metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 3 °C

Středa 4. prosince 2024. Svátek má Barbora

Vysoké danění vyžene hráče až do nelegálního byznysu, říká šéf Tipsportu Knybel

  5:29
Propad rozpočtu chce vláda zmírnit mimo jiné i novým zdaněním sázkových her. Šéf sázkové společnosti Tipsport Petr Knybel říká, že stát naopak o peníze přijde.
Šéf sázkové společnosti Tipsport Petr Knybel říká, že nové zdanění sázek připraví erár o příjmy. | foto: MAFRA

Nové zdanění sníží příjmy ze sázek pro stát až o 30 procent.

Jak jste k tomu číslu dospěli?
Celé naše podnikání je založeno na přesných predikcích pravděpodobnosti. Musíme umět co nejpřesněji stanovit kurzy, šance na výhru. A musíme umět plánovat. V Tipsportu se tím denně zabývají desítky lidí. Těch až třicet procent spočítal náš analytický tým. A já se s panem ministrem klidně vsadím, že to tak bude, když sněmovnou projdou všechna plánovaná regulační a daňová opatření.

Kolik by nové daně měly do státní pokladny přinést?
Z tisku víme, že ministerstvo si od toho slibuje několik miliard, což je ale zcela nereálné. Mám za to, že to spočítali tak, že si vzali současný daňový výnos a navýšili ho o plánované zvýšení daní, v našem případě o třetinu. Ale takhle to nefunguje. Už dnes patří takzvaná loterijní daň u nás k nejvyšším v Evropě. Její další extrémní navýšení bude znamenat, že budeme muset snížit kurzy a ty přestanou být konkurenceschopné vůči ilegálním zahraničním sázkovým serverům. Těch jsou už dnes na českém trhu a v perfektní češtině stovky. A hráči se od legálních, přísně regulovaných provozovatelů masivně přesunou k nim. O hráčích totiž v zásadě platí to samé co o nás: Dokážou si to dobře spočítat. Na rozdíl od ministerstva financí. To si před několika lety udělalo vlastní analýzu RIA, z níž vyplynulo, že maximální výnos z loterijní daně se v případě kurzových sázek dosáhne při 26procentním zdanění, pak už bude klesat. Netušíme proto, proč vláda dnes prosazuje třicet procent, když ví, že vybere míň. Takovéhle nastavení daně bude prohra úplně pro všechny. Sázkové kanceláře nebudou moct dál sponzorovat český sport, na který dávají stamiliony ročně. Sázkaři se dostanou zcela mimo kontrolu státu, který jim v případě potíží nebude mít jak pomoci. Neziskový sektor ztratí významné mecenáše. Jen v případě Tipsportu jde dnes na neziskové aktivity téměř miliarda ročně. A státní pokladna přijde o peníze, protože od takzvaných nelegálů neuvidí na daních ani korunu. Nemluvě o tom, že státu vzrostou další výdaje v souvislosti s negativními sociálními dopady bouřlivého rozvoje černého trhu. Ve Francii udělali něco podobného, každá druhá sázka tam teď probíhá na černém trhu a stát přišel o významný zdroj příjmů. Navíc letos po velmi dlouhé době nepřerušeného růstu začal sázkařský trh téměř stagnovat. A to je v tomhle kontextu velmi špatná zpráva. Jestliže jsme si s vysokými daněmi dosud dokázali poradit díky neustálému zkvalitňování produktu a kontinuálnímu růstu trhu, nyní nebude vůbec kde brát. Kombinace těchto faktorů, z nichž všechny jsou nepříznivé, může být pro legální české firmy až likvidační. Kolik se pak vybere do státní pokladny, kterou současná vláda touží naplnit?

Jak se v posledních desetiletích vyvíjelo zdanění sázek?
Kurzové sázky jsou momentálně zdaněny speciální sektorovou loterijní daní ve výši 23 procent, což jsou zhruba tři procenta nad evropským průměrem. Vláda ji chce zvednout na astronomických 30 procent, tedy o třetinu. Jde přitom, a to je důležité, o daň z obratu, nikoli ze zisku. Tu ze zisku platíme také, a ta se má všem firmám zvednout o desetinu. Navíc hazardnímu průmyslu stát nevrací DPH, to je dalších 21 procent. Z toho vidíte, že stát vydělává už dnes na hazardu víc než všichni legální provozovatelé dohromady. Takhle razantním nešikovným zásahem do tohoto systému by stát mohl o podstatnou část těchto příjmů přijít. Loterijní daň se nám naposledy zvyšovala před šesti lety, tehdy ji ale doprovázela legislativa účinně omezující černý trh. Příjmy do státního rozpočtu tehdy přesto poklesly o několik miliard.

Je obvyklé v jiných odvětvích, že by se u sázek nyní danil obrat a ne zisk?
Ne. To je speciální daň z hazardu, kterou platíme navíc k ostatním daním. Sektorové daně v jiných odvětvích jsou málo časté a počítají se ze zisku, my jsme v tomhle unikát. Ale bereme to jako fakt, jako součást našeho podnikání. Stejně jako ta DPH.

Jaké jsou možnosti nekontrolovatelných sázek?
Legislativní úprava před šesti lety jednak umožnila vstup zahraničních sázkových společností na tuzemský trh a zároveň situaci poměrně výrazně zkomplikovala těm, které tu působily ilegálně, neměly tu žádnou právní subjektivitu a neodváděly žádné daně. Velkým firmám zvučných jmen, které legálně fungovaly v jiných státech Evropské unie, by ilegální poskytování sázek v češtině způsobilo velké problémy v Bruselu, v rámci celé Evropské unie nebo pak při žádosti o udělení licence v Česku. Ty proto své nelegální aktivity v Česku ukončily nebo výrazně omezily. Jejich místo ale postupně obsadily firmy z Ruska a z Asie, které si nelámou hlavy opravdu s ničím.

Můžete být konkrétní?
Mimo jiné ani s vyplácením výher. Dokud prohráváte, nebo případně vyhráváte menší částky a necháváte si je na hráčském účtu, vypadá všechno v pohodě. Jakmile ale vyhrajete víc peněz a chcete si je vybrat, najednou má vaše hráčské konto nečekané technické potíže nebo vám účet úplně zmizí. Kromě toho samozřejmě tito provozovatelé nedodržují českou regulaci a neplatí tu ani korunu na daních. Asociace kurzového sázení, APKURS, černý trh pečlivě sleduje a na ilegální stránky v češtině ministerstvo upozorňuje. To pak v některých případech zašle těmto serverům, pokud vůbec zjistí kam, dopis vyzývající je k ukončení činnosti. Dovedete si představit, jak se takový ruský server asi lekne. I v případech, kdy se podařilo dosáhnout uzavření konkrétní nelegální stránky, okamžitě vznikla ta samá na nové webové adrese. Bojovat s tím se dá jen atraktivnější nabídkou legálních provozovatelů. Tak, aby to sázkaře netáhlo na černý trh. Zatím to jde, Tipsport má v současnosti špičkový produkt, řadu služeb jsme zavedli jako první na světě a nemáme v nich ani v globálním srovnání konkurenci. Pokud nám ale vláda napaří extrémně vysoké daně a zavede nesmyslné regulační prvky, nemusíme už být schopni nelegálům konkurovat. Vláda zcela nepochopitelně bojuje s legálními domácími firmami, které jí přinášejí značné peníze do státní kasy, namísto aby se zaměřila na aktivní potírání černého trhu. Každá sázka uzavřená nelegálně znamená pro stát ztrátu. Každá sázka uzavřená legálně znamená pro stát zisk. Takhle jednoduché to je, přesto stát postupuje přesně opačně. Proč to tak dělá, asi neví ani on sám, protože jeho vlastní analýzy před tímto počínáním varují.

Sázkové programy jsou schopné detekovat rizikového účastníka. Můžete ho od sázení odstřihnout. Jak mu ale zabránit, aby neodešel na černý sázkařský trh?
Ano, my už několik let investujeme podstatnou část našich zisků do projektu zodpovědného hraní, především do vývoje systému včasné detekce rizikového chování. Spolupracujeme na tom nejen s ministerstvem, ale i s psychology, adiktology a dalšími odborníky. Systém nás potom dokáže upozornit na nestandardní chování klienta, který se dostává do situace, kdy sází stále víc, případně si impulzivně vybírá a hned zase dotuje konto a podobně. Takovému hráči chceme spolu s odborníky účinně pomoci. Rizikové chování se může týkat zhruba tří procent hráčů. Deklarovali jsme, že od takových klientů nechceme ani korunu. Chceme, aby sázení bylo jen a jen zábavou a relaxací, podobně jako když se rozhodnete jít po práci do kina a zaplatíte si za filmové představení. Světově unikátní je náš systém včasné detekce v tom, že vzniká na půdě Institutu pro regulaci hazardních her za účasti všech velkých legálních provozovatelů. Pokud se jako hráč dostanete do problémů u konkurence, nezahrajete si už ani u nás. Aktuální problém je, že v případě plánovaného extrémního zvýšení daní nebudeme mít na další rozvoj systému tak, jak je nastaven, peníze. Samozřejmě že nelegálního hazardu se to netýká, tam vám nepomůže nikdo.

Hráči by měli podle vládního plánu podávat sami daňové přiznání. Pokud bych za rok vyhrál jen tisícovku, asi bych hledal způsob, jak se tomu vyhnout. Jaký je váš názor?
Dnes se daní výhry nad milion, vláda to chce snížit na 50 tisíc. U klasických loterií je to jednoduché: vyhrajete milion, stát vám vezme 15 procent, domů si odnesete 850 tisíc. U kurzového sázení je to naopak velmi složité. Klient si bude muset vést roční evidenci všech svých sázek, mnohdy jsou to desítky sázek denně za pár korun, a na konci roku si najmout a zaplatit daňového poradce, aby posoudil, zda má příjem ke zdanění, nebo ne. Kdo to bude dělat? Kdo si bude kupovat starosti? Skoro nikdo! Lidé buď přestanou ze strachu sázet, nebo půjdou k nelegálům. Nebo nic nepřiznají. Zmíněná vládní analýza RIA upozornila, že taková daň je nespravovatelná a nevybíratelná. Stát to ví, ví to pan ministr Stanjura, který to v minulosti z opozice silně kritizoval. A teď to sám zavádí? Tohle je další z vládních pozvánek na černý trh, tahle je přitom obzvlášť atraktivní. Když budu sázet ilegálně, ušetřím, neboť samozřejmě žádné daně nemusím řešit. Podobně, jako je neřeší nelegální provozovatel, u kterého sázím.

Možná se mýlím, ale traduje se, že když se ekonomice daří dobře, sází se málo, když špatně, mají sázkové společnosti žně? Platí to?
Takhle to není. Český trh kontinuálně rostl snad celých 32 let, co existujeme. Dokonce i v době covidu, kdy několik týdnů prakticky nebylo na co sázet. V našem byznysu tedy úplně nevidíme rozdíl mezi konjunkturou a kontrakcí, dá se ale říct, že množství prosázených peněz v minulých letech rostlo spolu se zvyšující se životní úrovní. Přímá úměra. Lidé prostě měli víc peněz na zbytné věci včetně zábavy, za kterou kurzové sázení považují. Historicky první zlom nastal až letos. Vidíme to například na našich náběrech na velké sportovní události. Třeba na mistrovství světa v hokeji jsme každý rok nabrali o deset, dvacet procent víc než o rok dřív. Letos jsme poprvé měli stejnou výši náběrů jako loni. Český trh asi dosáhl v podstatě svého stropu. Naše vláda to pravděpodobně nechce vidět.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: daň, Tipsport, peníze

Hlavní zprávy

Průměrný plat revizora je 63 tisíc. Půlku z toho si musejí nachytat. „Jinak to nejde,“ tvrdí nadřízení

vydáno 4. prosince 2024  4:00

Maturita, psychotesty, zkoušky z jazyka, ale také ochota pravidelně se školit v asertivitě, psychologii, právu či sebeobraně. To vše musí mít a splňovat...  celý článek

Zážitky z otcovské dovolené přetavil do knížky. Příště leda s chůvou, říká novopečený spisovatel

vydáno 3. prosince 2024  14:20

Novinář, oblíbený kolega, kamarád, táta dvou dětí, ale také rozevlátá postavička, kterou nejen v jeho domovském Podolí na dálku poznávají nejenom...  celý článek

Lodní neštěstí na Vltavě. Výbuch parníku František Josef I. zabil tři lidi

vydáno 3. prosince 2024  5:23

Stalo se to ráno chvíli před tím, než měl parník vyplout od přístaviště u Palackého mostu. Za příčinu nehody byl označen přetlak v kotli a jeho drobné...  celý článek

Ukažte o Vánocích dobré srdce. Podpořte potravinou sbírku nebo darujte něco ze svého šatníku

vydáno 2. prosince 2024  18:25

Nejen, že se blíží Vánoce, ale v prosinci si také připomínáme hned tři mezinárodní dny, které upozorňují, jak je důležité pomáhat těm, kdo neměli v životě...  celý článek