metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Jak by vratné petky a plechovky asi vybíral v okénku Zdeněk Svěrák alias exučitel Josef Tkaloun? | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vratné petky a plechovky. Bratři Slováci jsou k Západu o kousek blíže než my Češi

  19:47
V Evropě zálohuje PET lahve a plechovky od nápojů deset zemí. Nyní se k nim připojilo i Slovensko. Ve střední Evropě je od 1. ledna 2022 první. Česko má zatím zpoždění.

Zlí a dobří. Pokrokoví a zaostalí. Úsilí o zavedení lepšího využití obalů z plastů a hliníku se v Česku stává spíše bojem mezi skalními zastánci a odpůrci a připomíná tak trochu demonstrace antivaxerů a obhájců očkování.

Ano, nebo ne? Není to vůbec černobílé
O zálohování se dlouho mluví a možná ještě dlouho mluvit
bude, než nastanou činy. „Je to složité téma, kde se na první pohled těžko určuje, kdo jsou ti takzvaně hodní a ti takzvaně zlí hoši,“ říká Ivo Čižmár z Direction PR. Ze své pozice odborníka na vztahy s veřejností zastupuje malé obchodníky a argumentuje tím, že případné zavedení zálohovacího systému je pro tyto obchody problémem.

„Malý vesnický obchod nemá lidské ani prostorové kapacity skladovat a nakládat velké množství nezdeformovaných PET lahví a plechovek,“ vysvětluje Čižmár. Jak se ukazuje, o plastový recyklát se výrobci nápojových obalů musejí přetahovat třeba se silným hráčem na trhu, automobilovým průmyslem. Ten využívá zpracovaný plast k výrobě některého vybavení do vozidel. Producenti petek navíc potřebují k vyrobení petky jednak alespoň kus nerecyklované suroviny a jednak jednodruhový recyklát, ne směs ze všech barev.

Recyklát, kam se podíváš
Zájem o plastový recyklát už nyní vzrůstá v elektronických odvětvích. Společnost Samsung zvýší množství této suroviny ve svých produktech. Bude je využívat jak na díly uvnitř výrobků, tak třeba na vnější díly. V roce 2024 chce Samsung zvýšit podíl recyklovaného plastu ve výrobě ze současných pěti procent na třicet.

Plastové součásti elektroniky nemusejí tolik hledět na jednolitost vstupní suroviny. Obrazně řečeno, mohou využívat směsici starých plastů. Jinak je to u nápojových obalů. Pro továrny produkující PET obaly je proto ideální uzavřený systém výroba – prodej – výkup – výroba. Ten vyžaduje, aby petky byly jednobarevné, nejlépe pouze z průhledného plastu, navíc bez současných plastových etiket, které vylučují druhotné zpracování zase pro nápojové obaly.

Giganty spojily své síly
Nová česká vláda se ve svém programovém prohlášení přihlásila k zavedení zálohového systému. „Jsme trvale silným podporovatelem zavedení komplexního zálohovacího systému a vítáme, že vláda tyto kroky podporuje,“ říká Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky. Po mnoha letech snažení je i pro vládu výhodou, že do úsilí o praktické zavedení záloh na petky a plechovky se zapojili i největší hráči na nápojovém trhu u nás. Proto by nemusela být problémem ani počáteční finanční náročnost, která se bude pohybovat pravděpodobně v nižších stovkách milionů (podobně jako na Slovensku – viz box).

Slovensko v praxi

  • Náš východní soused odhaduje, že letos se podaří odevzdat až 60 procent vratných petek a plechovek. Za tři roky by to mělo být devadesát procent.
  • Za nepoškozenou lahev či plechovku vrátí obchod zákazníkovi 30 centů.
  • Vratné obaly jsou povinně označeny symbolem Z.
  • Ke zpětnému odběru přijímají obchody jen obaly od nápojů zakoupených na Slovensku
  • Slováci vybudovali kvůli zálohovaným PET lahvím a plechovkám přes dva tisíc odběrných míst s automaty. Celý systém je vyšel v přepočtu na 125 milionů korun.

Bude se zálohovat nebo vykupovat všechno?
V roce 2030 by u nás mělo skončit skládkování. Aby cirkulační systém druhotných surovin nenesly na svých bedrech jen plasty, mělo by postupně vzniknout oběhové hospodaření a zahrnout i zatím okrajové komodity. Současný systém žlutých kontejnerů je financován z toho, co zpracovatelské firmy utrží na recyklát, který pak využijí firmy k další výrobě.

„Příklad záloh na PET lahve a plechovky může být vzorem i pro další segmenty, které o zálohách uvažují,“ vysvětluje Soňa Jonášová. V širším plánu je třeba elektronika, pneumatiky či textil. Představa, jak vhazujeme do zálohovacích odběrných automatů staré džínsy, je zatím divoká, ale cesta na Měsíc byla kdysi také jen verneovskou fantazií.

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy