metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Možnosti současné Diabetologie

  10:29

Praha 14. listopadu 2019 (PROTEXT) - Tisková zpráva Občanského sdružení ambulantních diabetologů (OSAD, z.s.) ke Světovému dni diabetu 14. 11. 2019 (abstrakt)

MUDr. Marcela Szabó, předsedkyně OSAD

Výrazné pokroky byly učiněny v léčbě obou nejčastěji se vyskytujících typů cukrovky - diabetu 1. typu a diabetu 2. typu.

U diabetiků 1. typu bylo v posledních letech dosaženo zlepšení technologií jak k monitorování glykémie, tak k léčbě inzulínem.

Inzulínová pumpa je zařízení, které po několika málo minutách podává po podkoží pacienta malé dávky inzulínu, a tím napodobuje sekreci inzulínu ze slinivky břišní.

Méně obvyklou terapií DM1T je transplantace slinivky břišní. Ve stádiu experimentální léčby se nachází transplantace izolovaných Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, v nichž je vytvářen inzulín. Oba způsoby jsou roky prováděny v České republice v Institutu Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM).

Ve všech inzulínových režimech je pro dosažení úspěchu nutné určení správné dávky inzulínu. Tu provádí pacient titrací podle aktuálních glykémií, zjištěných pomocí glukometru nebo senzoru.

Ke stanovení adekvátní dávky inzulínu je pro diabetika 1. typu nezbytné provádět monitorování glykémie několikrát denně, často i v noci. Měření glykémie z prstu mnohokrát denně pomocí glukometru lze nahradit kontinuálním monitorováním glykémie pomocí senzoru (CGM - Continuous Glucose Monitoring). Na rozdíl od několika hodnot glykémie získané glukometrem měří CGM glykémii po několika minutách a poskytuje řádově několik set hodnot glykémií za den.

Zatímco u diabetiků 1. typu byl vývoj posledních let zejména na poli technologií, pro diabetiky 2. typu nám přinesl řadu nových léků.

Preferujeme farmaka s minimálním rizikem nežádoucích účinků. Ty představuje skupina gliptinů, které jsou zcela prosty nežádoucích účinků, neprokázaly však v klinických studiích snížení rizika dlouhodobých komplikací diabetu. To však neplatí pro nejmodernější léky k terapii DM2T z lékové skupiny gliflozinů a analog GLP-1 receptoru. Jejich efekt na léčbu diabetika je komplexní - nevedou pouze ke zlepšení kompenzace diabetu, ale pozitivně ovlivní také další parametry, a to zejména hmotnost, vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Obě skupiny léků prokázaly v klinických studiích (a stále prokazují - neustále se objevují nové důkazy pro jednotlivé preparáty), snížení výskytu rizika dlouhodobých komplikací diabetu.

Více informací poskytne Mgr. Jan Saglena, www.forinel.eu

Hlavní zprávy

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Lidé nechtějí větrníky. Referendum si zajistěte sami, vzkázali jim politici

vydáno 26. dubna 2024  9:32

I přes protesty stovek občanů bude obec Mšené-lázně na Litoměřicku dále jednat o výstavbě větrných elektráren, kterých by v jejím katastru mohlo stát až...  celý článek