metro.cz

Zdánlivě běžná „Brigáda“ může změnit plány a nasměrovat studenta jinam

  10:03
Tady vystudujeme, tady pak zůstaneme. Tak si mnozí vysokoškoláci plánují život, když nastupují na školy v Praze a velkých městech. Může to ale být i jinak
Barbora Košuličová | foto: Archiv BK

O životě leckdy rozhodují náhody. Když si například student lékařské fakulty vysní kariéru zubaře v hlavním městě nebo primáře ortopedie ve vyhlášené nemocnici ve velké krajské metropoli.

Scházel jí kontakt a další osudy pacientů
Ale pak stačí zprvu nezajímavá nabídka na studentskou praxi u obvoďáka a naplánovaná kariéra zamíří jiným směrem. „Už na gymnáziu jsem věděla, že se chci věnovat profesi, která dává smysl a má přínos pro společnost. Zachraňování lidských životů to beze zbytku splňovalo, takže jsem už své seminární předměty směřovala tak, abych mohla jít na medicínu,“ popisuje Barbora Košuličová, která pochází z Dubňan na Hodonínsku.

Když chodila na studentskou praxi do fakultní nemocnice, dalo jí to hodně po profesní stránce, ale chybělo jí, že neznala další osud těch, na jejichž léčbě se částečně podílela. Změna se dostavila při absolvování stáže u Kateřiny Javorské, praktické lékařky z Nového Města nad Metují. Sama přitom o dráze praktika v začátcích studia vůbec neuvažovala, především kvůli špatným zkušenostem lidí ze svého okolí.

Jejím vysněným lékařským oborem byla dětská psychiatrie. „To změnila praxe u doktorky Javorské, která mi ukázala, jak lze k pacientům přistupovat. Také mi došlo, jak důležitá je primární péče,“ přiznává budoucí lékařka. Pokud ta bude dobře fungovat, odlehčí nemocnicím i celému zdravotnickému systému. Obzvlášť ve venkovských oblastech, kde je praktik součástí místního společenství a mnohdy se stará o několik generací.

Tady málo, tady nic, tady hodně
V případě Barbory Košuličové je nutné uvést, že o změnu priorit se zasloužil projekt Staň se praktikem v Královéhradeckém kraji, jehož financování letos pro studenty pátého ročníku medicíny spustil Královéhradecký kraj ve spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Rušení ordinací praktiků tak může podobný projekt hodně změnit. Obvoďáků je v některých regionech značný nedostatek. Ukazuje to například jedna z nejnovějších analýz v několika okresech Moravskoslezského kraje. Ze zjištěných dat vyplývá, že největším problémem Moravskoslezského kraje je nerovnoměrná dostupnost praktických lékařů. V okrese Nový Jičín jich aktuálně chybí dvaadvacet, v okrese Karviná osm, v okrese Opava pět. Celorepublikový průměr je statisticky 1600 pacientů na jednoho lékaře, pokud budeme počítat jen skutečně aktivní a ordinující praktiky, mluvíme o dvou tisících,“ tvrdí Petr Žižka, člen vedení společnosti Moje ambulance.

„Myslím, že pro mě i pro celou řadu mladých lékařů je stále důležitější mít prostor i na soukromý život, práce praktického lékaře se mi v tomto směru jeví jako přijatelnější než služby v nemocnicích. Vzhledem k nedostatku praktických lékařů také nemusí být složité praxi po někom převzít. Zvlášť u nás na jižní Moravě bych tak pacientům ušetřila případné hledání nového doktora,“ sdílí svou motivaci Barbora Košuličová.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek