metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Sobota, 29. ledna 2022. Svátek má Zdislava.
Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Česko čeká dopravní kolaps

  17:32
Tuzemské silnice ucpou Němci a milovníci formulí.

Pokud se tento víkend chystáte autem k moři, tak se obrňte trpělivostí. Komplikace však čekají i řidiče v Česku. Silnice budou narvané hlavně turisty. Už minulý víkend, který přitom neměl být tak kritický jako tento, připravil pro řidiče peklo. Důvodem nebyly uzavírky, ale nehody, které z dálnic plných aut udělaly doslova parkoviště. Podobné problémy se dají očekávat také tento víkend.

Uzavírky

● Na níže uvedených místech se minulý víkend tvořily kolony. Komplikace se dají očekávat také tento víkend.

● Asi půldruhé hodiny si řidiči počkali při cestě na poloostrov Istrii, pokud jeli ze Slovinska a Itálie přes Koper a hraniční přechod Dragonja.

● Kolona dlouhá zhruba 30 kilometrů se vytvořila v oblasti tunelu Sveti Rok na dálnici A1 ve směru na Split a Makarskou.

● Silný provoz s kolonami se dá také očekávat v severní Itálii, zejména pak na alpské Brennerské dálnici.

Turistů bude na silnicích ve středu Evropy nejvíc za celé prázdniny. „Tento víkend začínají prázdniny v Bádensko-Württembersku a Bavorsku. Jedná se o nejlidnatější německé spolkové státy. Na cestu domů se naopak vydávají turisté z Dolního Saska, Saska a Skandinávie, kde dětem začíná škola,“ varuje Petr Vomáčka, mluvčí Ústředního automotoklubu ČR.

O víkendu se jede také velká cena formule 1 na maďarském Hungaroringu. Směrem do Maďarska se přes Česko, Slovensko a Rakousko vydají tisíce fandů tohoto sportu.

„Bohužel se jejich cesty budou protínat s davem turistů mířících k moři. To způsobí problémy na hlavních tazích ve výše zmíněných zemích,“ říká Vomáčka a dodává: „V pátek a sobotu se nevydávejte na evropské silnice.“

Prověřte si svou cestu

Informace pro řidiče na webu Dopravniinfo.cz či na telefonu 800 280 281.

Problémy budou mít řidiči také kvůli uzavírkám. Například na rakouské silnici SS 16 se kvůli náročné opravě uzavřel až do 2. října tunel Arlberg. Do 3. září také v Rakousku opravují dálnici A23 před Vídní. Automotoklub doporučuje toto místo objíždět sjetím z dálnice A5 na rychlostní silnici S1. kolony se dají očekávat i ve Slovinsku mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj/Gruskovje. V těchto místech se staví dálnice.

Zdržení a cena benzinu

7

Až o tolik hodin se minulý týden protáhla cesta autem do Chorvatska. Situace byla nejhorší v sobotu, kdy cestu komplikovaly nehody i dlouhé dopravní zácpy. Přímo v Chorvatsku vznikaly kolony před dálničními mýtnými branami a kolabovala doprava na obchvatu Záhřebu.

39,76

Tolik korun stojí v průměru litr benzinu v Itálii. V Německu vyjde litr benzinu na 34,61 koruny a v Chorvatsku na 31,51 koruny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy