metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Dalších 33 fotografií v galerii
Fronty u zálohomatů se tvoří jen výjimečně. PET láhve a plechovky se nejvíc hromadí o víkendech, kdy lidé vyrážejí na větší nákupy. A také po Velikonocích a Vánocích. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Povedlo se. Vratné petky a plechovky se na Slovensku v přírodě neválejí

  6:10
Někdo je bere jako „milodar“ bezdomovcům. V některých rodinách fungují jako doplněk ke kapesnému u dětí. Systém zálohování nápojových obalů z plastu a hliníku se u našich sousedů osvědčil.

Momentka z čerpací stanice na D1 před Brnem. Paní kupuje půllitrovou plastovou lahev vody. Vypije ji a odhazuje do odpadkového koše.

Z lesů zmizely plasty
Takovou scénu na slovenské straně hranice už víc než rok s největší pravděpodobností nezažijete. Naprostá většina nápojů v PET lahvích různých velikostí a také hliníkových plechovkách má vedle čárového EAN kódu výrazné písmeno Z jako symbol zálohování.

Zetko na obalu nápojů ukazuje, že na Slovensku za něj dostanete od obchodníka 15 centů. Každý typ láhve nebo plechovky si museli výrobci a obchodníci nechat zaregistrovat, jinak by je automat či skener při ručním třídění zamítl.

Zákon byl přijatý v roce 2019, ale pak následoval proces výběru správce systému, výrobci museli dostat podmínky pro tisk etiket, museli také registrovat všechny nápojové obaly, které uvádějí na trh. Samotný systém, kdy začali obchodníci nakupovat stroje, kdy se registrovali velcí i malí obchodníci a další, měl na uvedení do života asi deset měsíců.

„Byla to extrémně krátká lhůta, ale na systém si jak obchod, tak zákazníci rychle zvykli a teď už ho berou jako samozřejmost,“ rekapituluje generální ředitel Správce zálohového systému (SZS) Marian Áč roční zkušenosti s vratnými plechovkami a petkami. „Zcela jistě se to projevilo i ve veřejném prostoru a z národních parků máme odezvu, že zmizely pohozené petky a plechovky, že se příroda pročistila,“ zdůrazňuje generální ředitel Áč.

Strojově, ale také ručně
V současnosti platí povinnost prodávat a vykupovat uvedené obaly v prodejnách nad 300 metrů čtverečních. Kupodivu se už během prvního roku podařilo do systému začlenit i nemalé množství malých prodejen a další stále přibývají. Celkově přesáhl počet všech odběrných míst tři tisíce, v rezervě jsou možná další dvě až tři tisícovky. Uvažuje se i o možnosti vykupovat obaly ve školách, velkých kulturních zařízeních a na dalších místech. „Ukázalo se, že je to pro ně marketingově zajímavé, lidé přišli vratným plechovkám a petkám na chuť a nakupují spíše tam, kde mají možnost obaly potom i vracet,“ vysvětluje Marián Harvánek, specialista na vztahy SZS.

Slisované nápojové plechovky, jak přišly ze sběrných center do Nového Města nad Váhem. Tady se dál drtí.

V Česku míří výhrady těch, kteří jsou proti zálohování petek a plechovek, na pracnost při vracení a na nedostatek místa v malých prodejnách. A také na to, že obchody budou mít finanční náklady s pořízením automatů a skenerů. Na Slovensku dostane odběrné místo, pokud chce mít vracení automatizované, na pořízení zálohomatu příspěvek, za určitých okolností lze na nové obaly přizpůsobit stávající automat na sklo. Někde jsou v provozu zařízení s odděleným sběrem skleněných obalů a obalů z plastu a aluminia, jinde lze všechny druhy vkládat do jedné „díry“.

Malí prodejci, kteří se do odkupu zapojili, snímají čárové kódy ručně a vkládají je do plastových pytlů, které jim dodává správce SZS. „Za manipulaci dostávají obchodníci od SZS poplatek,“ říká František Mažerik, vedoucí třídicího střediska v Novém Městě nad Váhem, kam se svážejí z pěti samostatných odběrných center všechny obaly ze Slovenska. Důmyslná technologie v třídicím středisku dokáže rozdělit obaly podle základních barev na čirý, červený, zelený a hnědý plast a na mix. Poradí i i s příměsmi v hliníkových obalech.

Nové Město nad Váhem. Roztříděné petky podle barev.

Na šizení mají páky
Do jednoho pytle se v obchodě při ručním výkupu vejde kolem 80 PET lahví nebo 250 plechovek, podle toho dostane obchodník manipulační poplatky. Že by ale do pytle naházel majitel malého krámku třeba jen sedmdesát petek a požadoval peníze za osmdesát, to možné není. Pytle jsou převázané páskem s čárovým kódem, automatický pás v třídírně spočítá obaly a přiřadí jejich množství k příslušnému obchodu. A podle toho se pak platí. Čárový kód současně posílá do centra signál, že na daném místě je už naplněno dost pytlů nebo palet, a na místo pak zamíří kamion, který budoucí recyklační odpad doveze do některého z pěti sběrných míst. Z velkých obchodů putují do třídírny již palety se slisovanými obaly.

Centrální třídírna v Novém Městě nad Váhem byla zvolena proto, že je blíž regionům, kde se vratné PET lahve a plechovky nejvíce prodávají. Uvažuje se ale i o třídírně na východě. Ušetřilo by se tak na svozu pytlů a palet na větší vzdálenosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek