence proti šíření covidu na základě mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. „Zatím není jasno, jak a kdo bude testování hradit, nepředpokládáme, že tyto úhrady půjdou z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ míní Mazurová, pokud jde o testy vázané na nějakou sportovní či kulturní aktivitu. Otázkou je, jestli by testovaní uváděli, že potřebují potvrzení kvůli práci nebo například kvůli tréninku či návštěvě divadla.

V pražském Divadle na Vinohradech o možnosti hrát pro ty, kteří budou negativně testovaní, vědí. „O opatřeních se zatím uvažuje, v praxi by byla asi obtížně realizovatelná. Vyčkáme na definitivní rozhodnutí,“ uvedla pro Metro Zuzana Paulusová, mluvčí divadla, k možnosti, že by ke vstupence dokládali diváci i potvrzení od lékaře. Není totiž zcela jasné, jaké by musely být mezery v hledišti, co vše by bylo v divadlech povolené. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek