metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Pražské služby opět povolaly do akce herce a moderátora Václava Matějovského. | foto: PRAŽSKÉ SLUŽBY

Šlápněte na to, prosí popeláři. Kampaň přichází v době sporů o nepořádek v ulicích

  13:19
Když se naučíte správně sešlapovat odpad, bude popelářům i kolemjdoucím veseleji. S touhle myšlenkou přišla ve své nové kampani největší svozová společnost v hlavním městě Pražské služby. Tvůrci kampaně opět povolali do akce herce a moderátora Václava Matějovského, který vtipnou formou poukazuje na chyby, které Pražané dělají při třídění odpadků.

„Odpadky lze třídit chytře, předcházet nepořádku kolem kontejnerů na tříděný odpad a jejich přeplňování. To je téma, které silně rezonuje v diskusích napříč facebookovými skupinami téměř všech městských částí. Diskutující se pod fotkami přeplněných barevných kontejnerů přou o to, kdo je za tento stav zodpovědný. A volají po potrestání toho, kdo do modré popelnice hodil nesešlapanou či nenařezanou krabici od nové televize a vyhozením nenalámaného polystyrenu do žluté nádoby znemožnil další třídění plastů,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Kapacita versus využívání
Když on-line diskutující přestane bavit pátrání po tom, kdo ze sousedů si v posledních dnech koupil novou televizi, obvykle podle Many přepnou na téma frekvence svozů. „Problémem mnohdy není kapacita nádoby, ale její efektivní využívání. I ten největší podzemní kontejner lze vyřadit z provozu, když jeho otvor ucpe špunt v podobě tašky plné nesešlapaných PET láhví. Ostatní tak nemohou nádobu využívat a odpad nechávají někde poblíž,“ přibližuje modelovou situaci Mana.

Kampaň sází na humor
Sešlapávání odpadu je efektivní cesta k předcházení vzniku nepořádku v ulicích metropole. Právě proto vznikly spoty pro kampaň Šlápni na to, jejíž tváří se stal zmiňovaný Matějovský. Toho diváci znají třeba jako Mikuláše Seidla ze seriálu Ulice, moderátora pražského rádia Fajn či populární reality show Love Island. Ústředním protagonistou spotů Pražských služeb je již podruhé.

„Poprvé jsem s největší pražskou svozovou společností spolupracoval na projektu s názvem Tohle není normální. Cílem kampaně bylo poukázat na to, že odhazování odpadků není o ekologii, ale o slušném vychování. Tentokrát jsme si vzali na paškál absurdní situace při třídění odpadu,“ říká Matějovský a dodává: „Základním stavebním kamenem úspěšného spotu je dobrý nápad a kvalitní scénář. Do těch několika málo vteřin musíte dostat myšlenku, vtip a pointu. To je mnohdy těžší, než se zdá. S výslednou podobou jsem i vzhledem k pracovně hektickému podzimu nadmíru spokojený a věřím, že spoty lidem utkví v paměti,“ dodává Matějovský.

Špinavý závěr roku
Téma odpad je v Praze aktuální po celý rok. Obzvláště palčivé je však podle popelářů v jeho závěru, kdy lidé více nakupují a obdarovávají své blízké a kamarády. To spolu s prosincovou explozí on-line nákupů v době koronaviru vede k významně větší produkci odpadů v podobě papírových i plastových obalů.

„Aby město zůstalo hezké a příjemné i během adventu, prosím Pražany, aby odpad likvidovali odpovědně a chytře,“ žádá také náměstek primátora Petr Hlubuček.

Šťastné načasování?
Kampaň si Pražské služby načasovaly z výše uvedených důvodů právě na závěr letošního roku. V poslední době je však odpad tématem nejen v této kampani. Na „odpadovou krizi“ upozorňuje například i opozice. Pražané podle zástupců pražské ODS posílají na úřady městských částí nespočet stížností na neúnosný nepořádek ve svém bydlišti – zejména kolem nádob na tříděný odpad a pouličních košů.

„Od roku 2018 se snížil rozpočet na úklid až o čtyřicet procent. Kritický stav nastal letos po rozhodnutí Technické správy komunikací, že ještě k tomu sníží i četnost svozu odpadu. Praha se teď doslova utápí v odpadcích a pánové Hlubuček a Scheinherr (Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy – pozn. red.) místo toho, aby řešili, v čem musí Pražané žít, shazují vinu a odpovědnost jeden na druhého,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro Metro předseda klubu zastupitelů magistrátu hlavního města Prahy za ODS Zdeněk Zajíček.

Náměstek primátora Petr Hlubuček, jenž má odvoz odpadů v Praze v gesci, výtky Zajíčka a jeho kolegů odmítl jako hloupé a nekonstruktivní výkřiky. Magistrát totiž při vývozu stanovišť s tříděným odpadem vychází z požadavků městských částí. Letos od nich zaznamenal čtrnáct set podnětů na toto téma.

Hlavní zprávy

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek

Taxi v Praze už nikdy nesmí být jako dřív, říkají manažeři značky SVEZ.SE

vydáno 4. října 2023  11:49

Kornel Altman a Jakub Paroulek. Dva dlouholetí kamarádi. Bývali úspěšní reprezentanti ve veslování, kteří šli do rizika a rozhodli se, že úplně od podlahy...  celý článek

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek