metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta

Dalších 5 fotografií v galerii
Třicetiletý závodník Macík (zcela vpravo), redaktor Filip Jaroševský a jeho otec Petr | foto: Metro.cz

Nechal jsem se povozit v kamionu Martina Macíka

  5:48
Na konci listopadu se závodník Martin Macík ve svém novém kamionu pojmenovaném Karel naposled projel po offroadové trati Sedlčanské kotliny. Zhodnotit aktuální formu nového závodního speciálu a na vlastní oči se přesvědčit, že limity kamionů postavených v sedlčanských dílnách se letos opět posunuly, se sem vyrazily podívat nejen stovky fanoušků, ale také já a můj otec Petr. Oběma připravil teprve třicetiletý jezdec nevšední adrenalinový zážitek.

„Já jsem tu na tu zážitkovou část, táta na tu teoretickou,“ oznámil jsem Macíkovi, zatímco jsme se s přilbami na hlavách soukali do kabiny jeho kamionu. Díky interkomu zabudovanému do nich jsme si mohli v následném hluku motoru při jízdě popovídat. Na dlouhé dialogy to ale záhy nebylo. „Od tatínka je třeba si brát znalosti,“ zahlásil Macík a dodal, že se chystá jet opravdu naplno. Poté sešlápl plyn.

Ačkoli jsme si v příštích třech minutách užili pořádně ostrou jízdu, díky Macíkově řidičskému umění to bylo poměrně pohodlné. A to i tehdy když jsme driftovali na asfaltu těsně okolo diváků či letěli vzduchem po jednom z mnoha skoků. „S tím autem se tedy dají dělat hrozný hovadiny,“ směje se Macík, zatímco jen těsně míjí hlouček fanoušků a fotografa.

Další dakarské dobrodružství pro Macíka oficiálně začne 5. ledna. Závodní stroje jeho týmu do té doby doputují do Saúdské Arábie, kde v tento den odstartuje 42. ročník legendárního závodu. Macík se na start Dakaru postaví už poosmé – navigovat ho bude jeho osvědčený kolega František Tomášek. Pojede s novým mechanikem Davidem Švandou. Na české jezdce čeká další velké dobrodružství. Co přinese, nikdo netuší.

Martin Macík jr.

  • Martin se narodil v roce 1989. V Sedlčanech chodil na základku. Jeho otec je také závodník. Ten na Dakar vyrazil poprvé v roce 2003. Podle Martina doslova vytáhl z kopřiv starou liazku, opravil ji a vyrazil do Afriky.
  • V roce 2015 se stal čtyřiadvacetiletý Martin Macík historicky nejmladším pilotem kamionu na Dakaru. Při prvním startu musel odstoupit v 6. etapě. O tři roky později již dojel pátý. 
  • Macík starší v roce 2010 skončil na 4. místě, což je dosud nejlepší výsledek české kamionové posádky na Dakaru v Jižní Americe. Společně se synem Martinem buduje profesionální dakarský tým Big Shock Racing.

„Jisté však je, že hned po návratu ze Saúdské Arábie se Macík s týmovým motocyklistou Janem Brabcem o své zážitky podělí s fanoušky na talk show Posedlí Dakarem. Popularitu legendárního závodu chce Martin využít také k šíření respektu na silnicích. Prostřednictvím projektu Respect Road připomíná řidičům, že na silnicích se nezávodí, cení se vzájemná ohleduplnost a nejpodstatnější je dojet v pořádku,“ sdělila po jízdě promrzlá manažerka týmu Big Shock Racing Nikola Kužílková, zatímco jsme přilby předávali dalším zájemcům o svezení. Jakmile však vychladly motory a mechanici setřeli z Macíkova Karla bláto, přišlo na řadu poslední vylepšení designu jeho závodního vozu. To si vzali na starost sami fanoušci, kteří dostali možnost napsat na zadek Macíkova speciálu své vzkazy.

„Ty pak s týmem projedou celý Dakar v Saúdské Arábii. Ručně psané zprávy se stanou zajímavým čtením pro soupeře, které bude česká posádka na dakarské trati nechávat za sebou. V krizovějších momentech uprostřed pouště z nich pak čeští závodníci budou moci čerpat energii,“ vysvětlovala smysl této kratochvíle Kužílková.

Pro nadcházející náročný ročník, jenž odstartuje už 5. ledna v Džiddě, jí bude potřeba velká zásoba. Na jezdce totiž čeká celkem dvanáct etap, které je provedou tratí dlouhou devět tisíc kilometrů. Chybět nebudou ani tradiční duny vysoké až dvě stě padesát metrů. Macík měl tak na svém posledním sedlčanském tréninku de facto poslední možnost, jak ještě před těžkým závodem nasát síly od fanoušků. A že se jich tu sešla pěkná řádka. Společnou fotku musel udělat nad všemi letící dron.

„Poslední trénink před Dakarem už se pomalu stává tradicí. Vyžádali si ho sami fanoušci, aby se mohli s Karlem rozloučit, předtím než ho lodí odešleme do Arábie. Dakar je naše společná práce. My pojedeme závod, ale stejně důležití jsou všichni, kteří nám doma budou držet palce,“ nechal se pro Metro slyšet Macík.

Kdo měl před závodem pořádnou smůlu, je motocyklista Jan Brabec. Před Dakarem 2020 údajně zažil jedno z nejdrsnějších období svého života. Během květnového afrického testování se totiž vážně zranil a nehoda mu překazila start ve všech závodech letošní sezony.

„Udělal ale maximum pro to, aby Dakar stihl, a podařilo se. Honza je v dobré kondici zpět ve hře a těší se, že potřetí zdolá slavný závod,“ nechala se pro Metro před pár dny slyšet Nikola Kužílková. S tátou budeme celému týmu držet palce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek