metro.cz

Češi zvelebovali chaty a chalupy, teď se bojí

  10:55
Pastouška, nebo honosné víkendové sídlo? Majitelé rekreačních objektů se obávají živlů všeho druhu.
chata | foto: MAFRA

Jarní i podzimní epidemie „přibila“ víc rodin k jejich chatám a chalupám. Proto Češi podle podzimního průzkumu Generali České pojišťovny věnovali letos část financí do jejich zvelebení. Učinily tak téměř dvě třetiny domácností, které víkendové sídlo vlastní. Z průzkumu vyplývá, že lidé hodně řeší, jak svou nemovitost ochránit. Obávají se nejen přírodních živlů, ale i těch kriminálních.

Nezapomněli jsme?

  • Na některé kroky týkající se zazimování objektu si majitelé vzpomenou až po týdnech.
  • Vodu uzavře v celém objektu jen 36 procent lidí. Zamrzlé a prasklé potrubí bývá nejčastější vnitřní technickou škodou.
  • Nejvíce škod na chatách a chalupách nadělají přírodní živly (33 procent), následují vloupání a krádeže (23 procent).

K ochraně obydlí však přistupují různě. „Dům po odsunutých Němcích, kteří jeho další obyvatelé v následujících desetiletích nijak zvlášť neudržovali, jsem ponechal na první pohled v neudržované podobě,“ přiznává současný nizozemský majitel staršího objektu v malé osadě severovýchodně od Děčína. Lišejník na střeše, nenatřené rámy oken, oprýskaná omítka. Při pozornějším pohledu si všimnete, že vnitřní rámy dvojitých oken jsou opravené, v přízemí dokonce s nenápadnými mřížemi. „Nechal jsem starý obal, mimikry,“ vysvětluje Nizozemec. Uvnitř je chalupa luxusně vybavená, je tu všechno, co potřebuje chalupář 21. století. V porovnání s místními stálými obyvateli a dalšími chalupáři však dům vypadá jako chudý příbuzný.

Ne všichni ale chtějí, aby jejich rekreační sídlo vypadalo jako pastouška. „Zhruba třináct procent chatařů a chalupářů letos investovalo do objektů až půl milionu korun,“ říká Martina Veřtátová, produktová manažerka majetkového pojištění Generali České pojišťovny. Takřka třetina tento rok renovovala střechy, částečně nebo komplet, hojně se pořizoval i zahradní nábytek a také bazény. „Lidé ale zapomínají, že by si zhodnocením majetku měli zrevidovat i původní pojistku,“ dodává Veřtátová. Aktualizovat podmínky až poté, co vybavení poničí nebo odnesou zloději, případně spláchne bahno a voda, moc nepomůže. Se zloději má zkušenost více než polovina chatařů a chalupářů. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek