metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Česko čeká dopravní kolaps

  17:32
Tuzemské silnice ucpou Němci a milovníci formulí.

Pokud se tento víkend chystáte autem k moři, tak se obrňte trpělivostí. Komplikace však čekají i řidiče v Česku. Silnice budou narvané hlavně turisty. Už minulý víkend, který přitom neměl být tak kritický jako tento, připravil pro řidiče peklo. Důvodem nebyly uzavírky, ale nehody, které z dálnic plných aut udělaly doslova parkoviště. Podobné problémy se dají očekávat také tento víkend.

Uzavírky

● Na níže uvedených místech se minulý víkend tvořily kolony. Komplikace se dají očekávat také tento víkend.

● Asi půldruhé hodiny si řidiči počkali při cestě na poloostrov Istrii, pokud jeli ze Slovinska a Itálie přes Koper a hraniční přechod Dragonja.

● Kolona dlouhá zhruba 30 kilometrů se vytvořila v oblasti tunelu Sveti Rok na dálnici A1 ve směru na Split a Makarskou.

● Silný provoz s kolonami se dá také očekávat v severní Itálii, zejména pak na alpské Brennerské dálnici.

Turistů bude na silnicích ve středu Evropy nejvíc za celé prázdniny. „Tento víkend začínají prázdniny v Bádensko-Württembersku a Bavorsku. Jedná se o nejlidnatější německé spolkové státy. Na cestu domů se naopak vydávají turisté z Dolního Saska, Saska a Skandinávie, kde dětem začíná škola,“ varuje Petr Vomáčka, mluvčí Ústředního automotoklubu ČR.

O víkendu se jede také velká cena formule 1 na maďarském Hungaroringu. Směrem do Maďarska se přes Česko, Slovensko a Rakousko vydají tisíce fandů tohoto sportu.

„Bohužel se jejich cesty budou protínat s davem turistů mířících k moři. To způsobí problémy na hlavních tazích ve výše zmíněných zemích,“ říká Vomáčka a dodává: „V pátek a sobotu se nevydávejte na evropské silnice.“

Prověřte si svou cestu

Informace pro řidiče na webu Dopravniinfo.cz či na telefonu 800 280 281.

Problémy budou mít řidiči také kvůli uzavírkám. Například na rakouské silnici SS 16 se kvůli náročné opravě uzavřel až do 2. října tunel Arlberg. Do 3. září také v Rakousku opravují dálnici A23 před Vídní. Automotoklub doporučuje toto místo objíždět sjetím z dálnice A5 na rychlostní silnici S1. kolony se dají očekávat i ve Slovinsku mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj/Gruskovje. V těchto místech se staví dálnice.

Zdržení a cena benzinu

7

Až o tolik hodin se minulý týden protáhla cesta autem do Chorvatska. Situace byla nejhorší v sobotu, kdy cestu komplikovaly nehody i dlouhé dopravní zácpy. Přímo v Chorvatsku vznikaly kolony před dálničními mýtnými branami a kolabovala doprava na obchvatu Záhřebu.

39,76

Tolik korun stojí v průměru litr benzinu v Itálii. V Německu vyjde litr benzinu na 34,61 koruny a v Chorvatsku na 31,51 koruny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek