metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Dobrovolníci pravidelně čistí přírodu i od PET a plechovek. Ale nestačí to. | foto: TrashHero

Zálohy na plechovky a petky? Velcí hráči českého trhu s nápoji začali jednat

  5:03
Jsou lehké, snadno se přenášejí, lidé je milují. Jenže na ně narazíme všude. I tam, kde by být neměly. Plastové a hliníkové obaly na nápoje.

Češi patří mezi evropské třídicí šampiony. Alespoň se tím rádi chlubí. Skutečná využitelnost a zpracování vytříděných plastů, papíru a dalších surovin však není bůhvíjaká. Hlavně PET lahve a také aluminiové plechovky končí spíš ve spalovnách a na skládkách než zpátky ve výrobě. Jinde to jde, co u nás?

Výrobci nápojů, kteří mají díky prodejům v plastech a hliníku skvělé zisky, jsou ale v posledních letech kupodivu těmi, kteří by se případnému zálohování PET lahví a plechovek nebránili. Hledají nejen zjednodušené způsoby výroby, aby například petka snáze skončila opět na výrobní lince. Giganti, kteří mají na trhu velký podíl, už delší dobu prosazují zavedení zálohovacího systému. Slibují si od toho, že placené obaly se už nebudou po Česku povalovat. Když to jde jinde v Evropě, proč by to nešlo i u nás?

V současné době systém záloh na PET lahve a plechovky funguje v deseti zemích Evropy. Další více než dvě desítky zemí o tomto systému vážně uvažují nebo se jej přímo chystají zavést. Blízko jeho spuštění je Slovensko, které začne zálohovat od 1. ledna 2022. Zatím těmi, kdo se spíše vzpírali, byli obchodníci. Jak systém nastavit, kde vlastně odevzdané obaly skladovat? Kolik práce to lidem pracujícím v prodejnách přinese a jaké budou náklady obchodníků? Zdá se, že ale tlak výrobců i tyto brzdicí plochy obrušuje.

„Svaz obchodu a cestovního ruchu je připraven diskutovat nad novým systémem zálohování obalů, konkrétně PET lahví a hliníkových plechovek,“ reagoval minulý týden Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky a viceprezident Hospodářské komory ČR na nedávnou iniciativu pěti velkých producentů nápojů.

Giganti spojili své síly
Iniciativu pro zálohování založili významní výrobci nápojů Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, Heineken Česká republika, Kofola ČeskoSlovensko, Mattoni 1873 a Plzeňský Prazdroj. Iniciativa pro zálohování představila plán, jak toho dosáhnout. Cestou k opravdové recyklaci je plošný systém zálohování nápojových PET lahví a plechovek. Jejich krok je zajímavý i z toho pohledu, že v regálech obchodů patří mezi relativně „nesmiřitelné“ soupeře.

„Zálohování prosazuji v České republice už několik let. Jsem totiž přesvědčen, že celé nápojové odvětví má unikátní příležitost stát se prvním plně cirkulárním průmyslem. Jsem opravdu rád, že jsme spojili síly s kolegy z dalších čtyř nápojářských firem s jasným cílem podpořit zavedení plošného zálohování v ČR,“ komentuje podporu systému zálohování generální ředitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.

Svaz obchodu má v plánu s autory iniciativy o zálohování PET lahví a hliníkových plechovek jednat především o tom, jak celý systém nastavit tak, aby skutečně plnil své cíle. „Nedělejme, prosím, chyby z předchozích let – bez zapojení retailu žádný systém zálohování fungovat nemůže,“ připomíná Prouza.

Jednou budeme dál
„Jakmile se zavedl poplatek za plechovky i petky, tak z ulic zmizely,“ konstatuje Češka Zita, která žije už třicet let v Sasku a parky nebo lesy plné odhozených lahví i plechovek od pití dobře pamatuje. Zálohování obalů přijali podle ní Němci dobře, vyhodit „peníze“ si troufne jen hlupák. „Vždycky je dost lidí, kteří si sběrem těch nevrácených obalů rádi přivydělají,“ konstatuje Zita.

To si uvědomují i výrobci a autoři iniciativy. Tak, jako se nikde neválejí vratné lahve od piva, nebudou se v případě záloh PET lahví a plechovek válet ani tyto. „Současný systém třídění odpadu funguje dobře, recyklace už méně. Je potřeba posunout se o krok dál, od třídění k opravdové recyklaci tak, aby vysbírané materiály mohly být opakovaně používány v uzavřeném koloběhu,“ uvádí Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.

Čisté Slovensko

  • 15 eurocentů bude už od ledna 2022 možné inkasovat na Slovensku za jednu vrácenou plechovku od piva či od jiného nápoje, stejně tak za PET lahev. 
  • Zálohování budou podléhat nápojové obaly s objemem od 0,1 litru do tří litrů, ty budou opatřeny kódem.
  • Spotřebitelé je budou moci vrátit na 6500 místech, i prostřednictvím automatů.
  • Slováci předpokládají, že v roce 2025 se takto vrátí zpět do oběhu devadesát procent těchto obalů.

Odpůrci hledají důvody, proč to nejde
„Zálohování funguje v mnoha zemích, kde působíme, a jeho pozitivní dopad je zřejmý. Zlepšil se zpětný sběr materiálu, který využíváme na opětovnou výrobu nápojových obalů. Zavedení zálohování dává smysl i v České republice a my chceme, aby byl zdejší systém mezi nejlepšími,“ uvádí Dan Timotin, generální ředitel Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Kupodivu jedním z mocných odpíračů záloh v Česku je ministerstvo životního prostředí. Současný systém sběru je podle něj vysoce funkční a plošné a povinné zálohování PET lahví a plechovek odmítá. Tento resort se totiž obává, že by při vyřazení PET lahví z tříděných kontejnerů klesla vůle lidí třídit odpady.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek