metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Budoucí studenti si své školy „osahají“ zřejmě jen na dálku

  9:51
Den otevřených dveří. Z osobních setkání jsou teď on-line prezentace.
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Připravit kamery, usednout k počítačům, předtočit videa, připravit mikrofony. Učebny středních i vysokých škol, kterými by se jinak hrnuly desítky zvědavců, teď hledají cesty, jak „ústav“ představit na dálku.

Rodičům budoucích středoškoláků není letos na podzim co závidět. Místa, kam by matky a otcové rádi vyslali své potomky ke studiu, jsou teď zavřená, a oni tak budou svým způsobem částečně kupovat „zajíce v pytli“. Místo dnů otevřených dveří se na školách připravují na různé varianty.

Střední a vysoké

  • V minulém školním roce navštěvovali studenti v Česku 1290 středních škol.
  • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy registruje v současnosti šestadvacet veřejných a třicet osm soukromých vysokých škol.

„S realizací dnů otevřených dveří počítáme, termíny máme stanovené dlouho předem a jsou zveřejněny v již vydaných inzerátech a katalozích,“ řekl deníku Metro Zdeněk Zajíček, ředitel Masarykovy střední chemické školy v Praze v Křemencově ulici a současně předseda Národní rady Unie školských asociací . Každoročně pořádají minimálně dvoje otevřené dveře, vždy je o ně enormní zájem. „Máme připravenou i on-line variantu. Není srovnatelná s osobní zkušeností návštěvníků školy, ale základní informační schůzky jsme schopni takto zprostředkovat,“ dodává Zajíček.

Rodiče i žáky základních škol chtěli uvítat naživo také ve Střední průmyslové škole elektrotechnické v pražské Ječné ulici. I jim epidemie zkřížila plány. „Rozhodli jsme se zatím přesunout den otevřených dveří až na 1. prosince letošního roku, dříve by to bylo pro rodiče i žáky rizikové,“ vysvětluje Ondřej Mandík, ředitel elektroprůmyslovky. Jinak ale plánují přesunout prezentaci školy v maximální míře do on-line prostoru.

Termíny se liší

  • Některé vysoké školy mají dny otevřených dveří počátkem kalendářního roku.
  • Filozofická fakulta v Praze stihla letos přivítat uchazeče v lednu 2020.
  • Setkání se zájemci až před Vánoci plánuje Vysoká škola ekonomická v Praze i Masarykova univerzita v Brně.
  • Zatím na leden 2021 se chystá k akci Univerzita Hradec Králové.

V sobotu o uplynulém víkendu se měly původně otevřít prostory brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) pro setkání s uchazeči o studium na Divadelní fakultě JAMU. „Vzhledem k vládním nařízením jsou fakulta i škola uzavřené, zájemcům jsme proto zprostředkovali kontakt přes aplikaci ve vybraných hodinách pro většinu oborů,“ říká mluvčí JAMU Luboš Mareček.

Před internetové kamery se už pomalu chystají i pedagogové Fakulty architektury ČVUT Praha. On-line den otevřených dveří proběhne netradičně od pátku 6. listopadu do neděle 8. listopadu. „Připravujeme při této příležitosti kromě informací o studiu také on-line kurzy, ale jejich skutečné konání závisí až na konkrétních epidemiologických opatřeních v té době,“ říká Romana Vylitová, mluvčí fakulty architektury. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek

Oprava bazénu v Liberci je v nedohlednu, provizorně by mohl otevřít letos

vydáno 25. dubna 2024  14:52

Očekávaný začátek rekonstrukce libereckého bazénu se stále odkládá. Přesto je od konce března pro veřejnost uzavřený a jen zčásti slouží sportovním...  celý článek

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

vydáno 25. dubna 2024  12:42,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky znepokojila přednáška s psycholožkou.  celý článek