metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Víno jako dárek a současně odpočitatelná položka v daních od příštího roku končí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dárková vína pro zaměstnance i zákazníky v ohrožení? Češi na to určitě něco vykoumají

  5:03
Státní kasa hledá, jak nastavit daně a kde ubrat lidem dřívější úlevy. Některé položky už nebude možné si odečítat z daní.

„Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande.“ Proslulá věta rakousko-uherského vojenského lékaře z Haškova Švejka o tom, že lidem ze srdce Evropy nelze věřit ani nos mezi očima. Pravdou je, že elasticita českého myšlení si poradí i s těmi nejpřísnějšími pravidly, která stát na občany vymyslí.

Místo alkoholu se na akcích „pily minerálky“
„Tak se to na něco rozepíše. Na obaly, na etikety, já nevím,“ mudruje pracovnice public relations agentury, která pro velké firmy zařizuje akce včetně dárkových balíčků pro hosty. V taštičkách bývají často vína. Hlavně při akcích na konci roku. Firmy je jako prezent dávají rády. Podporují tím nejednou domácí vinaře, navíc víno do 500 korun lze uznat jako daňově odečitatelný základ. Od ledna příštího roku ale tento daňový bonus skončí.

Možnost nechat si proplácet účty za občerstvení na podnikových či odborářských trachtacích existovala už před rokem 1989. Na účtenkách nesměl figurovat alkohol. Ten se, po dohodě s vedoucím restaurace nebo hotelu, vykázal jako limonády, kávy či jiné nealko nápoje. Že dvacet lidí dokázalo za večer zkonzumovat stovky minerálek, to už účetní při proplácení účtu neřešili.

Bude méně prezentů?
Vinaři, především ti menší, ale mají z možného konce dárkových vín do pětistovky jako odčitatelné položky obavy. Bojí se, že firmy přestanou ve větším rozsahu nakupovat vína, která se využívají jako vánoční dárky.

„Tahle položka u nás tvoří asi jeden a půl procenta obratu, takže by nás to nemělo zasáhnout,“ říká Bronislav Vajbar, majitel vinařství z Rakvic. Ale varuje: „Vína firmy nevyužívají jako dárky jen koncem roku. Jsou menší vinařství, kde právě firemní vína tvoří celoročně až šedesát procent jejich obratu, tam to může být velký problém,“ říká na adresu menších producentů moravský vinař Bronislav Vajbar.

Budou rozdávat džusy?
„Pravda je, že to ale není záležitost jen konce roku. Je nepsaným zvykem, že víno jako pozornost často s sebou vozí i naši obchodní zástupci na jednání se zákazníky. Jako prezent, hlavně když se obchod podaří dojednat,“ říká Alice, pracovnice marketingu středočeské strojírenské firmy. Obchoďáci pravidelně vykazují právě vína do nákladů a snižují si daňový základ svůj i firmy. „Je možné, že vína nezavrhnou, ale sáhnou spíše po levnějších. Ale letos máme i tak na reprezentaci nižší rozpočet, takže možná vína nebudou ve vánočních balíčcích bez ohledu na to, zda se dají odepsat, nebo ne,“ uzavírá pracovnice firmy.

Větší společnosti a nadnárodní firmy zatím problém odpočitatelnosti „pětistovkového“ vína příliš neřeší. Nakupovat budou i nadále, berou to i jako podporu domácích producentů. „Víno kupujeme výhradně příležitostně, typicky na Vánoce. Pokud se pro ně rozhodneme, tak určitě lokální vinaře podpoříme,“ říká Patricie Šedivá, vedoucí komunikace operátora T-Mobile.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek