metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Jak platíme? Papírové peníze pořád milujeme

20. března 2018  11:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Chytré telefony, bezkontaktní platební karty a další vymoženosti pořád ještě v Česku prohrávají s hotovými penězi. Šustění bankovek je stále přitažlivější pro drtivou většinu Čechů. To naznačuje i tisk bankovek – v oběhu jich je dvakrát více než před dvaceti lety.

Přitom ještě v roce 2015 se Češi v průzkumu kasali, že si život bez papírových bankovek a mincí dokážou dost dobře představit. Realita roku o tři roky později je ale jiná.

„Pokud se zákazníci přiblíží v kamenném obchodě ke kase, sahají v peněžence nejčastěji po mincích a bankovkách,“ shrnuje poslední průzkum společnosti Home Credit její analytik Roman Müller. V tomto ohledu jsou prý Češi velmi konzervativní. Nejméně několikrát týdně takto platí sedmdesát procent oslovených respondentů. „Spousta lidí má dojem, že nad fyzickými penězi má větší kontrolu než u ostatních způsobů placení,“ uzavírá.

Dokládá to například zkušenost z jednoho nejnavštěvovanějších zámků Konopiště. „Většina plateb za vstupné jde na účet fyzických peněz,“ říká mluvčí státního zámku Jana Sedláčková. Ale třeba i menší částky za suvenýry platí návštěvníci Konopiště stále víc kartami.

Kde se pořád ještě točí spíše hotovost než platební karty, jsou hodinové hotely. „Platba kartou není možná, pouze v hotovosti,“ upozorňuje Azyl pro milence v centru Prahy.

Ne každý na tom ale trvá. Hodinový hotel v Ostravě přijímá „silnou českou korunu, polský zlotý, eura a platební karty“. Útulek pro milence v Ústí nad Labem jde ještě dál. Hodinový pobyt lze vedle hotovosti uhradit předem převodem na účet.

Bez hotovosti se neobejdete podle mluvčí Jany Šobotníkové například při platbě kurýrům služby Messenger. Také České dráhy prodají dvě třetiny jízdenek za hotové. Naopak dodávky potravin od Rohlík.cz se odehrávají hlavně bezhotovostně.

„Jen asi čtvrtina našich zákazníků platí hotovými penězi,“ říká mluvčí František Brož. Nejčastěji se hotovými penězi v Česku platí v restauracích. I to se mění. „Ještě před rokem představovaly bezhotovostní platby asi třicet procent tržeb,“ řekl deníku Metru Sylvio Spohr, majitel pražské kavárny Louvre. Teď už je to 45 procent. „Čím je útrata vyšší, tím častěji platí návštěvníci bezhotovostně,“ uvedl kavárník Spohr.

Bezhotovostní ráj

  • Švédsko již několik let vážně uvažuje o zrušení mincí a bankovek a přechod jen na elektronické platby.
  • Až 36 procent Švédů platí hotově maximálně dvakrát do roka. Kartou lze ve Švédsku platit třeba i kostelní milodary.
  • Česko jde opačným směrem. V roce 2017 bylo v České republice v oběhu přes 460 milionů kusů bankovek. Je to o 15 milionů více než o rok dříve. V roce 1996 poslala ČNB do oběhu „jen“ 234 milionů papírových peněz. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám