metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Značky na přání vydělaly miliony

  16:02
Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.
Registrační značka na přání.

Registrační značka na přání. | foto: Metro.cz

„První tři písmena obvykle znamenají křestní jméno majitele auta,“ říká šéf malé samoobsluhy v pražském Podolí. Ví, o čem je řeč, je totiž Vietnamec. „Pak je důležité, aby na takové espézetce nebyla čtyřka, to platí i pro Číňany,“ dodává obchodník, který má na svém VW Touareg přirozeně registrační značku na přání. Je na ní jeho jméno a pět osmiček. Ty jsou, třeba spolu s devítkami, řazeny k nejoblíbenějším na takových VIP espézetkách. „Jestli chcete vidět přehlídku espézetek, zajeďte se podívat do Sapy,“ odkazuje Vietnamec na známou pražskou tržnici.

Česko je nejdražší

10

  • Češi zaplatí za vlastní značku na auto dvakrát pět tisíc korun (potřebují dvě). Na motocyklu ušetří, tam stačí jedna. Rakušané jsou levnější, platí něco přes 5 tisíc korun celkově. Slováci vydají v přepočtu přes osm tisíc korun za obě cedulky. Poláky vyjde výběrová značka na šest tisíc korun.

Počáteční boom registračních značek na přání, které si lze pořídit v Česku od roku 2016, po třech letech zeslábl. Ale i přesto jich ministerstvo dopravy registruje už víc než deset tisíc. „Na začátku srpna jich náš resort evidoval téměř třináct tisíc,“ řekla deníku Metro mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Stát tak vydělal na zálibě majitelů aut (ale i motorek) odlišit se od ostatních účastníků silničního provozu přes sto milionů korun. Většina z nich je evidovaná v Praze nebo středních Čechách. V ostatních krajích není zájem nijak mimořádný. „Letos jsme nechali v Plzni vyrobit 37 značek na přání. Za celou dobu jsme jich vydali asi tři sta,“ řekl deníku Metro Jiří Marek, vedoucí odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu.

Nepořizují si je pouze jednotlivci, často jsou k vidění i na firemních osobních vozech, aby propagovaly továrnu nebo třeba advokátní kancelář. V několika případech si značky zařídily také radnice. V Česku ji mají například v Semilech nebo městská policie v Chotěboři.

Na kterých autech jsou placené značky nejčastěji k vidění? „Údaje o tom, jaké značky vozů nejčastěji žádají o RZ na přání, neevidujeme,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy. V Plzni se podle údajů radnice jedná nejčastěji o značky BMW, Mercedes, Audi, Volkswagen a Škoda. „Většinou se jedná o nová a dražší auta,“ uvedla Šárka Krejčová z pražského SPZ Servisu, která za majitele vyřizuje administrativu na úřadech. 

VIP značky kradou vandalové nebo sběratelé

Espézetka na přání není levný špás. Lze si ji pojistit proti odcizení nebo poškození?

  • „Pojištění registračních značek na přání je možné uzavřít jako připojištění k havarijnímu pojištění. Pojistná částka je nastavena na deset tisíc korun, aby v případě potřeby pokryla celý obnos, který řidič do značek investoval. Pojištění kryje riziko ztráty, zničení a odcizení jedné nebo obou značek,“ říká Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.
  • „Registrační značka vozidla není předmětem havarijního pojištění vozidla ani pojištění doplňkového. V případě, že škodu na jiné značce způsobí náš klient, z jeho povinného ručení uhradíme výrobu nové značky,“ uvedl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. 
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek