metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Čtvrtek 28. září 2023. Den české státnosti

Další 1 fotografie v galerii
Zadar je kombinací dějin Říma a Benátek. | foto: DeziluzeMetro.cz

Do Zadaru můžete vyrazit za mořem, jídlem i Vinnetouem

  19:23
Ze zadarské nábřežní promenády je prý k vidění nejkrásnější západ slunce na Jadranu.

Od června do září se populace i v té nejmenší turistické vesničce rozroste až desetinásobně. Kdo se nechce tísnit na pláži s národnostmi z celého světa, má na vybranou. Buď se vydat na dovolenou před hlavní sezonou s vědomím, že se v chladnějším azurovém Jadranu moc nevykoupe, nebo se vydat do zapadlejších koutů a pátrat po zajímavostech a kuriozitách.

Zadar je přitažlivý kvůli tomu, že odtud můžete vyrážet na bezpočet okolních ostrovů, kde se přece jen rozptýlí masy turistů na větším prostoru. Na některé dojedete autem, protože jsou napojené na pevninu mosty, jinam vás dopraví trajekty. Nemáte-li auto, není problém půjčit si kolo, případně elektrokolo. Pokud si nenastudujete pamětihodnosti na internetu, není problém obrátit se na informační centra chorvatské turistické centrály. Má je opravdu každá zdejší ostrovní vesnice či městečko.

Dějiny na dosah ruky
Pro jadranské pobřeží Chorvatska je přitažlivá jeho historie, kde se mísily vlivy římského impéria v počátcích letopočtu a na něj ve středověku navázalo panství Benátské republiky. Po římské historii se dá v Zadaru nebo na ostrově Pag doslova chodit, lesklé úseky dlažby tu jsou doslova na každém kroku ve středu města. Vyfotit se u zbytků římského fora nebo si na něj sáhnout Chorvati nezakazují. Když to vydrželo skoro dva tisíce let, přežije to další staletí. Kdo je znalcem novějších dějin, najde v uličkách mimo hlavní trasy na fasádách některých domů i připomínky bojů z občanské války v devadesátých letech.

Tady všude byl.

Klášterní tajemství není pouze značka vína
Pokud vás neodradí velké převýšení, na ostrově Ugljan byste neměli vynechat pevnost svatého Michala, která se tyčí na kopci nad obcí Preko. Její kořeny sahají do benátských časů, poničily ji střety během poslední světové války i jedna raketa z té poslední. Turistická asociace chce přeměnit pevnost na kulturní a turistické centrum, včetně restaurace. Na zatím pustou zříceninu, které dominuje televizní vysílač (nouzově ho vybudovali během občanské války, kdy byl Zadar obsazen federální jugoslávskou armádou), se také odstěhuje. Ani strmé stoupání ale neodrazuje výletníky na kolech.

Zajímavostí ostrovů jsou kláštery. Také ty participují na zájmu turistů. Třeba františkánský klášter svatého Jeronýma v městečku Ugljan je v létě otevřen (mimo uzavřené prostory) pro ubytování turistů, včetně stanování v klášterní zahradě. Přednost dávají věřícím, kteří se účastní místních aktivit. Jen dvě hodiny odpoledne lze na ostrově Pašmanu nahlédnout do dalšího kláštera benediktinů Svatého Kosmy a Damiána na vrchu Čokovac. „Posádku“ tvoří čtyři mniši. Stejně jako ze svatého Jeronýma, i odtud si můžete odvézt likér, který bratři mniši vyrábějí.

Pro šplhavé a pamětníky
V programu pohybově aktivních pamětníků kovbojek o Vinnetouovi by neměl scházet výlet do Národního parku Paklenica (asi 50 kilometrů severovýchodně od Zadaru). Zdejší skaliska a kaňony poskytly před půl stoletím exteriéry pro natočení těchto romantických indiánek. Místa důležitých záběrů označují výrazné cedule. Šplhuschopné mladší generace sem ale míří spíše za příkrými stěnami. Skály nabízejí celkem čtyři stovky značených výstupů od nejnižší po nejvyšší stupeň obtížnosti. Jednodenní vstupné je za 60 kun na osobu, tři dny přebývání ve skalních masivech vyjdou na dvojnásobek. 

Jak do Zadaru

  • Místo celodenní cesty autem a čekání v kolonách na Jadranské magistrále můžete nově využít přímou linku Ryanairu Praha–Zadar.
  • Linka létá už od letošního dubna, každou středu a v sobotu. Zaváděcí ceny mimo sezonu startovaly na 389 korunách.
  • Letecky trvá cesta do Zadaru 1,5 hodiny.
  • Pronájem Škody Fabia na místě vyjde na necelých 1700 korun denně při objednávce na tři až šest dní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Praha jako kulisy. Český následovník Blade Runnera nakopl domácí sci-fi scénu

vydáno 28. září 2023  6:55

Bod obnovy po téměř deseti letech příprav baví diváky v kinech. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním vizuálním efektům přináší závan svěžesti a...  celý článek

Komerční sdělení

Jak připravit klouby na podzimní sychravé počasí?

vydáno 28. září 2023

Léto se pomalu chýlí ke konci, ačkoliv teploměr občas ještě nabídne příjemné teploty. Nicméně, noci se již ochlazují a s tím přicházejí mlhavá rána, kdy...  celý článek

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek