metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

  13:32
Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu jeho přísný otec: „Jestli chceš mít ruce v kapsách, běž k hasičům!“ Poslechl, u profesionálních hasičů slouží už devatenáctým rokem, ale na to, aby si ruce do kapsy v práci dal, moc času nemá.

Další 2 fotografie v galerii
Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou | foto: Pozary.cz

Jak jste se dostal k hasičině?
Přestoupil jsem od policie. Podal jsem si totiž žádost k policii i hasičům zároveň. Policie mě vzala hned, hasičům to rok a půl trvalo. Proto jsem byl tu dobu policistou a pak, když přišla nabídka od hasičů, přestoupil jsem.

Na něco „klidnějšího“?
Klidnějšího nevím, od začátku mě to táhlo spíš k hasičině.

O práci a životě

  • Hasiči – knihu s podtitulem Pohled na svět očima profesionálního hasiče a táty jednoho bezva kluka vydalo nakladatelství Mladá fronta.
  • Publikaci o 168 stranách, kterou doprovází fotografie Michala Fanty z hasičského prostředí, seženete v knihkupectvích nebo si ji můžete objednat na e-mailové adrese autora: r.kut@email.cz.

Táhlo vás to k těmto profesím už dříve?
Hledal jsem zaměstnání, kde bych mohl pomáhat lidem a měl možnost rozvíjet fyzičku. Celý život jsem sportoval, takže jsem hledal něco, kde je hodně pohybu. To hasičina rozhodně nabízí.

Sloužíte stále v Ústí nad Orlicí, jak píšete v knize?
Ano, stejně tak jako na ostatních stanicích jsou tři směny – A, B, C. V každé z nich je nás tu dvanáct, tedy dvě družstva. Všichni máme stejné podmínky a všichni děláme, co je třeba, často bez ohledu na specializaci. Je to týmová profese a víc než kde jinde tu platí, že společně jsme mnohem silnější.

Zásah na skládce

Jak vypadá pracovní den na vaší stanici?
Hasiči slouží měsíčně deset 24hodinových směn. Ráno v 7 hodin přebereme službu – techniku, vysílačky a vše další. Pak následuje údržba techniky, výzbroje a našich ochranných pomůcek. Během dne neustále trénujeme situace, které by mohly nastat při výjezdech. Jak teoreticky, tak i prakticky.

Když se „pískne“, tak ale všeho necháte a jedete.
Ano, při jakékoliv činnosti. Když je poplach, tak do dvou minut musíme být venku s autem na silnici, připraveni na všechno.

K hasičům jste šel určitě s ideály. Co máte na své práci nejraději?
Ideály určitě byly, v podstatě se všechny naplnily. Mám kolem sebe skvělé lidi, živí mě to. Nemohu říct nic negativního, kromě smutných událostí, které někdy řešíme.

Kam se práce hasičů od vašeho nástupu posunula?
Nejčastější jsou technické zásahy, potom nehody. Požáry mají nejmenší podíl. Technická pomoc zahrnuje například otevírání bytů, vyprošťování lidí z výtahů, vysvobození hlavy dítěte, která se mu zasekla v zábradlí, rojící se včely, únik kapalin z auta, vytopený byt, ale i kočka nebo papoušek na stromě.

Máte v paměti zážitek, kvůli němuž si můžete říct – proto tu práci dělám?
Přiznám se, že většinou nemáme zpětnou vazbu, jak to s těmi lidmi dopadlo. Ale vděk od lidí je vidět už při našem příjezdu. Je to tím, že špatnou situaci dokážeme vždycky alespoň částečně zvrátit.

Taháte si práci domů? Potřebujete se doma vypovídat?
Nemyslím si. Naznačuji to i v knížce. Mám ale pocit, že čím jsem starší, tím více se mi události v hlavě ukládají. I tu knížku jsem napsal jako takovou terapii.

Nácvik záchrany tonoucího

Někdo se z práce vypije, někdo vypíše…
Zkoušel jsem oboje (smích), ale k psaní mám blíže. Alkoholu moc nedám, psaní mi ale hodně pomáhalo. Sice to probouzí vzpomínky i na smutné události, ale zároveň se hlava jakoby čistí.

Když říkáte, že si práci domů neberete, mluvíte o ní s kolegy?
Jsem členem posttraumatického týmu, což bývá jeden nebo dva hasiči ze směny, za kterými je možné zajít a probrat s nimi, co vás tíží – ať už je to soukromého, nebo pracovního charakteru. Máme k dispozici psycholožku, takže s ní můžeme větší problémy probrat. Většinou to ale vypadá tak, že se po něčem složitějším na stanici sejdeme, pomlčíme, trochu to rozebereme a doufáme, že je to z nás pryč.

Má o vás kvůli práci rodina strach?
Zpočátku tam možná nějaké obavy byly, ale myslím, že si zvykli.

Co váš jedenáctiletý syn, jste jeho pracovním vzorem?
Možná když byl menší. Teď je Ondra zapálený do hokeje, hraje za Divočáky Žamberk. Jarda Jágr je určitě jeho větším vzorem, tak jako i pro spoustu z nás. Máme ale s Ondrou moc krásný vztah. Je to jedináček, možná tím to trochu je. I kdybych měl ale dětí víc, rozmazloval bych je všechny. Děti jsou úžasný.

Když jste po nástupu dokončil základní kurz, hrdě jste si myslel, že jste hasič. Velitel vás ale zpražil, že to ještě chvíli potrvá. Máte za sebou téměř dvě desítky let služby, kdy jste si to opravdu mohl říct?
Hasičina je jako život – pokaždé může přijít něco nového, co vás překvapí. Takže žijete a pořád se učíte. Stejně tak je to s touhle profesí. Až budu končit, řeknu, ano, byl jsem hasič. Do té doby se budu snažit, abych jím byl co nejlépe. 

Autor: Josef Škvor Metro.cz
Témata: výtah

Hlavní zprávy

On-line nebo naživo? Mladí zažívají digitální únavu. Tu zaznamenali i lídři on-line seznamek

vydáno 23. května 2024  17:47

Bumble či Tinder patří mezi největší hráče na trhu seznamovacích aplikací. Tito lídři však v poslední době pocítili nečekaný úpadek zájmu mladých...  celý článek

Digitální gilotina. Hnutí volá po odpovědnosti za postoje a názory influencerů ve veřejném prostoru

vydáno 23. května 2024  11:00

Zatímco kvůli válkám nebo přírodním katastrofám část populace čelí hladomoru a nemocím, celebrity, influenceři a miliardáři navštěvují luxusní akce, jako...  celý článek

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek