metro.cz

Paruka mafiána Ivana Jonáka si žádnou filmovou sošku neodnese

  5:29
Kadeřnické „faux pas“ mullet slaví v posledních měsících comeback na módních molech, sociálních sítích i v ulicích.

Další 1 fotografie v galerii
Michala Novotného upravili vizážisté dokonale. | foto: Česká televize

Seriál Devadesátky Češi milují. S nadsázkou se dá říct, že byste v těchto týdnech marně hledali kancelář, kde se každé pondělí neprobírá den předtím odvysílaný děj. Lidé si pochvalují scénář, kostýmy i chytře zvolené retro lokace. Ovace sklízejí také maskéři. Ti vytvořili hercům nejen autentickou image, ale mají na kontě také asi nejvýraznější masku letošního roku – paruku Ivana Jonáka. Falešný kučeravý mullet vyrobili maskéři na míru herci Michalovi Novotnému. Ač při jeho výrobě strávili umělečtí maskéři Martin Valeš a Martin Větrovec několik týdnů, oficiálního ocenění se nejspíš nedočkají.

Český lev hodnotí jinak
„Seriál Devadesátky může být v případě cen Český lev hodnocen v kategorii nejlepší televizní seriál a případně i v dalších kategoriích věnovaných hereckým výkonům a dalším profesím. V případě masek a kostýmů je hodnocen film nebo seriál jako celek. Není hodnocena jedna konkrétní maska nebo kostým,“ říká pro deník Metro Silvie Marková, která má na starosti mediální komunikaci cen Český lev.

Český lev má tedy sošky pouze pro kategorie nejlepší kostýmy a nejlepší masky. V tuzemsku podle Markové dokonce neexistuje instituce, která by cenu za konkrétní masku či část kostýmu udělovala. „Ani Ceny české filmové kritiky tyto kategorie nezohledňují,“ dodává Marková.

Nejen Jonák
Výrobě paruk pro seriál logicky předcházely podrobné rešerše. Proměna Alberta Čuby, který hraje Františka Mrázka, poté spočívala jen ve změně jeho skutečného účesu. Maskéři jej pouze ostříhali a vyfoukali mu vlasy. S mladým Tomášem Kozákem neboli Kryštofem Bartošem to měli v maskérně trochu těžší. Vytvořili jakousi poloparuku, kterou herci v prvních dvou dílech lepili. Společně s hercovými trochu přerostlými vlasy byl pak dojem skutečného mulletu dokonán.

Vpředu byznys, vzadu párty
Mullet byl koncem osmdesátých, a především v devadesátých letech velkým trendem. Jedni z prvních průkopníků tohoto účesu byli David Bowie a Paul McCartney. Jeho nejznámějším nositelem v Česku kupodivu nebyl gangster Ivan Jonák, ale Jaromír Jágr. Ten tuhle image údajně volil proto, aby se mu pod helmou nepotila hlava. Zároveň ale toužil po tom, mít dlouhé vlasy.

Peklo je zpět
Kadeřnické „faux pas“ mullet slaví v posledních měsících comeback na módních molech, sociálních sítích i v ulicích. Modernější variace kratšího mulletu, takzvaný shullet, nejprve začaly nosit hollywoodské hvězdy dámského pohlaví. Později se přidali i pánové. Mullet byl totiž, jak známo, ve svém základu jakousi kombinací klasické kancelářské image s troškou rebelie. Tu reprezentovala zadní delší část. Postupem času se však tento sestřih stal zatracovaným.

Jen málokdo předpokládal, že si najde cestu zpět do módního světa. Stalo se a jedním z možných vysvětlení je pandemie koronaviru. Některé celebrity se totiž změnou svých původních účesů údaj- ně snaží reagovat na současnou koronavirovou krizi.

Kudrnaté háro
Na kudrnatou mulletovou paruku Ivana Jonáka se údajně spotřebovalo dvacet deka kvalitních vlasů. Michal Novotný tuto postavu hraje i díky práci vlásenkářů více než výborně. To, že za vás dobrá paruka „zahraje“ ledacos, dobře ví i herečka Aňa Geislerová. Jako bývalá první dáma Olga Havlová měla ve filmu Havel režiséra Slávka Horáka po celou dobu na hlavě rozcuchanou blond kštici. Tou při hraní emotivních scén pohazovala tak výrazně, že se někteří diváci v kinosálech dokonce smáli.

Devadesátky

  • Šestidílná minisérie od tvůrců Případů 1. oddělení popisuje vyšetřování klíčových případů  devadesátých let. 
  • Na několika dobových případech seriál ukazuje atmosféru doby, kdy kriminalita vyskočila do nečekaných výšin a kdy se rozhodovalo o tom, jestli policie najde a ustojí svoji roli. Na pražské 1. oddělení nastupuje mladý vyšetřovatel Tomáš Kozák. Zkušený operativec Václav Plíšek novému kolegovi zprvu nevěří. Bezprecedentnímu přísunu vražd ale musí čelit společně. 
  • První tři epizody seriálu byly poprvé uvedeny v září 2021 na Mezinárodním seriálovém festivalu Serial Killer.
  • Stejně jako ostatní seriály a filmy ovlivnila i natáčení Devadesátek pandemie koronaviru. Odnesl to například herec Bořek Slezáček, který musel chodit se střihem podle hrnce po ulicích celý půlrok.
  • Tvůrci seriálu museli dbát na detaily. Některé jim však utekly. Na státních poznávacích značkách vozidel se tak vyskytují červené nálepky technické kontroly, které se používají v současnosti. Do roku 2015 se přitom používaly zelené nálepky měření emisí. 
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek