metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Adiktolog Michal Miovský
Větší foto
Adiktolog Michal Miovský | foto: ArchivMetro.cz

Děti-čichači mizí ze statistik a nikdo neví, kolik jich je

26. května 2018  7:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Drogy ohrožují i ty nejmladší. Chybí sjednocená péče.

Odvykací pracoviště pro děti a mladistvé, jakým je Detoxikační centrum Nemocnice Milosrdných sester svatého Karla Boromejského v Praze, patří ke špičkovým u nás.

„Někteří pacienti se k nám vracejí, ale je dost těch, kteří odchod zpět do reálného života zvládnou,“ říká primářka centra Světlana Kroftová. Upozorňuje ale na to, že pro dětské a mladistvé pacienty chybí následná péče v místech jejich bydliště, například v adiktologických ordinacích, které by se na tuto péči komplexně zaměřovaly.

Zatímco soustředěná pomoc pro drogově závislé dospělé se začala budovat už v devadesátých letech, v případě dětí koncentrovaná pomoc zatím není. Přitom jsou kategorie závislých, které zatím nefigurují ani ve statistikách. Česko například neví, kolik má malých narkomanů, kteří konzumují nejlevnější formu návykových látek – například toluen.

„Problémové a vyloučené lokality jsou jich plné, nikdo je však zatím nespočítal, protože zdravotnická gramotnost v rodinách, ze kterých pocházejí, je nulová,“ komentuje složitou situaci Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN Praha. Čichači proto podle něho ani neprocházejí odvykacími detoxikačními centry pro děti a mládež, kam se dostávají hlavně uživatelé tvrdých drog.

Adiktologická centra pro léčbu dětí a mládeže jsou podle Miloslava Miovského nezbytná, bez nich je léčba roztříštěná a často končí nezdarem. „Aby byla léčba úspěšná, je nutné, aby v jednom zařízení byli odborníci mnoha profesí, nejen lékaři,“ říká Miovský. To je třeba dětský psychiatr, psycholog, pedagog, lékař nebo sociální pracovník.

Problémem, proč se o takových centrech už roky spíše jen povídá, je skutečnost, že každý z uvedených specialistů spadá pod působnost některého ze tří ministerstev – zdravotnictví, školství a práce a sociálních věcí. „Už jsem na toto téma s představiteli všech tří resortů v minulosti mluvila víckrát,“ říká europoslankyně Kateřina Konečná, která se problému dlouhodoběji věnuje. Úřady ale nejsou schopné se shodnout, hlavně na způsobu společného financování.

Například v Praze a ve Středočeském kraji, jak před pěti lety zjišťovala pražská adiktologická klinika, by soustředěnou pomoc potřebovalo kolem pěti tisíc dětí. „Vyšlo nám, že v každém kraji by se bez problémů uživilo jedno adiktologické centrum,“ dodává přednosta Miovský.

Marihuanu už zkoušely kouřit desítky tisíc českých dětí

  • Uživatelů drog mezi dospělými i dětmi v Česku zvolna ubývá. Klesá však věk, kdy s návykovými látkami děti začínají.
  • Nejužívanější látkou v České republice je konopí. Marihuanu alespoň jednou v životě vyzkoušela čtvrtina Čechů.
  • Nejčastější inhalační látkou je toluen. Jeho cena se pohybuje kolem 60 korun za 0,7 litru. Poškozuje játra, plíce, mozek, způsobuje demenci, proto se mu říká „droga hloupých“.
  • Průměrný věk pro první cigaretu je deset let. Česko má kolem čtvrt milionu nezletilých kuřáků. Každé třetí dítě, které kouří klasické cigarety, už vyzkoušelo také marihuanu.
  • Počet českých dětí závislých na drogách se od roku 2006 zdvojnásobil. V posledních letech se jenom v hlavním městě ročně léčily témě tři stovky dětí. Jejich průměrný věk klesl ze 17 až 18 let na zhruba patnáct roků.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám