metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Jurta místo chalupy? České chalupaření se mění. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ceny chat a chalup neklesají. Za covidu zdražily o půlku

  12:25
Peníze přijdou na účet dříve, než majitel chalupy podepíše se zájemcem kupní smlouvu. Zkušenost, kterou zaznamenal možná nejeden vlastník rekreačního objektu. Hlad po chatách a chalupách trvá.

Malebný kraj pod Troskami. Stylová chalupa Českého ráje. Zvenčí tradiční kolorit tohoto kraje. Uvnitř citlivé skloubení moderního vybavení s minulostí. Pozemek téměř dva a půl tisíce metrů čtverečních, chalupa samotná přes 330 metrů plochy. Na témže pozemku bývalá hospoda, ta však rekonstrukci vyžaduje. No, nekupte to za více než patnáct milionů korun včetně provize makléře.

To, co bývalo před 30 lety možná za půl milionu, teď trhá rekordy. Obavy, že by se podobná nemovitost neprodala, realitní makléři moc nemají. „Pokud nechcete prodávat ihned a za každou cenu a najdete si makléře, který uvažuje podobně, máte šanci, že rekreační nemovitost prodáte za slušnou cenu,“ myslí si Jan Štohanzl ze společnosti Remax.

Neohřejí se

  • Nemovitost zmizí z nabídky inzertních portálů obvykle do jednoho měsíce. 
  • Například ve Středočeském kraji se prodávají chaty, chalupy i pozemky v průměru za necelých čtyřicet dnů. 
  • Víkend na pozemku s dobře vybavenou maringotkou si musíte zamluvit několik měsíců předem.

Den otevřených dveří? Prodejce na tom vydělá
Covidová pandemie podpořila trend, že lidé kupují všechno, stav nemovitosti není až tak podstatný. „Většina lidí počítá s tím, že si budou chalupu rekonstruovat podle vlastního vkusu. Klíčovou roli zde hraje lokalita. Nejluxusnější jsou místa v národních parcích, CHKO nebo jinak chráněných oblastech, kde se často žádné další novostavby už nepovolují,“ komentuje současné dění v rekreačních realitách Vladimír Zuzák z Maxima Reality.

Už po vypuknutí covidu na jaře 2020 šly ceny takových objektů až o čtvrtinu nahoru, loni byly ve srovnání s předcovidovými časy leckde dražší až o 50 procent. A letos lze čekat podobný vývoj. Zkušení obchodníci s chatami a chalupami stále častěji doporučují, pokud se na inzerát přihlásí desítky kupců, uspořádat den otevřených dveří. „Vyplatí se také on-line aukce, kdy lidé nabízejí přes makléře, kolik jsou ochotni přihodit navíc,“ připomíná Zuzák. Cena se může zvýšit až o padesát procent.

Víkendové maringotky a mongolské jurty
Že by ceny chalup a chat šly dolů, s tím nelze počítat. Vedle nakupování roubenek a dalších objektů vyloženě pro vlastní relax se kupci shánějí po výhradně komerčních stavbách, které chtějí využívat především na pronájem na víkendy a delší dovolené. Kdo nemá dost financí na chalupu, může si pořídit jen pozemek. „Nemusíte žádat o stavební povolení, stačí tam postavit maringotku nebo jurtu,“ říká Jan Škrabánek z Bezrealitky.cz. Ubytování ve stylu mongolských pastevců si prý rádi vyzkoušejí ti, kteří nemají vlastní víkendový objekt a touží po kontaktu s přírodou. Samozřejmostí ale je, že i takové ubytování má odpovídající hygienické vybavení.

Právě o takové pozemky, kam lze maringotku či stan postavit a jejichž ceny neletěly v posledních dvou letech tak vzhůru, je nyní mezi zákazníky stále větší zájem. Vždyť za jednu noc si tu lze od ubytovaných říci až o pět tisíc korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek