metro.cz

Předpovědět předčasný porod je výhrou lékaře i těhotné

  15:42
Speciální vyšetření budoucí matky trvá 45 minut. Lékař zjistí, zda jí hrozí předčasný porod.
porod | foto: Metro.cz

Čeští neonatologové patří ke světové špičce. Dokážou udržet při životě děti, které se narodily dříve než ve čtyřicátém týdnu těhotenství. Daří se zajistit přežití předčasně narozených dětí menších než 500 gramů.

Pro lékaře i porodníky je však nesmírně důležité, pokud by dokázali co nejpřesněji zjistit, jestli je budoucí maminka rizikový případ a hrozí jí předčasný porod. „Pokud to lékař ví, může ihned ženě doporučit, aby tomu přizpůsobila svůj program v následujících týdnech,“ připomíná Patrik Šimják z pražské porodnice U Apolináře, kde v současnosti probíhá pilotní program screeningu rizika předčasného porodu britskou metodou QUIPP. „To znamená, že by například neměla cestovat, zdržovat se doma, aby v případě, že by se přiblížil porod, byla v dosahu lékaře,“ dodává Šimják. Informace, že je budoucí maminka riziková, je důležité i pro porodnici. Kvůli včasné přípravě například podpůrných dýchacích a dalších přístrojů pro nedonošené dítě i možnosti naplánování chodu porodnického oddělení.

Šance pro rodičky

  • V roce 2018 rodila předčasně každá pátá žena, která vykazovala rizikové faktory.
  • Screeningový pilotní program QUIPP je kompletně hrazený z peněz EU. 
  • Základní vyšetření (přístrojovým vybavením) by mohlo stát asi 1500 a 2000 korun.
  • Vyšetření se provádí ve 20. až 24. týdnu těhotenství. 

Screening, který už běží standardně ve Velké Británii, se nyní pilotně zkouší i v dalších evropských státech. V porodnici U Apolináře bude probíhat až do jara 2022. Vyšetřením projde tisíc žen, u kterých lékaři na začátku těhotenství diagnostikují některý z rizikových faktorů. Poté by se mohl rozšířit i do dalších porodnických zařízení v Česku. „Mezi rizikové faktory patří například prodělané předčasné porody, potraty, ale třeba i nízký, nebo naopak vysoký věk rodičky,“ připomíná Antonín Pařízek, vedoucí lékař Perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře. Mezi další rizika patří kouření, užívání drog či krátký interval mezi jednotlivými porody.

„Novorozenecká úmrtnost je u nás nízká, máme dvanáct perinatologických center pro nedonošené děti, frekvenci předčasných porodů se u nás ale za posledních padesát let snížit nepodařilo,“ konstatuje Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik. Screening by tak měl přispět k minimalizaci zdravotních rizik žen i jejich dětí. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek