metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

V Česku je v létě málo krve, kvůli komárům i úrazům

  5:20
Vzácná tekutina dochází. Dárci mizí na dovolené, a to i do rizikových oblastí.
Darování vzácné tekutiny ve společnosti Mafra. | foto: Metro.cz

V relaxační místnosti vydavatelství Mafra naproti redakci deníku Metro obvykle zaměstnanci firmy odpočívají, berou sem svoje děti, snědí v klidu svačinu. Včera tu ale také tekla krev.

Vzácnou tekutinu tady odebírala Ústřední vojenská nemocnice z pražských Střešovic. Mimořádně ji potřebuje, protože se zásoby nutné pro operace dramaticky zmenšily. V létě to bývá častá situace kvůli různým důvodům. „Momentálně jsou uzavřená dvě naše externí pracoviště v Lounech a Jilemnici,“ vysvětluje lékař Martin Marek z Ústřední vojenské nemocnice. A pak je léto, lidé vyjíždějí na dovolenou a transfuzní stanice se vylidňují.

Nejenom v Praze. „Z hlediska spotřeby krve jsou opravdu nejkritičtějšími měsíci ty letní. Je to způsobeno vyšším počtem prováděných operací, řada dárců má právě dovolené,“ vysvětluje Zdeněk Dvořák, mluvčí Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Zmenšující se zásoby krve souvisí nejen s plánovanými operacemi, ale také s těmi akutními, v létě dochází k výraznému zvýšení nejrůznějších zranění. Nedostatek mívají ale například i v obdobích chřipkových epidemií, kdy nakažení dárci nesmějí odběry poskytovat, to potvrdil deníku Metro i mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Výpadek však nebývá jenom kvůli tomu, že dárci jsou na dovolených. Letos výrazně omezil darování krve také výskyt západonilské horečky v oblíbených dovolenkových oblastech. Riziko přenosu viru této nebezpečné nemoci se týká dvacítky evropských států.

Sport a taky náledí

Nedostatek krve trápí nemocnice v létě i v zimě.

  • V zimě to klouže víc na silnicích i na chodnících. Zlomeniny kyčle vyžadující operaci zvyšují v této době spotřebu krve. Bývá taky víc autohavárií, kdy končí zranění na operačním sále.
  • V létě zase řeší nemocnice více zraněných z nejrůznějších letních aktivit. Jedná se o leckdy těžká zranění při lezení a výletech v horách, častěji a s horšími následky také bourají cyklisté, hlavně na horských kolech v terénu.
  • Mezi rizikové oblasti kvůli západonilské horečce patří letos například i Bulharsko, Kypr, Itálie, Řecko, Ukrajina, Kosovo, Kypr, Turecko a další země. V Srbsku na ni loni zemřelo dvacet lidí.

Kdo je v posledních týdnech navštívil, ten nemůže darovat krev přibližně jeden měsíc od návratu z oblíbených destinací. Najdete mezi nimi například Chorvatsko. Tam se ovšem do rizikových částí počítá celé vnitrozemí, dovolená na pobřeží odběr krve nezakazuje. V transfuzních stanicích zajímá lékaře, jestli jste nebyli třeba v Maďarsku, kde se zákaz týká pobytu na celém jeho území. V Rakousku jsou v „klatbě“ například Dolní Rakousy a celá Vídeň.

Nové dárce se snaží nemocnice získávat různě. „Začátkem roku vznikla nabídka v souvislosti s novou řadou seriálu Hra o trůny,“ říká lékař Marek z pražských Střešovic. Dorazily tři stovky fanoušků, každý z nich dostal památeční seriálové tričko. „Museli jsme nakonec odběry odmítat, což se obvykle nestává,“ dodává lékař Marek ze Střešovic.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek