metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Poslední srpnovou sobotu se v brněnské zoo otevře nový výběh pro lvy. Do Brna...
Další 4 fotografie v galerii
Poslední srpnovou sobotu se v brněnské zoo otevře nový výběh pro lvy. Do Brna se králové zvířat vrací po čtrnácti letech. | foto: Zoo BrnoMetro.cz

„Naše nová lvice Kivu miluje levandule,“ říká šéf zoologické zahrady v Brně

20. srpna 2017  15:20 Radek Babička, Metro.cz
Poslední srpnovou sobotu se v brněnské zoo otevře nový výběh pro lvy. Do Brna se králové zvířat vrací po 14 letech. „Chování lvů nás překvapilo,“ přibližuje to, jak se zatím v novém prostředí rozkoukávají, ředitel zoo Martin Hovorka pro deník Metro.

Můžete něco říct k lvímu páru, který se v Brně zabydluje?
Oba k nám přicestovali během července s odstupem několika dní. Samice lva konžského se jmenuje Kivu, narodila se v roce 2012 v portugalské Zoo Lisabon a o dva roky později se přestěhovala do Zoo v Ústí nad Labem. Chovatelé ji tam přivedli se záměrem dát ji dohromady se dvěma staršími lvími sourozenci. Ti ji však nepřijali, a jelikož lvi nejsou samotářská zvířata, hledala ústecká zoo řešení.Fotogalerie

Domluvili jsme se tedy, že jakmile v Brně dostavíme lví areál, Kivu si převezmeme. Společnost jí tu začíná dělat lev Lolek, kterého jsme získali z polského Gdaňsku. Narodil se tam v roce 2015 a je zvyklý na život ve větší skupině složené z jeho rodičů a sourozenců. Těžko by sám snášel první dny života v novém, neznámém prostředí, a proto dorazil o něco později.

Jak lvi prožívají první týdny v novém domově?
Musím přiznat, že nás překvapil především samec Lolek. Zatímco Kivu si ve své nové ubikaci ze začátku počínala spíše plaše, Lolek se po svém příjezdu vůbec neostýchal.

Byl daleko klidnější a zabydlel se v pohodě. Hned se také napil a dal si kus masa, zatímco Kivu to nějaký čas trvalo. Samice si v novém domově zvykala i za pomoci květin. Chovatelé jí na horní dřevěné odpočívadlo umístili čerstvě utržené levandule, což se téměř okamžitě ukázalo jako dobrý nápad. Kivu k levandulím zamířila, co jsme jí tuto část ubikace otevřeli. Do levandulí si i lehla a viditelně jí to pomohlo při adaptaci na nové prostředí.

Levandule chovatelé umístili také do krabice, kterou dostala spolu s papírovými rolemi na hraní. Oba lvi měli nejdříve svoje vlastní boxy, mezi nimiž byl jeden volný. Na střídačku jsme je do prostředního boxu pouštěli, aby si na sebe postupně zvykli. Od začátku na sebe reagovali velmi příznivě. Po chvíli spolu začali spávat každý na jedné straně kontaktní mříže, takže jsme byli klidní, že jejich vzájemné soužití bude harmonické. Když se tedy před týdnem poprvé setkali ve společném výběhu, po pár desítkách lehce nervóznějších minut se rychle osmělili a snáší se skutečně velmi dobře.

Podle čeho jste konkrétní lvy vybírali?
Při výběru zoologické zahrady, která poskytne lvy do naší nové expozice, jsme hledali takovou, která chová lvy konžské, poddruh pocházející z oblasti Kalahari. Lví areál bude totiž součástí komplexní expozice Kalahari představující zvířenu ze suchých oblastí jihozápadní Afriky, v jejímž středu se nachází poušť Kalahari.

Stejně jako další tři velké expoziční soubory Beringie, Karibik a Wallacea vzniká i Kalahari podle generelu výstavby, který vychází ze Strategie rozvoje Zoo Brno schválené v roce 2006. Do naší zoo se lvi vrací po čtrnácti letech. Poslední brněnský lev, samec Bali, odešel do Zoo Les Sables d’Olonne ve Francii v roce 2003. Důvodem byly nevyhovující podmínky pro chov těchto šelem. Brněnská zoo chovala lvy nepřetržitě od roku 1953 a například v ­letech 1962–1972 odchovala jedenáct lvíčat.

Jak bude nová expozice vypadat?
Stavba je umístěna u komplexu Africká vesnice na samém vrcholku Mniší hory a ­zaujímá bezmála pět tisíc metrů čtverečních. Expoziční část stavby o rozloze přibližně dva tisíce metrů čtverečních tvoří hlavní výběh, který je lemovaný návštěvnickou trasou.

Expozice využívá stávající zeleň a členitost terénu. Doplněná je jezírkem a několika vyvýšenými pahorky, které lvi rádi využívají k odpočinku. Pozorovací místa pro návštěvníky jsou komponována například jako osamocená domorodá chýše, havarované letadlo nebo jako průhled bujnou vegetací. Součástí komplexu jsou také zázemní vytápěné ubikace se třemi oddělenými boxy, obslužnou zónou, prostorami pro chovatele a odstavným neexpozičním výběhem.

Kdy se návštěvníci mohou na otevření nového výběhu se lvy těšit?
Novou expozici lvů slavnostně otevřeme 26. srpna s ­jejich adoptivními rodiči. Ve stejný den zároveň slavíme výročí otevření naší zoo.Komentáře

Hlavní zprávy

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám