Vojenské stany, improvizované konstrukce zastřešené plachtami, ručně malované cedule a světelné řetězy. I takto může vypadat prostředí nekomerčních festivalů.
Na pódiích se zde střídají převážně nemainstreamová jména a hlavní myšlenka těchto akcí je daleko od vydělávání peněz. Oproti festivalovým velikánům se mohou pyšnit komorní atmosférou bez davů a nadšenými organizátory. Letní sezonu si bez nich ale umí představit jen málokdo.
Do cihelny
Většinou se jedná o události, které lákají mladé lidi, často i studenty. V takovém duchu vznikl například festival Deziluze. Šestý ročník se letos koná poslední červnový víkend v obci Nový Brázdim a jako zázemí poslouží tamní stará cihelna, ve které se akce bude konat podruhé.
„Vystřídali jsme několik míst a minulý rok jsme objevili cihelnu. Abychom tam mohli být, tak si to tam musíme trochu uzpůsobit. To znamená, že tam už od února jezdíme na brigády. Vyvozili jsme například několik tun odpadu a sutě. Zároveň se snažíme být přínosní pro majitele pozemku, a proto děláme i takové ty sezonní práce, jako je hrabání listí nebo sbírání jablek,“ říká jedna ze zakladatelek festivalu Marianna Cimburová.
Dodává, že to rozhodně není o tom, na místo přijet, udělat nepořádek a zase odjet, naopak přípravy vyžadují velké odhodlání organizátorů, a to i za cenu toho, že je nečeká žádná finanční odměna. „Vydělané peníze a příspěvky od drobných sponzorů se použijí na pokrytí nákladů. Většina pořadatelů bere organizaci akce jako zábavu a místo pro seberealizaci. Nejvíc nás motivuje, když od návštěvníků dostaneme pozitivní zpětnou vazbu. Pro peníze to neděláme,“ svěřuje se Cimburová.
Během posledních let se snaží rozšířit svou nabídku i o nehudební kulturní doprovod a program pro rodiny s dětmi, které akci podle zakladatelky navštěvují stále častěji.
Malá vesnice, velká akce
Na podobném principu funguje už od roku 2006 také festival Povaleč, který však za ta léta přerostl v několikatisícovou akci. I tam funguje úzká spolupráce mezi pořadateli a obcí Valeč, ve které se akce odehrává. Také zde je pohonem pro organizátory pocit seberealizace a možnost vnést tak velkou kulturní akci do malé vesnice.
NaKaši bude jen částečně
Pořádání malých alternativních festivalů má ovšem i svou stinnou stránku. O tom se letos přesvědčili pořadatelé NaKaši festu, kterým se nepodařilo festival samostatně uskutečnit. „Organizace nás baví, ale vyskytly se komplikace s místem a zároveň jsme všichni studenti a pořádání festivalu není naše primární práce, takže jsme bohužel nestihli domluvit jinou lokalitu,“ popisuje organizátorka Petra Mikolášová.
Fanoušci se ale nemusí bát. NaKaši prý zase bude. Navíc o něj fanoušci nepřijdou úplně ani letos. Svůj koutek bude mít festival díky spolupráci produkčních týmů na Deziluzi.