metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Čtvrtek 28. září 2023. Den české státnosti

Další 2 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Terénní pracovníci mladé neodsuzují. Když není zbytí, učí je, jak se opít s rozumem

  6:21
„Nechat se hecovat k dalšímu pití z tebe frajera neudělá – naopak si tím koleduješ o to, že tě ostatní budou fotit, jak si zvracíš na boty.“ Tak zní jedna z rad, kterou mladým Pražanům převážně z východního okraje metropole prakticky denně udělují terénní pracovníci nízkoprahového klubu Autobus. Činí tak buďto v prostorách svého klubu v Praze 14, kde poskytují azyl spíše mladším a sociálně slabším, nebo na obchůzkách různých akcí pojících se s popíjením teenagerů.

„Zejména v okrajových částech Prahy jsou omezené možnosti trávení volného času. Mladí lidé tak často zahánějí nudu experimentováním s návykovými látkami, jako je alkohol, cigarety nebo marihuana. Klienty za jejich chování neodsuzujeme, naším cílem je, aby znali rizika takovéhoto chování, a nabízíme jim alternativy,“ říká pro deník Metro Tereza Krýdová, pracovnice Autobusu, jež funguje v rámci neziskové organizace Neposeda.

Popíjení mladistvých

  • Pracovníci Autobusu jsou činní v lokalitách jako Kyje, Hostavice, Počernicko či Újezd nad Lesy. Zde mladí zahánějí nudu experimenty.
  • Konzumace alkoholu v pubertě je statisticky na ústupu. Přesto je stále hojně rozšířena. „Většině se ve vzpomínkách na vlastní dospívání vybaví láhev piva nebo něčeho tvrdšího. Zároveň takové experimentování nejspíš nemělo fatální následky. Neklademe si proto za cíl dospívajícím pití zakazovat nebo působit represivně. Chceme, aby si mladí uvědomovali, co všechno se s pitím pojí, a aby se vyhnuli malérům,“ uvádí lidé z Autobusu.

Příkladem takové činnosti je podle Krýdové například podpora mladých ve skateboardingu či nejrůznějších výletech. Klub také pořádá sportovní dny. Aby však mohli efektivně poradit mladým do zhruba šestadvaceti let, jak zvládat rizikové situace spojené s alkoholem či lehkými drogami, musejí pravidelně vyrážet do terénu. Krýdovou tak lze s kolegy pravidelně potkávat hlavně v lokalitách Prahy 21. „V den čarodějnických oslav jsme například vyrazili vybavení informačními letáčky. Kromě nich jsme užívajícím partám rozdávali čistou vodu, sušenky a prezervativy,“ dodává její kolegyně Karolína Matochová s tím, že se jim jen během čarodějnic podařilo oslovit stovku popíjejích mladých lidí.

Svými letáčky s praktickými radami a piktogramy, jak příliš nepřebrat, nepřehánět míchání drog s alkoholem nebo si hlídat pití, aby vám do něj někdo něco nehodil, je klub Autobus pověstný. Textu na letáčcích se mladí obvykle nevysmívají, a to hlavně proto, že se v nich nesnaží pracovníci působit přehnaně „cool“. Tým Autobusu v následujících dnech čeká další velká šichta. Blíží se totiž vysvědčení. „Pro nás je to především den, kdy je u dětí a mladistvých zvýšená konzumace alkoholu. Proto se chystáme s preventivním materiálem do terénu. V následujcích dnech pořádáme i bezalkoholové akce, které jsou alternativou trávení volného času jinak než s lahví v ruce,“ uzavírá Krýdová. 

Plakát

Komentáře

Hlavní zprávy

Následovník Blade Runnera nakopl domácí sci-fi scénu. Praha jako kulisy

vydáno 28. září 2023  6:55

Bod obnovy po téměř deseti letech příprav baví diváky v kinech. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním vizuálním efektům přináší závan svěžesti a...  celý článek

Komerční sdělení

Jak připravit klouby na podzimní sychravé počasí?

vydáno 28. září 2023

Léto se pomalu chýlí ke konci, ačkoliv teploměr občas ještě nabídne příjemné teploty. Nicméně, noci se již ochlazují a s tím přicházejí mlhavá rána, kdy...  celý článek

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek