metro.cz

Pijeme všechno, hlavně, že to teče. Na Vánoce přibrzděme

  17:00
Výrobci alkoholu šlapou na plyn. Reklamy v televizích jsou teď propagací alkoholu doslova prošpikované.
Popíjejí alkoholu | foto: MAFRA

Ekonomická a sociální nejistota „sbližuje“ člověka s pitím. Ke zvyšování závislosti, a to i v období Vánoc, přispívá v Česku třeba i to, že si Češi mylně vykládají skutečný obsah alkoholu v nápojích. Hlavně pití piva považují za menší zlo, než do sebe hodit dva tři panáky.

Pivo je slabší než vodka, myslí si piják

„Lidé si pletou procenta na láhvi vyjadřující obsah alkoholu na jeden litr se skutečným obsahem, který pak v jedné porci konzumují,“ vysvětluje Vladimír Darebník, výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin. Laická argumentace tak podle Darebníka stojí na tom, že půllitr piva má jen čtyři až pět procent alkoholu, zatímco vodka čtyřicet procent a více. „Neuvědomují si ale, v jakém množství daný nápoj konzumují,“ upozorňuje Darebník. V jedné sklenici piva je víc alkoholu, než ve velkém panáku vodky. Pět šest piv tak může představovat sedm i více vodek. A to českým pijákům nedochází.

Sebereflexe je o svátcích snadnější

Potvrzují to i slova odborníka. „Dát si skleničku vína nebo piva není žádné drama, ale děláme ho z něho my sami, že nevíme, proč těch skleniček do sebe překlopíme deset nebo patnáct,“ připomíná Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice Praha a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, známé spíš jako Apolinář. Ačkoli většina klientů kliniky nepijí o Vánocích méně, než ve zbytku roku, podle Miovského je tento čas příležitostí pro regulaci této závislosti. „Lidé jsou v tento čas vnímavější k sobě i druhým, jsou ochotní k větší sebereflexi,“ naznačuje přednosta adiktologie. Je tu proto šance, i za pomoci blízkých, nasměrovat problematické povahy k léčbě, případně k dodržování větší abstinence.

Pravda se letos ukáže

Epidemický rok ukáže reálná čísla o českém alkoholismu. Zmizela alkoholická turistika.

Česko patří v evropském žebříčku konzumace alkoholu na hlavu na 4. pozici.
Už v březnu se kvůli zákazu vstupu cizinců snížila spotřeba alkoholu o 24 procent.

Letošní vánoční období se ale silně prolíná s nepříznivým koronavirovým obdobím, které potáže s užíváním alkoholu ještě zesilují. V rodinách, kde už bylo na problémy s pitím zaděláno před vypuknutím epidemie, tento trend se nyní ještě posiluje.

Pití je lepší jako doplněk k jídlu, ne naopak

Lít jednu sklenku za druhou slepě do hlavy, nebo si alkoholem pouze doplnit jiné zážitky. A to i ty sváteční. „Celoživotně propaguji víno ve spojení s konzumací dobrého jídla, s gastronomií, ne jako pití pro pití,“ radí Pavel Vajčner, generální ředitel vinařské společnosti Znovín Znojmo. Podle mnoha průzkumů se spotřeba alkoholu o Vánocích zvyšuje asi u jedné čtvrtiny českých konzumentů. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek