Získat tvrdá data a vyzkoušet si nový systém v praxi. A také třeba objevit případné mouchy. To byly úkoly pilotního testování ve třech prodejnách Kaufland a ve stejném počtu obchodů Lidl. V nich se zkoušel systém zálohování PET lahví a plechovek. Řetězce po třech měsících představily výsledky testu. Některé jsou překvapivé.
Lahve se musí odvážet včas
Pro úspěch systému zálohování PET lahví a plechovek v Česku je podle zástupců řetezců klíčová správně nastavená logistika. To ukazují například i zkušenosti ze Slovenska, kde systém funguje. Občas se zde totiž stávalo, že se odevzdané PET lahve hromadily ve skladech marketů nebo dokonce vedle těchto budov. Také při českém testu vyšlo najevo, že je nutné nahromaděné obaly odvážet operativně. Některé dny totiž lidé donesli lahví desítky, jindy ale zase stovky.
Obavy, že pro zákazníky může být překážkou skladovat doma prázdné obaly a vracet je neznečištěné a nesešlápnuté, se naopak nepotvrdily. Pro dvě třetiny lidí to podle zákaznické ankety není žádný problém – zejména proto, že většinou odevzdávají maximálně 12 obalů naráz. V průměru se v rámci testovacího provozu na každé plně zapojené prodejně vysbíralo přes čtyři tisíce obalů týdně. Celkem šlo o 260 693 PET lahví a plechovek za čtvrtletí. „Pilotní testování potvrdilo, co jako maloobchodníci pozorujeme už delší dobu – že je mezi zákazníky vysoká poptávka po rozšíření zálohového sytému ze skleněných lahví i na další jednorázové obaly,“ popisuje mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.
Odměna není podstatná
Jedním z výstupů testování je také to, že pro řadu lidí záloha, v tomto případě slevový kupon, představuje jen jednu z motivací nápojové obaly vracet. Z kuponů vydaných zálohovými automaty lidé uplatnili zatím okolo 25 procent, což naznačuje, že PET lahve a plechovky vracejí také z přesvědčení. “Ze zákaznické ankety jsme navíc zjistili, že většina lidí vrací nápojové obaly proto, že považují zálohový systém z hlediska cirkularity za důležitý, slevový kupon pro ně není zásadní,“ doplňuje mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.
[Ministerstvo životního prostředí nyní pracuje na úpravě zákona o obalech, který zavede povinný systém zálohování PET lahví a plechovek. „Do konce letošního roku připravíme paragrafové znění, které bude reflektovat jak zkušenosti českých obchodníků, tak zkušenosti zahraniční,“ upřesňuje za ministerstvo životního prostředí David Surý.