metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Terénní pracovníci mladé neodsuzují. Když není zbytí, učí je, jak se opít s rozumem

  6:21
„Nechat se hecovat k dalšímu pití z tebe frajera neudělá – naopak si tím koleduješ o to, že tě ostatní budou fotit, jak si zvracíš na boty.“ Tak zní jedna z rad, kterou mladým Pražanům převážně z východního okraje metropole prakticky denně udělují terénní pracovníci nízkoprahového klubu Autobus. Činí tak buďto v prostorách svého klubu v Praze 14, kde poskytují azyl spíše mladším a sociálně slabším, nebo na obchůzkách různých akcí pojících se s popíjením teenagerů.

Další 2 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

„Zejména v okrajových částech Prahy jsou omezené možnosti trávení volného času. Mladí lidé tak často zahánějí nudu experimentováním s návykovými látkami, jako je alkohol, cigarety nebo marihuana. Klienty za jejich chování neodsuzujeme, naším cílem je, aby znali rizika takovéhoto chování, a nabízíme jim alternativy,“ říká pro deník Metro Tereza Krýdová, pracovnice Autobusu, jež funguje v rámci neziskové organizace Neposeda.

Popíjení mladistvých

  • Pracovníci Autobusu jsou činní v lokalitách jako Kyje, Hostavice, Počernicko či Újezd nad Lesy. Zde mladí zahánějí nudu experimenty.
  • Konzumace alkoholu v pubertě je statisticky na ústupu. Přesto je stále hojně rozšířena. „Většině se ve vzpomínkách na vlastní dospívání vybaví láhev piva nebo něčeho tvrdšího. Zároveň takové experimentování nejspíš nemělo fatální následky. Neklademe si proto za cíl dospívajícím pití zakazovat nebo působit represivně. Chceme, aby si mladí uvědomovali, co všechno se s pitím pojí, a aby se vyhnuli malérům,“ uvádí lidé z Autobusu.

Příkladem takové činnosti je podle Krýdové například podpora mladých ve skateboardingu či nejrůznějších výletech. Klub také pořádá sportovní dny. Aby však mohli efektivně poradit mladým do zhruba šestadvaceti let, jak zvládat rizikové situace spojené s alkoholem či lehkými drogami, musejí pravidelně vyrážet do terénu. Krýdovou tak lze s kolegy pravidelně potkávat hlavně v lokalitách Prahy 21. „V den čarodějnických oslav jsme například vyrazili vybavení informačními letáčky. Kromě nich jsme užívajícím partám rozdávali čistou vodu, sušenky a prezervativy,“ dodává její kolegyně Karolína Matochová s tím, že se jim jen během čarodějnic podařilo oslovit stovku popíjejích mladých lidí.

Svými letáčky s praktickými radami a piktogramy, jak příliš nepřebrat, nepřehánět míchání drog s alkoholem nebo si hlídat pití, aby vám do něj někdo něco nehodil, je klub Autobus pověstný. Textu na letáčcích se mladí obvykle nevysmívají, a to hlavně proto, že se v nich nesnaží pracovníci působit přehnaně „cool“. Tým Autobusu v následujících dnech čeká další velká šichta. Blíží se totiž vysvědčení. „Pro nás je to především den, kdy je u dětí a mladistvých zvýšená konzumace alkoholu. Proto se chystáme s preventivním materiálem do terénu. V následujcích dnech pořádáme i bezalkoholové akce, které jsou alternativou trávení volného času jinak než s lahví v ruce,“ uzavírá Krýdová. 

Plakát

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek