metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

„Být na konci života je stejně přirozené jako být na jeho začátku“

30. ledna 2019  12:45 Pavel Hrabica Metro.cz
Naše děti by neměly v domově seniorů vidět „ležáky“. Přání některých rodičů šokuje.

I když se mezigenerační vztahy postupně mění, některé názory mladších lidí na seniory se stále opakují. Žijí na náš úkor, ze sociálních dávek, jsou pomalí, v obchodech překážejí.

„Při jedné z návštěv našeho domova přišly děti popřát našim seniorkám k svátku matek,“ říká Eva Stiborová, vedoucí aktivizačního oddělení domova seniorů v Sokolnicích u Brna. Když dětem nabídla, aby navštívily i seniorky na pokojích, některé odmítly. „Dozvěděla jsem se, že někteří rodiče si nepřejí, aby děti viděly seniory ležící v postelích na pokoji,“ prozrazuje Eva Stiborová.

Zakladatelku Geriatrického centra Praha Ivu Holmerovou takové postoje s ohledem na zkušenosti až tolik nepřekvapují. „Je to možná obraz ageismu v naší společnosti. Být starý není nic špatného, být na konci života je stejně přirozené jako být na jeho začátku. Jen si to neradi připouštíme,“ říká pro deník Metro Holmerová.

Určitě to podle ní neplatí o všech rodičích, možná ani o většině, možná jde o nedorozumění. „Prostředí, kde žijí staří lidé, může působit vstřícně a utěšeně, nebo právě naopak. Na tom asi také záleží,“ uzavírá Holmerová.

Eva Stiborová ze Sokolnic také zpracovala šetření mezi téměř 650 žáky základních a středních škol. Z průzkumu zjistila, že třetina dotazovaných se doma s rodiči vůbec nebaví o prarodičích. Pouhá desetina z nich se domnívá, že o bydlení dědy a babičky by se měla postarat především vlastní rodina, zatímco téměř polovina dotázaných dětí a teenagerů by starost přenesla na domovy důchodců. „Mladí, kteří zažili babičky a dědečky v rodinách, nemají problém starší generaci přijímat,“ připomíná sociolog Zdeněk Papoušek.

„Tím, jak rodiny žijí daleko od sebe, děti nevidí rodiče, jak se o prarodiče starají, nevědí, co to obnáší, a necítí se k tomu povinováni. Ke změně postoje a pochopení je třeba emoční zážitek,“ vysvětluje Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno. Podle ní se ale naštěstí začíná o stárnutí více mluvit. V této nemocnici k tomu využívají osvětové modely simulující stáří. „Aby mladí poznali, jak se cítí ten, kdo už mladý není,“ dodává přednostka.

Český rozhlas organizuje pravidelně akci Ježíškova vnoučata. Zcela cizí lidé plní přání osamělým seniorům. Nekupují jen dárky, seniory i navštěvují. „Osaměle se totiž cítí i ten, za kým rodina jednou za týden přijede,“ říká Martin Karlík, redaktor rozhlasu, který o „vnoučatech“ točí často příspěvky. „Takový senior sedí celé dny doma, nudí se. Každá aktivita, kdy se s někým může setkat, je pro něho fajn,“ uzavírá Martin Karlík.

Mezigenerační kontakty

  • Problémem moderní evropské společnosti je ageismus. Jedná se o diskriminaci seniorů kvůli věku. Řešením je boření mezigeneračních bariér.
  • V Česku funguje více než 30 Senior Pointů, kam se lidé chodí poradit, jak například na mobilní telefon a další techniku, řešit bydlení, ale především se potkávat.
  • V Plzni je v rámci SeneCura SeniorCentra už rok v provozu dětská skupina, která vedle klasického výchovného programu umožňuje mezigenerační propojení obyvatel domova a dětí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám