metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina
Tolerance k pití alkoholu je v Česku značná. Bývalý prezident o alkoholu hovořil v dobrém a s láskou. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když se dobře pojistíte, škody z případné dovolenkové pitky vás možná nezničí

  5:10
Dej si pivo, víno, panáka a pak něco rozbij, rozmlať, znič. Když se správně pojistíš, zacáluje to za tebe pojišťovna. Na trhu je novinka pro ty, kteří neodolají alkoholu a něco provedou.

Vlna protestů části veřejnosti i podnikatelů proti nezavedení spotřební daně na tichá vína ještě ani neutichla a je tu další „morová rána“.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se nechal slyšet, když obhajoval vládní nulové zdanění vína, že na pivu po obědě nebo vychutnání si kvalitního koňaku nic není. Sice zmírnil svou obhajobu dodatkem, že problémem je především nadměrné pití, ale jen tím potvrdil, že státu jsou bližší peníze z neřestí než zdraví populace.

„Zdravotníci“ proplatí alkoholové škody
S neobvyklou nabídkou přišla v posledních dnech Pojišťovna Všeobecné zdravotní pojišťovny (PVZP). A to v oblasti cestovního pojištění, které má chránit klienty především při pobytu v zahraničí, například při ztrátě zavazadel, vykradení auta nebo i při stornování zájezdu. Zaujala nás specifická nabídka. „PVZP momentálně nabízí, při respektování zákonů dané země, toleranci alkoholu při pojistné události až jedno promile. Toto je v současné době nejvyšší možná tolerance, kterou lze v rámci pojištění získat,“ píše se v materiálech pojišťovny.

Deník Metro oslovil tiskového mluvčího, jestli jejich spojení s největší českou zdravotní pojišťovnou a do jisté míry tolerance i propagace pití alkoholu už není přes čáru. „PVZP je ryze česká komerční pojišťovna, po vstupu do EU v roce 2004 působí samostatně,“ uvedl Martin Koukal, PR specialista PVZP. Dodejme, že i přes „samostatné podnikání“ je jediným akcionářem Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Asociace pijáckou toleranci neschvaluje, ale...
„Tolerance alkoholu v našich pojistných podmínkách není pobídkou k nezřízenému požívání alkoholu v průběhu dovolené,“ argumentuje mluvčí PVZP. Pojišťovně jde údajně primárně o ochranu poškozených, kterým klient způsobil újmu. Protože si předtím dal třeba skleničku, mohla by být způsobená újma nelikvidní a poškozený by ji v některých případech musel vymáhat po viníkovi složitou právní cestou.

O vyjádření jsme požádali Českou asociaci pojišťoven. „Krytí škod způsobených pod vlivem alkoholu v rámci cestovního pojištění není zcela standardním postupem na trhu. Pojišťovny v minulosti takové škody zamítaly, případně pojistné plnění krátily. Pouze minimum pojistitelů přikročilo k určení minimálního množství alkoholu, které budou takzvaně tolerovat, a škody nebudou krátit či zamítat,“ uvedla ve vyjádření Veronika Pilková, mluvčí asociace.

To může podle ní působit kontroverzně zejména s ohledem na škody způsobené třetím osobám na zdraví nebo na majetku. A to přes dodržení právních předpisů a nastavení dané země. To ostatně uvádějí i podmínky pojištění v nabídce PVZP. „S ohledem na právní předpisy dané země a jejich dodržení nelze podobný přístup nazvat neetickým,“ dodává Pilková.

Ministerstvo i VZP mlčí
Například Kooperativa pojišťovna je v tomto ohledu při likvidaci takových škod podstatně méně shovívavá. „Nenabízíme to ani o tom neuvažujeme. Naopak vliv alkoholu na vznik pojistné události je jednou ze zásadních výluk, kterou u našich pojištění uplatňujeme,“ říká Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy.

Deník Metro požádal o vyjádření k „alkoholické“ pojistce i ministerstvo zdravotnictví. Do uzávěrky však odpovědi nedorazily.

Dostupnost alkoholu je v České republice vysoká. Jak prokázala například namátková kontrola České obchodní inspekce v těchto dnech v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, více než polovina kontrolovaných prodejen prodala patnácti a sedmnáctiletým figurantům alkohol i tabákové výrobky. Likvidace následků alkoholismu a prevence stojí ročně v Česku více než 60 miliard korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek