metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Vojtěch Dyk a Lana Vlady ve filmu Il Boemo o slavném skladateli 18. století Josefu Myslivečkovi | foto: ČFTA

Kolaborant a slavný skladatel. Nominace na 30. Českého lva ovládly dvě historické osobnosti

  13:51
Filmové ceny budou předány v sobotu 4. března v Rudolfinu.

U členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) opět zabodovaly snímky věnované minulosti. Nejvíce nominací má film Arvéd. Psychologické mysteriózní drama režiséra Vojtěcha Maška, které může získat až 12 sošek, vypráví příběh nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu. O jednu nominaci méně získalo dílo Petra Václava Il Boemo o slavném skladateli 18. století Josefu Myslivečkovi. Film Jan Žižka Petra Jákla má čtyři nominace.

Několik nominací posbíraly také televizní počiny, které se obracejí do minulosti. Ať už jde o Krále Šumavy: Fantoma temného kraje, Marii Terezii – pátý díl, potažmo seriál Devadesátky.

Záplava premiér
Akademici vybírali z celkem 129 filmů, loni šlo tedy o rekordní rok z pohledu počtu premiér. „Během covidového období došlo ke zdržení v premiérách, a proto se jich hodně nahrnulo právě do roku 2022,“ řekl k důvodům velkého počtu audiovizuálních děl prezident ČFTA Ivo Mathé. Nakonec se dočkalo nominací 32 děl.

Slavnostní udílení cen jubilejního 30. Českého lva proběhne v sobotu 4. března večer v Rudolfinu. Přímým přenosem ho bude ve 20.10 vysílat ČT1. Moderátorem bude už podruhé herec a režisér Jiří Havelka. „K programu večera můžu jen naznačit, že se budeme ohlíčet za těmi třiceti ročníky Českého lva. Ale ostatní bych nechala jako překvapení,“ uvedla výkonná ředitelka akademie Tereza Malá Rychnovská.

Šance pro cizince
Při nominacích zaznívala také ve větší míře jména zahraničních tvůrců či herců včetně mnoha slovenských.

Pozoruhodná je situace například v nominacích u nejlepší herečky v hlavní roli, kdy jsou mezi pěticí tři cizinky. U nejlepší kamery je pouze jeden Čech. Hodně zahraničních zastoupení má v nominacích zejména koprodukční film Il Boemo. Naopak Jan Žižka, kde se objevilo několik slavných zahraničních herců, má v nominacích převážně Čechy. Slovensko zastupuje zejména koprodukční mysteriózní drama Světlonoc. To získalo celkem sedm nominací včetně těch za režii pro Terezu Nvotovou a nejlepší herečku v hlavní roli Natálii Germáni.

Souboj zpěváků
Ostře sledovaný bude souboj i v kategorii nejlepší herec v hlavní roli, kde se mimo jiné utkají i zpěváci Vojtěch Dyk za ztvárnění Myslivečka a Adam Mišík za Alexe z filmu Banger. Drama režiséra Adama Sedláka posbíralo osm nominací. V kategorii o nejlepší film zabojují Arvéd, Il Boemo, Banger., Světlonoc a Oběť.

Nestatutární ceny

  • Cenu filmových fanoušků na základě hlasování na webu ČSFD.cz získali tvůrci seriálu České televize Devadesátky.
  • Cenu za nejlepší filmový plakát získal film Arvéd, tedy režisér snímku Vojtěch Mašek a grafička Soňa Juríková. Arvéd má 12 dalších šancí.
  • Po dvou nominacích mají tvůrci hned ve čtyřech kategoriích Českého lva. Dokonce tři nominace získali producenti Michal Reitler u televizních počinů a Pavla Janoušková Kubečková ve třech odlišných kategoriích.

Komentáře

zpět na článek