metro.cz

Dalších 12 fotografií v galerii
Koho by napadlo, že i obyčejná latrína může být „ideologicky“ závadná. | foto: Veselé bydlení

Písmeno Z se teď nezaslouženě stalo symbolem ruské agrese. Kdo na to doplatí?

  5:10
Až do chvíle, kdy Hitler rozpoutal druhou světovou válku, byla svastika vcelku nevinným „logem“. Teď má nastartováno k zavržení poslední znak abecedy.

„Pod tímhle znakem přece nemůžeme prodávat trička!“ Hromadné pomalovávání písmenem Z na pancéřích ruských obrněnců a aut útočících na Ukrajinu vyvolalo paniku například u obchodníků. Asi týden po ruské invazi se v nabídce Amazonu objevila trička s velkým zetkem a nápisem Za pobědu (za vítězství). Symbol agrese se prodával za necelých dvacet dolarů. Obchod ho stáhl. Protože pochopil, že by ho prodej mohl stáhnout směrem dolů.

Jak se surovost ruských okupantů stupňovala a současně si mnozí Rusové vzali Z za svůj symbol podpory války, tak se šíří větší nebo menší panika v ostatním světě. Z posledního písmene abecedy se stala odpudivá záležitost. Přitom až do letošního roku ho také v Česku bez problémů používal kdekdo. Jenže s válkou se z písmene stala společensky problematická záležitost. Protože mohou v lidech vyvolávat nepříjemnou spojitost s ruskou agresí.

Svastika bývala vítaným symbolem štěstí
Za zetka se stala svastika 21. století. Nepříjemné souvislosti tak mohou vyvolávat i zcela nevinná označení. „Přitom před druhou světovou válkou řada firem používala svastiku řada firem, je to vlastně symbol štěstí,“ upozorňuje Jiří Boukal, specialista na branding a komunikaci. Že by zetko bylo vyřazeno z abecedy, toho se tento specialista neobává, ale úplně nezavrhuje možnost, že to některá označení postihne. „Asi nebudeme měnit označení začátečníků v autě, ale třeba jo,“ připustil Boukal v rozhovoru pro DVTV.

Nový ruský fašismus
Paniku vyvolává velké a výrazné Z například v politice. Česká strana Zelení sice ponechala malé a samostatné spolu s názvem na svých stránkách, na facebookové stránce, kde bylo zetko zcela dominantní, ho zahalila do ukrajinské vlajky. Může to mít pro Zelené osudové následky? „Zatímco Rusové v něm vidí odpor proti nacismu, Evropané a další národy k němu přimalovávají ještě jedno Z jako symbol nového, ruského, nacismu. Protože ho Rusko začalo používat až se vstupem vojsk na dříve neokupované území Ukrajiny, je to poměrně krátká doba a je velmi těžké odhadnout, jak si ho lidstvo bude pamatovat za pár let či déle,“ myslí si Denisa Hejlová, vedoucí katedry Marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Praha.

Také Češi mají podvědomě uložené v paměti jiné ruské symboly agrese, a to bílé pruhy na sovětských obrněncích a automobilech ze srpna 1968. Okupanti jimi v rámci „bratrské pomoci“ označily své jednotky, aby se případně odlišili od československé vojenské techniky. „Tři pruhy na tancích invaze do Československa v osmašedesátém si pamatují asi už jen ti, kdo je viděli osobně. Ale všichni Češi dobře vědí, co to pro ně znamenalo,“ dodává Denisa Hejlová.

Komentáře

zpět na článek