metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Ilustrační fotografie - Běh, běhání, sport | foto: Nike

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

  16:28
Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou přináší velké riziko úrazů, což potvrzují i lékaři.

„V letních měsících, období dovolených a prázdnin, dochází každoročně k největšímu množství úrazů. Příčinou jsou zejména četné sportovní aktivity a k vůbec nejčastějším úrazům patří odřeniny či tržné rány, ale i podvrtnutí a pohmoždění končetin,“ říká MUDr. Petra Bartusková, praktická lékařka z Polikliniky Agel Ostrava

Často se stává, že ve vodě dostane člověk křeč. Jaká je pomoc?
Ve vodě se jedná o život ohrožující stav a je důležité se co nejrychleji dostat ke břehu. Důležité je snažit se zachovat klid, držet hlavu nad vodou a propínat postižený sval. Určitě bych doporučovala všem osobám, které trpí na křeče, nevzdalovat se příliš od břehu a plavat pouze v místech, kde dosáhnou bezpečně nohama na dno. Jako prevence je také možné pravidelné užívání hořčíku.

Poštípání hmyzem také bývá častou „potíží“ v letních měsících.
Poštípání hmyzem většinou není spojeno se závažnou kožní reakcí a stejně jako při bodnutí vosou postačí promazání místa vpichu mastí s protialergickým účinkem. Pozor by si měli dávat především osoby alergické na vosí bodnutí a předem se informovat u svého lékaře, jak postupovat v rámci první pomoci.

A co další úrazy?
Nejzávažnější a bohužel stále velice časté jsou úrazy po skoku do vody. Může dojít k trvalému poranění páteře a míchy při nárazu o dno, ale i o předmět, který není ve vodě vidět. K těmto úrazům tedy může dojít i ve vodě, kam se chodíte koupat každoročně.

Pokud si zlomíte ruku či nohu nebo i máte pouze podezření na zlomeninu, snažte se končetinu co nejvíce znehybnit a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

U moře zase bývají časté úrazy po šlápnutí na mořského ježka nebo požahání medúzou. Co dělat, když se mi něco takového stane?
Při šlápnutí na ježka se snažte opatrně vytáhnout ostny pomocí pinzety a vydezinfikujte poraněné místo alkoholem nebo dezinfekčním prostředkem. Pokud se ostny nacházejí příliš hluboko, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Požahání medúzou je velmi bolestivé zranění, v první chvíli musíme odstranit zbytky chapadel z kůže, například holítkem nebo hranou kreditní karty, omýt ránu slanou vodou a opět přetřít dezinfekčním prostředkem.

Když jedu na dovolenou, jak by měla vypadat moje lékárnička?
Určitě nezapomínat na dezinfekční prostředky k vyčistění drobných ran či oděrek na kůži, aby se zabránilo vniknutí infekce do těla. Dále repelenty, náplasti a obvazy, sportovcům doporučuji také obinadlo pro případ pohmoždění nebo vyvrtnutí kloubů. Protože mezi nejčastější potíže patří obtíže zažívací, je dobré mít s sebou například živočišné uhlí, preventivně je možné užívat také probiotika, případně po konzultaci se svým lékařem při cestě do exotiky zvážit vypsání léků na předpis. Na dovolené se ale nemusíme vyhnout ani nachlazení, a proto je dobré mít s sebou teploměr, léky ke sražení teploty či obecně proti bolesti. V neposlední řadě je nezbytné vzít si s sebou také léky, které užíváte pravidelně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek