metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

V Česku je v létě málo krve, kvůli komárům i úrazům

  5:20
Vzácná tekutina dochází. Dárci mizí na dovolené, a to i do rizikových oblastí.
Darování vzácné tekutiny ve společnosti Mafra. | foto: Metro.cz

V relaxační místnosti vydavatelství Mafra naproti redakci deníku Metro obvykle zaměstnanci firmy odpočívají, berou sem svoje děti, snědí v klidu svačinu. Včera tu ale také tekla krev.

Vzácnou tekutinu tady odebírala Ústřední vojenská nemocnice z pražských Střešovic. Mimořádně ji potřebuje, protože se zásoby nutné pro operace dramaticky zmenšily. V létě to bývá častá situace kvůli různým důvodům. „Momentálně jsou uzavřená dvě naše externí pracoviště v Lounech a Jilemnici,“ vysvětluje lékař Martin Marek z Ústřední vojenské nemocnice. A pak je léto, lidé vyjíždějí na dovolenou a transfuzní stanice se vylidňují.

Nejenom v Praze. „Z hlediska spotřeby krve jsou opravdu nejkritičtějšími měsíci ty letní. Je to způsobeno vyšším počtem prováděných operací, řada dárců má právě dovolené,“ vysvětluje Zdeněk Dvořák, mluvčí Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Zmenšující se zásoby krve souvisí nejen s plánovanými operacemi, ale také s těmi akutními, v létě dochází k výraznému zvýšení nejrůznějších zranění. Nedostatek mívají ale například i v obdobích chřipkových epidemií, kdy nakažení dárci nesmějí odběry poskytovat, to potvrdil deníku Metro i mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Výpadek však nebývá jenom kvůli tomu, že dárci jsou na dovolených. Letos výrazně omezil darování krve také výskyt západonilské horečky v oblíbených dovolenkových oblastech. Riziko přenosu viru této nebezpečné nemoci se týká dvacítky evropských států.

Sport a taky náledí

Nedostatek krve trápí nemocnice v létě i v zimě.

  • V zimě to klouže víc na silnicích i na chodnících. Zlomeniny kyčle vyžadující operaci zvyšují v této době spotřebu krve. Bývá taky víc autohavárií, kdy končí zranění na operačním sále.
  • V létě zase řeší nemocnice více zraněných z nejrůznějších letních aktivit. Jedná se o leckdy těžká zranění při lezení a výletech v horách, častěji a s horšími následky také bourají cyklisté, hlavně na horských kolech v terénu.
  • Mezi rizikové oblasti kvůli západonilské horečce patří letos například i Bulharsko, Kypr, Itálie, Řecko, Ukrajina, Kosovo, Kypr, Turecko a další země. V Srbsku na ni loni zemřelo dvacet lidí.

Kdo je v posledních týdnech navštívil, ten nemůže darovat krev přibližně jeden měsíc od návratu z oblíbených destinací. Najdete mezi nimi například Chorvatsko. Tam se ovšem do rizikových částí počítá celé vnitrozemí, dovolená na pobřeží odběr krve nezakazuje. V transfuzních stanicích zajímá lékaře, jestli jste nebyli třeba v Maďarsku, kde se zákaz týká pobytu na celém jeho území. V Rakousku jsou v „klatbě“ například Dolní Rakousy a celá Vídeň.

Nové dárce se snaží nemocnice získávat různě. „Začátkem roku vznikla nabídka v souvislosti s novou řadou seriálu Hra o trůny,“ říká lékař Marek z pražských Střešovic. Dorazily tři stovky fanoušků, každý z nich dostal památeční seriálové tričko. „Museli jsme nakonec odběry odmítat, což se obvykle nestává,“ dodává lékař Marek ze Střešovic.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek