metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

  5:50
Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.
Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zahraniční turisté představují z návštěvníků českých a moravských lyžařských center zhruba patnáct až dvacet procent. „Nemyslím si, že jich letos přijede tolik, pokud dorazí. A také si nedělám naději, že by je dokázali nahradit domácí turisté,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek (AHS).

Dobré zprávy

  • Lyžování bude letos za stejné ceny jako v minulé zimní sezoně.
  • Celodenní permanentka pro dospělého se bude pohybovat v průměru na 617 korunách pro dospělého a 455 pro dítě.
  • Nové sjezdové tratě využijí lyžaři na Ještědu, v Dolní Moravě, na Tanvaldském Špičáku, na Klínovci a v Bílé. Mnohde jsou nové lanovky také s wi-fi.

I tak se například agentura CzechTourism snaží, aby v zahraničí na naše lyžařské svahy nezapomněli. „Zahájili jsme reklamní kampaň v Polsku, Nizozemsku i Dánsku, odkud k nám tradičně lyžaři jezdí,“ říká Jan Herget, ředitel CzechTourism. Plakáty, ale i sociální sítě míří i na rakouské klienty. „Rakušané, ač jsou alpská velmoc, tvoří na české straně Šumavy nezanedbatelnou část návštěvníků,“ dodává Herget.

Střediska letos v létě alespoň částečně smazala manko, které vzniklo na konci minulé sezony předčasným ukončením provozu. „V létě se do našich hor vydalo o patnáct procent víc domácích než loni, platilo to ale jen pro červenec a srpen,“ vypočítává Kateřina Neumannová, bývalá lyžařka a také prezidentka AHS. Proto doufá, že především velké investice, které majitelé areálů letos investovali, nepropadnou. Jednalo se o 750 miliard korun, vyrostly nové vleky, lanovky a také několik sjezdovek.

Na zasněžování

  • Letošní úhrny srážek jsou na 114 procentech dlouhodobého normálu za posledních 20 let. Letos by mělo být vody na zasněžování dost, i v zásobovacích nádržích, které ve střediscích přibývají. V posledních letech trpělo Česko suchem. Čerpání vody z řek a potoků pro zasněžování se stalo příčinou silného konfliktu mezi provozovateli sjezdovek a vodohospodáři a ochránci přírody.

Provozovatelé samozřejmě zohledňují zpřísněné hygienické podmínky. Asociace horských středisek proto vydala i samostatný manuál. Počítá se samozřejmě s rouškami u pokladen, u nástupišť na lanovky a vleky. Sedačky nebudou jezdit se zavřenými plexiskly, v lanovkových kabinkách budou otevřená okénka.

„Počítáme s co největším nákupem jízdného a služeb už on-line, aby se lidé shromažďovali u pokladen co nejméně, nedocházelo ke kontaktu s personálem,“ říká pro deník Metro Knot. V některých střediscích už taková forma nákupu tvoří až 70 procent prodeje. Změní se pravidla i v občerstveních na sjezdovkách, zvláště v oblíbených aprés ski barech. Nebude hrát hlasitá taneční hudba, lidé budou sedět v odstupech. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek