metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 12 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

„Být na konci života je stejně přirozené jako být na jeho začátku“

  12:45
Naše děti by neměly v domově seniorů vidět „ležáky“. Přání některých rodičů šokuje.

I když se mezigenerační vztahy postupně mění, některé názory mladších lidí na seniory se stále opakují. Žijí na náš úkor, ze sociálních dávek, jsou pomalí, v obchodech překážejí.

„Při jedné z návštěv našeho domova přišly děti popřát našim seniorkám k svátku matek,“ říká Eva Stiborová, vedoucí aktivizačního oddělení domova seniorů v Sokolnicích u Brna. Když dětem nabídla, aby navštívily i seniorky na pokojích, některé odmítly. „Dozvěděla jsem se, že někteří rodiče si nepřejí, aby děti viděly seniory ležící v postelích na pokoji,“ prozrazuje Eva Stiborová.

Zakladatelku Geriatrického centra Praha Ivu Holmerovou takové postoje s ohledem na zkušenosti až tolik nepřekvapují. „Je to možná obraz ageismu v naší společnosti. Být starý není nic špatného, být na konci života je stejně přirozené jako být na jeho začátku. Jen si to neradi připouštíme,“ říká pro deník Metro Holmerová.

Určitě to podle ní neplatí o všech rodičích, možná ani o většině, možná jde o nedorozumění. „Prostředí, kde žijí staří lidé, může působit vstřícně a utěšeně, nebo právě naopak. Na tom asi také záleží,“ uzavírá Holmerová.

Eva Stiborová ze Sokolnic také zpracovala šetření mezi téměř 650 žáky základních a středních škol. Z průzkumu zjistila, že třetina dotazovaných se doma s rodiči vůbec nebaví o prarodičích. Pouhá desetina z nich se domnívá, že o bydlení dědy a babičky by se měla postarat především vlastní rodina, zatímco téměř polovina dotázaných dětí a teenagerů by starost přenesla na domovy důchodců. „Mladí, kteří zažili babičky a dědečky v rodinách, nemají problém starší generaci přijímat,“ připomíná sociolog Zdeněk Papoušek.

„Tím, jak rodiny žijí daleko od sebe, děti nevidí rodiče, jak se o prarodiče starají, nevědí, co to obnáší, a necítí se k tomu povinováni. Ke změně postoje a pochopení je třeba emoční zážitek,“ vysvětluje Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno. Podle ní se ale naštěstí začíná o stárnutí více mluvit. V této nemocnici k tomu využívají osvětové modely simulující stáří. „Aby mladí poznali, jak se cítí ten, kdo už mladý není,“ dodává přednostka.

Český rozhlas organizuje pravidelně akci Ježíškova vnoučata. Zcela cizí lidé plní přání osamělým seniorům. Nekupují jen dárky, seniory i navštěvují. „Osaměle se totiž cítí i ten, za kým rodina jednou za týden přijede,“ říká Martin Karlík, redaktor rozhlasu, který o „vnoučatech“ točí často příspěvky. „Takový senior sedí celé dny doma, nudí se. Každá aktivita, kdy se s někým může setkat, je pro něho fajn,“ uzavírá Martin Karlík.

Mezigenerační kontakty

  • Problémem moderní evropské společnosti je ageismus. Jedná se o diskriminaci seniorů kvůli věku. Řešením je boření mezigeneračních bariér.
  • V Česku funguje více než 30 Senior Pointů, kam se lidé chodí poradit, jak například na mobilní telefon a další techniku, řešit bydlení, ale především se potkávat.
  • V Plzni je v rámci SeneCura SeniorCentra už rok v provozu dětská skupina, která vedle klasického výchovného programu umožňuje mezigenerační propojení obyvatel domova a dětí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Vaše fotky z Prahy