metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Nechodíte? Tak jste na dobré cestě k demenci, pohyb totiž okysličuje mozek

  6:53
Kolem pětadvaceti procent lidské populace na Zemi trpí nedostatkem pohybu. A stále se to zhoršuje. Stačí se podívat například na statistiky prodejů posledních výdobytků osobní elektromobility. Prodejci zaznamenávají stále vyšší zájem o nejrůznější elektrické koloběžky a elektrokola, kdy už člověk nemusí ani pohnout nohou a přepraví se z místa na místo mnohonásobně rychleji než chůzí.
Silnice a silničky. Víc než polovina naší pochodové trasy vedla po asfaltu, nohy dostaly zabrat. | foto: Petr ČermákMF DNES

Už před covidem rostly prodeje elektrických samohybů raketově, dva velcí internetoví prodejci Alza a Mall počítali meziroční přírůstky o sto a více procent. Chůze se tak stává okrajovou lidskou aktivitou.

Lepší je být v klidu než se jednorázově ujít k smrti
Jenže – stále je dost „naivních“ nadšenců, kteří nejsou přesvědčení o tom, že každý krok po vlastních je cestou ke zdraví. „Chůze je nejen přirozená, ale navíc posiluje imunitu a účinně pomáhá proti nemocem způsobeným nezdravým životním stylem,“ apeluje Sylva Machová, která stojí za výzvou 10 000 kroků, jež v Česku proběhla minulý měsíc. Ta měla přitáhnout více lidí k pravidelnému pohybu. Mezi nebezpečí, které nám život bez pohybu přináší, patří například vyšší náchylnost k rozvoji demence, rakoviny a přirozeně i kardiovaskulárních chorob.

Neodradily je ani skoro dva metráky živé váhy
Těch deset tisíc kroků představuje kolem sedmi a půl kilometru během jediného dne. Přitom ani účastníci výzvy nebyli ničím zavázáni tuto metu dosáhnout za každou cenu. „Podle lékařských doporučení je lepší chodit pravidelně i na kratší vzdálenosti, jak láká výzva, než se pouze jednorázově vzchopit k velkému výkonu. Své o tom ví například účastník výzvy Radek z Prostějova.

Ten se pustil do boje s tisícovkami kroků přesto, že loni skončil v nemocnici poté, co ho k tomu donutily nesnesitelné bolesti zad. Nebylo však divu, měl téměř sto osmdesát kilogramů. Podařilo se mu však část nadbytečných kilogramů shodit a letos se do výzvy zapojil. „Držím všem, co jsou v podobné situaci, pěsti. Aby se vrátili ke svému zdraví tou nejpřirozenější cestou,“ shrnuje Radek své dosavadní úsilí. Momentálně se propracoval už na méně než sto padesát kilo a díky dcerám a manželce má dokonce v plánu padesátikilometrový dálkový pochod.

Radek ale nebyl nejhmotnějším účastníkem letošního říjnového vyzývacího chození. Nejtěžší z účastníků měl na svém váhovém kontě při zahájení bez pěti kilogramů dva metrické centy. Přesto sebral odvahu a do výzvy 10 000 kroků se zapojil.

Kdo pracuje ve službách, přibírá víc než jinde
O obezitě je prý trendy mluvit a psát. V lifestylových magazínech zaujme téma nadváhy jak ženy, tak muže. Jenže specialisté na tuto problematiku nedají jen na vysokou četnost článků v médiích. Přibývání na váze je realitou a malá česká kotlina dostala během covidové pandemie přímý zásah. Nejvíce utrpěly zavřením škol a sportovišť děti. U některých jedinců ukazovaly ručičky vah během jednoho roku až o čtyřicet kilogramů více.

Ale ani dospělá populace nemá důvod k jásání. Když porovnáme Česko se západní částí Evropy, tak jsou čeští obézní dospělí v populaci zastoupeni o polovinu víc než obézní jedinci v populaci západně od našich hranic.

Jak zjistilo porovnání v rámci Česka a Evropy, které před časem zpracovali Filip Pertold a Jiří Šatava, co do profesí největší růst nadváhy se u nás projevil u lidí, kteří pracují ve službách. „Tento trend nenacházíme v žádné jiné evropské zemi,“ konstatují autoři.

Chodecký guru Mácha byl borec

  • Velkým propagátorem chůze byl ve druhé polovině minulého a na počátku 21. století Juraj Puci. Člověk, který v přepočtu více než pětkrát obešel planetu po rovníku. Aktivním dálkovým chodcem byl až do svých osmdesátin (zemřel v roce 2013 v 84 letech).
  • V minulých dobách bývalo naprosto samozřejmé, že chudí lidé se za prací, a to i každodenní, vydávali pěšky. O nějaké MHD nebo meziregionálních spojích si mohli jen nechat zdát. Významným propagátorem pěšího putování byl český básník Karel Hynek Mácha.
  • Ten obešel nejen české kraje, když putoval po romantických zříceninách, ale s kamarádem se vydal i na pouť do Itálie. Podle některých svědectví denně urazil i šedesát kilometrů. A to v běžné, tehdy ještě ne specializované obuvi, kterou užívají dálkoví chodci v současnosti.
  • Česko i přes uvedený růst obezity napříč populací patří k chodeckým rájům. Klub českých turistů tu spravuje kolem 40 tisíc kilometrů značených tras. V Evropě má podobně hustou síť už jen Rakousko. V posledních letech se čeští turističtí značkaři podílejí na obnovování starých tras a značení nových tras na západě Ukrajiny, v bývalé Podkarpatské Rusi.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek