metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Další 2 fotografie v galerii
Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo. | foto: Metro.cz

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

  5:55
Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.

Vrch Čihadlo, který je se svými 385 metry nad mořem nejvyšším bodem Prahy 12 a druhým nejvyšším kopcem v Praze, by se již brzy mohl stát hojně navštěvovanou lokalitou. Rada městské části se totiž před pár dny rozhodla podat podnět na změnu územního plánu, která by zde umožnila postavit rozhlednu. Ta by měla vzniknout na pozemcích, které zde dříve sloužily jednotkám protivzdušné obrany.

Fotogalerie

„Plánovaná rozhledna by měla sloužit jak obyvatelům městské části, tak i jejím návštěvníkům. Jejím umístěním v této lokalitě chceme posílit naši rekreační vybavenost. Pozemek, kde bychom chtěli zrealizovat svůj záměr, patřil původně hlavnímu městu a objekty na něm ministerstvu obrany. Obojí jsme loni bezúplatně získali do majetku,“ říká radní dvanácté městské části Jiří Fremr.

Přísně tajné!

20

Celkově tu od 70. do 90. let dvacátého století sloužilo dvacet oddílů protiletecké raketové obrany. Bylo to místo s vysokým stupněm utajení.

Záměrům radních Prahy 12 nahrává také připravovaný Metropolitní plán. Podle něj bude možné rozhlednu postavit, ale nejdříve v roce 2023, kdy by měl začít platit. Lokalita Čihadlo je v něm vedena jako nezastavitelná stabilizovaná rekreační lokalita se strukturou krajiny výrazných vrchů.

„V ní je cílem nejen posílit její rekreační význam doplněním odpovídající vybavenosti, ale také zvýraznit ji nějakou zajímavou, dominantní stavbou. A takovou rozhledna zcela jistě je,“ dodává pro Metro vedoucí odboru kanceláře městské části Eva Burianová.

Proti záměru postavit na dvanáctce rozhlednu se zatím nestavějí ani místní.

Podle obyvatel Černého Mostu, které deník Metro oslovil, by však se vznikem rozhledny vznikl zajímavý paradox. Loni tam totiž vznikla nová vyhlídková věž s názvem Doubravka z dílny architekta Martina Rajniše. Dvacetimetrová rozhledna přitom stojí v lesoparku Čihadla. Pokud by tak v budoucnu vznikla rozhledna také na vrchu Čihadlo ve dvanácté městské části na druhém konci Prahy, musel by se podle nich vybrat nějaký kreativní název. K němu je však podle tiskového odboru dvanácté městské části, stejně jako k návrhu podoby vyhlídkové věže, ještě daleko.

„Vše je opravdu ještě v plenkách,“ doplňuje pro Metro Burianová. V hlavním městě se momentálně nachází devět veřejnosti přístupných rozhleden.

V porovnání s vrchem Čihadlo, který je se svými 385 metry již sám o sobě vhodnou vyhlídkou, je na území metropole vyšší už jen kopec Kopanina (390 metrů) a třetí je Bílá hora s 381 metry.

Praha nejvyšší

399

  • Nejvýše položeným místem v Praze je Teleček na západní hranici města s přibližně 399 metry nad mořem. Za nejvyšší kopec Prahy je označována Kopanina nacházející se v 390 metrech nad mořem.

216

  • Nejvyšší stavba v Praze je věž žižkovského vysílače ve výšce 216 metrů. Druhý je komín malešické spalovny, jehož vrchol je ve výšce 180 metrů.

116

  • Tolik metrů nad zemí má nejvyšší místo nejvyšší pražské budovy City Tower na Pankráci. Budova byla původně stavěna pro Český rozhlas, ale ten ji v roce 1993 odmítl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy