metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Budoucí studenti si své školy „osahají“ zřejmě jen na dálku

  9:51
Den otevřených dveří. Z osobních setkání jsou teď on-line prezentace.

Připravit kamery, usednout k počítačům, předtočit videa, připravit mikrofony. Učebny středních i vysokých škol, kterými by se jinak hrnuly desítky zvědavců, teď hledají cesty, jak „ústav“ představit na dálku.

Rodičům budoucích středoškoláků není letos na podzim co závidět. Místa, kam by matky a otcové rádi vyslali své potomky ke studiu, jsou teď zavřená, a oni tak budou svým způsobem částečně kupovat „zajíce v pytli“. Místo dnů otevřených dveří se na školách připravují na různé varianty.

Střední a vysoké

  • V minulém školním roce navštěvovali studenti v Česku 1290 středních škol.
  • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy registruje v současnosti šestadvacet veřejných a třicet osm soukromých vysokých škol.

„S realizací dnů otevřených dveří počítáme, termíny máme stanovené dlouho předem a jsou zveřejněny v již vydaných inzerátech a katalozích,“ řekl deníku Metro Zdeněk Zajíček, ředitel Masarykovy střední chemické školy v Praze v Křemencově ulici a současně předseda Národní rady Unie školských asociací . Každoročně pořádají minimálně dvoje otevřené dveře, vždy je o ně enormní zájem. „Máme připravenou i on-line variantu. Není srovnatelná s osobní zkušeností návštěvníků školy, ale základní informační schůzky jsme schopni takto zprostředkovat,“ dodává Zajíček.

Rodiče i žáky základních škol chtěli uvítat naživo také ve Střední průmyslové škole elektrotechnické v pražské Ječné ulici. I jim epidemie zkřížila plány. „Rozhodli jsme se zatím přesunout den otevřených dveří až na 1. prosince letošního roku, dříve by to bylo pro rodiče i žáky rizikové,“ vysvětluje Ondřej Mandík, ředitel elektroprůmyslovky. Jinak ale plánují přesunout prezentaci školy v maximální míře do on-line prostoru.

Termíny se liší

  • Některé vysoké školy mají dny otevřených dveří počátkem kalendářního roku.
  • Filozofická fakulta v Praze stihla letos přivítat uchazeče v lednu 2020.
  • Setkání se zájemci až před Vánoci plánuje Vysoká škola ekonomická v Praze i Masarykova univerzita v Brně.
  • Zatím na leden 2021 se chystá k akci Univerzita Hradec Králové.

V sobotu o uplynulém víkendu se měly původně otevřít prostory brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) pro setkání s uchazeči o studium na Divadelní fakultě JAMU. „Vzhledem k vládním nařízením jsou fakulta i škola uzavřené, zájemcům jsme proto zprostředkovali kontakt přes aplikaci ve vybraných hodinách pro většinu oborů,“ říká mluvčí JAMU Luboš Mareček.

Před internetové kamery se už pomalu chystají i pedagogové Fakulty architektury ČVUT Praha. On-line den otevřených dveří proběhne netradičně od pátku 6. listopadu do neděle 8. listopadu. „Připravujeme při této příležitosti kromě informací o studiu také on-line kurzy, ale jejich skutečné konání závisí až na konkrétních epidemiologických opatřeních v té době,“ říká Romana Vylitová, mluvčí fakulty architektury. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek