metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Čtvrtek, 2. července 2020. Svátek má Patricie.
Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
Další 2 fotografie v galerii
Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo. | foto: Metro.cz

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

27. května 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.

Vrch Čihadlo, který je se svými 385 metry nad mořem nejvyšším bodem Prahy 12 a druhým nejvyšším kopcem v Praze, by se již brzy mohl stát hojně navštěvovanou lokalitou. Rada městské části se totiž před pár dny rozhodla podat podnět na změnu územního plánu, která by zde umožnila postavit rozhlednu. Ta by měla vzniknout na pozemcích, které zde dříve sloužily jednotkám protivzdušné obrany.

Fotogalerie

„Plánovaná rozhledna by měla sloužit jak obyvatelům městské části, tak i jejím návštěvníkům. Jejím umístěním v této lokalitě chceme posílit naši rekreační vybavenost. Pozemek, kde bychom chtěli zrealizovat svůj záměr, patřil původně hlavnímu městu a objekty na něm ministerstvu obrany. Obojí jsme loni bezúplatně získali do majetku,“ říká radní dvanácté městské části Jiří Fremr.

Přísně tajné!

20

Celkově tu od 70. do 90. let dvacátého století sloužilo dvacet oddílů protiletecké raketové obrany. Bylo to místo s vysokým stupněm utajení.

Záměrům radních Prahy 12 nahrává také připravovaný Metropolitní plán. Podle něj bude možné rozhlednu postavit, ale nejdříve v roce 2023, kdy by měl začít platit. Lokalita Čihadlo je v něm vedena jako nezastavitelná stabilizovaná rekreační lokalita se strukturou krajiny výrazných vrchů.

„V ní je cílem nejen posílit její rekreační význam doplněním odpovídající vybavenosti, ale také zvýraznit ji nějakou zajímavou, dominantní stavbou. A takovou rozhledna zcela jistě je,“ dodává pro Metro vedoucí odboru kanceláře městské části Eva Burianová.

Proti záměru postavit na dvanáctce rozhlednu se zatím nestavějí ani místní.

Podle obyvatel Černého Mostu, které deník Metro oslovil, by však se vznikem rozhledny vznikl zajímavý paradox. Loni tam totiž vznikla nová vyhlídková věž s názvem Doubravka z dílny architekta Martina Rajniše. Dvacetimetrová rozhledna přitom stojí v lesoparku Čihadla. Pokud by tak v budoucnu vznikla rozhledna také na vrchu Čihadlo ve dvanácté městské části na druhém konci Prahy, musel by se podle nich vybrat nějaký kreativní název. K němu je však podle tiskového odboru dvanácté městské části, stejně jako k návrhu podoby vyhlídkové věže, ještě daleko.

„Vše je opravdu ještě v plenkách,“ doplňuje pro Metro Burianová. V hlavním městě se momentálně nachází devět veřejnosti přístupných rozhleden.

V porovnání s vrchem Čihadlo, který je se svými 385 metry již sám o sobě vhodnou vyhlídkou, je na území metropole vyšší už jen kopec Kopanina (390 metrů) a třetí je Bílá hora s 381 metry.

Praha nejvyšší

399

  • Nejvýše položeným místem v Praze je Teleček na západní hranici města s přibližně 399 metry nad mořem. Za nejvyšší kopec Prahy je označována Kopanina nacházející se v 390 metrech nad mořem.

216

  • Nejvyšší stavba v Praze je věž žižkovského vysílače ve výšce 216 metrů. Druhý je komín malešické spalovny, jehož vrchol je ve výšce 180 metrů.

116

  • Tolik metrů nad zemí má nejvyšší místo nejvyšší pražské budovy City Tower na Pankráci. Budova byla původně stavěna pro Český rozhlas, ale ten ji v roce 1993 odmítl.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Alpské etapy ve stověžaté matičce

Ilustrační snímek Koloblog
vydáno 1. července 2020  16:14

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Dřevo plastem nenahradí. Audio technika opět naživo

Gramofony v showroomu firmy AQ
vydáno 1. července 2020  12:24

Pandemie koronaviru zasáhla i výrobce audiotechniky AQ z Červenky. Obce, která byla jedním z hlavních ohnisek v Česku. Uzavření města výrobu na čas zcela...  celý článek

Tři tisíce kubíků vody vyteklo z aquaparku přímo do kanálu

V podzemí Aquapalace Praha se nachází změť chodem, obrovských potrubí i...
vydáno 1. července 2020  5:51

Navštívili jsme unikátní prostory pod Aquapalace Praha. V minulých měsících se tu hojně opravovalo.  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Podívejte se do raketové základny, která hlídala Prahu

Ještě v devadesátých letech na vrchu Čihadlo rezavěly protiletadlové raketové... Temná zákoutí
vydáno 30. června 2020  16:02

Jedno z nejtemnějších zákoutí v Praze se nachází na kopci Čihadlo mezi Točnou a Modřany. Zodolněná raketová sila tu ukrývala rakety, které měly v případě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám