Omezené cestování za hranice se projevilo ve dvou směrech. Jednak se zvýšil zájem Čechů o obytné vozy a přívěsy. Protože penziony a hotely v oblíbených turistických regionech praskají ve švech a volné parkovací místo v kempu se přes léto dalo sehnat snadněji než volný pokoj. Současně nastala doslova honička na chaty a chalupy.
Nejen víkendový život
|
„Hypoték, které si lidé berou na koupi nebo rekonstrukci rekreačního objektu, není o moc víc, roste ale výrazně jejich výše,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky. Svědčí to mimo jiné o tom, že ti, kteří už objekt vlastní, hodlají ho výrazně modernizovat a také přizpůsobit modernímu bydlení i úspornému a ekologickému provozu. „Více se takové uvažování týká těch, kteří chtějí do nákupu rekreačního objektu investovat kolem pěti milionů korun. Podle našeho zjištění se to týká asi třetiny klientů,“ doplňuje Vokálová.
Češi se rádi dmou pýchou a tvrdí, že patří k nejnadšenějším evropským chalupářům. I proto se velkému zájmu diváků stále těší normalizační televizní seriál Chalupáři. I když v evropských statistikách například Čechy v počtu rekreačních objektů na hlavu porážejí Skandinávci, případně Francouzi a Němci.
Romantika už netáhne
|
Epidemie koronaviru probudila v Češích vedle sháňky po chalupách a chuti rekonstruovat víkendová obydlí i snahu modernizovat zahrady jak kolem rodinných domů, tak u chat a chalup. „Zaznamenali jsme poměrně vysokou poptávku po úpravách zahrad, zvýšil se i prodej odborných publikací, které vydáváme,“ říká Ferdinand Leffler, zahradní architekt a zakladatel firmy Flera. Lidé obrátili pozornost ke svým zahradám už během hlavního jarního náporu koronaviru. „Zjistili, jak velice důležité je, aby pro ně byla zahrada bezpečným útočištěm,“ komentuje současné trendy zahradní architekt Leffler.
Názory na to, jaký by měl být ideální rekreační objekt, se podle průzkumu společnosti Instant Research liší. Pětina zájemců by si ráda místo klasické chalupy pořídila dřevěný srub, ovšem moderně zařízený.