metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Černé skládky uklízeli v rámci vycházek i někteří odsouzení

  16:11
V rámci akce Ukliďme Česko likvidovali nepořádek po turistech, zbytky po nezdařeném podnikání i odhozené staré pneumatiky.

Další 1 fotografie v galerii
Úklid u Ploučnice | foto: ARCHIV UKLIĎME ČESKO

„Pane vychovateli, všiml jste si u cesty toho nepořádku? Tam můžeme uklidit příště,“ vzpomíná na postřeh jednoho z odsouzených Petr Mrnka, vychovatel v oddělení pro výkon trestu ve Věznici Stráž pod Ralskem. „Odsouzení jsou na takovou práci zvyklí. Šli do toho s vervou a za dvě až tři hodiny už tam nebylo nic,“ říká Mrnka, který spolupracuje s organizací Ukliďme Česko. Podle něj je pro odsouzené důležité, aby si zachovali pracovní návyky do budoucna a vytvořili si dobrý vztah k přírodě.

„Samozřejmě jsem skeptik, nemyslím si, že všechny převychovám. Kdyby se z těch šesti lidí povedl jeden, budu rád,“ dodává.

Letos se jeho týmu podařilo zlikvidovat pět černých skládek a na dvou vycházkách uklízeli odpadky po turistech v průrvě v Novinách pod Ralskem na Ploučnici a na Viničné cestě v Jizerských horách. Většinou tak odváželi stavební materiál a suť. „Zarážející ale byly spousty rámů od oken i s výplněmi, které našli kousek od řeky Ploučnice. Kdysi tam jeden občan vietnamské národnosti chtěl pěstovat zeleninu, ale nějak se mu to nevyvedlo. Odpadků bylo asi na tři traktorové vlečky,“ poznamenává vychovatel.

Petr Mrnka ve volném čase rybaří a chodí na obchůzky podél řek a potoků jako vedoucí rybářské stráže Českého rybářského svazu v Mimoni. „Našel jsem tam spousty černých skládek. Říkal jsem si, že s tím musíme něco udělat. Mám dobrou zkušenost s odsouzenými, tak jsem si vypsal projekt, který mi vedení věznice schválilo,“ poznamenává vychovatel. Odsouzení práce vykonávají v rámci takzvaných extramurálních aktivit – mimo objekt věznice – většinou bez nároku na odměnu. Propojil tak akci Ukliďme Česko s městskými úřady a vězni. Ukliďme Česko se koná vždy na jaře a na podzim, ale já se jejich termínů moc nedržím. Dělám to podle potřeby. Objevím někde černou skládku, naplánuji extramurální aktivitu,“ říká. Týden dopředu musí vyplnit potřebné papíry, pak zasedne komise, která rozhoduje o zařazení do práce a schvaluje projekty. Ven se dostanou jen ti odsouzení, kteří splňují délku trestu a také charakter trestné činnosti.

Ukliďme Česko

Další ročník úklidové akce se koná v sobotu 4. dubna 2020.

  • Letos uspořádali 3895 úklidových akcí, kterých se zúčastnilo 157 163 dobrovolníků. Dohromady sebrali 2612 tun odpadu.
  • Občas dobrovolníci narazí i na nebezpečný odpad, nejčastěji azbestové stavební odpady. Naštěstí těchto případů není mnoho.
  • O kuriózní nálezy není nouze. Letos to byla symbolicky k 30. výročí sametové revoluce velká rudá hvězda. Každoročně nechybí záchodové mísy, bruslařské boty „mechovky“, ale ani erotické pomůcky.
  • Hlavním tématem byly pneumatiky, na které narazí téměř při každé akci. „Chtěli jsme poukázat na nesmyslnost jejich vyhazování do přírody. V rámci hlavního úklidového dne na jaře se jich podařilo vysbírat 17 700, přičemž rekordmanem se stala obec Lužice se 468 nalezenými kusy,“ říká Radek Janoušek za Ukliďme Česko.
  • Za dobu konání akce se zejména podařilo zlikvidovat spoustu letitých černých skládek, které se naštěstí již neobnovují. „Mnoho akcí se díky tomu nyní zaměřuje na sběr drobnějšího odpadu (takzvaného litteringu) na frekventovaných místech. Bohužel se zatím nedá říci, že bychom neměli co uklízet,“ dodává Janoušek.

„Nemůžeme pustit ven někoho, kdo má závažnou trestnou činnost. Nakonec to podepisuje pan ředitel, který je tomu nakloněn, protože vidí za těmi lidmi pozitivní činnost. Pak se teprve odsouzení dostanou ven,“ popisuje postup Mrnka, který jako vychovatel dlouhodobě chodí s vězni pomáhat městu. Dělají drobné úklidové práce, hrabou trávu, listí a podobně. „Úřady to vnímají velmi pozitivně. Nakonec jsme se vždycky po telefonu domluvili, kam mají postavit velkokapacitní kontejner nebo traktor s vlečkou,“ dodává Mrnka.

Příští rok by vychovatel rád pokračoval ve spolupráci s krajským úřadem a likvidoval nepořádek podél silnic. „Katastrofální stav podél silnic je při příjezdu do Stráže pod Ralskem nebo při příjezdu přes Ještědský hřeben. Je tam spousta odpadků vyházených z aut. Na odpočívadlech u Ještědu se objevují často černé pytle,“ říká. Plánuje také ekologické brigády v Jizerských horách. Jedná se o hrabání trávy v místech, kde rostou zvlášť chráněné rostliny a mechanizace tam není možná. „Výhoda akce Ukliďme Česko je v tom, že jsme zadarmo dostali obratem úklidové rukavice, pytle a další prostředky,“ poznamenává Mrnka.

Do úklidu se pouští Petr Mrnka i sám. „Kolegové se mě ptají, jestli jdu na ryby. Ne, jdu na odpadky. Přes rameno si hodím pytel na odpadky a sbírám petky, které bere voda,“ usmívá se. Podle něj je úklid na řekách znát. Vrací se tam drobní živočichové. „V Raspenavě mě ale naštvalo, že jsme uklidili černou skládku v přírodním parku a za měsíc už se tam objevily a kupily další odpadky. Byl bych rád, kdyby se do úklidových akcí zapojilo daleko víc lidí i další věznice, protože nepořádku kolem nás vidíme stále dostatek,“ uzavírá Mrnka. 

Autor:

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek