„Začínáme Vítem Fučíkem řečeným Kudličkou, který je podle pověsti prvním člověkem, který si sestrojil létající stroj,“ říká v rozhovoru pro deník Metro spisovatel Václav Šorel.
Co všechno v knize čtenáři najdou?
Je v ní čtyřicet čtyři komiksových příběhů od roku 1720 až do současnosti. Mezi jednotlivými příběhy je vždy historický úvod do děje. V něm jsou kromě textu také například dobové fotografie.
Komiksová forma má být lákadlem pro mladé?
Ano, ale může být zajímavá také pro babičku z Horní Dolní.
Název Vzduch je naše moře se mi zdá povědomý. Odkud pochází?
Toto rčení provází naše letectví už od jeho vzniku a je připisováno Tomáši Garrigue Masarykovi nebo Milanovi Rastislavu Štefánikovi a bylo používáno celou první republiku. My si k názvu dodali ještě Historie českého a československého letectví v komiksu. To abychom se odlišili od dalších publikací a článků, které vyšly s tímto názvem.
Je kniha jen pro milovníky letectví, nebo pro ni může sáhnout i laik nebo třeba školák?
To určitě, komiksy jsou dobrodružné. Začínáme Vítem Fučíkem řečeným Kudličkou, který je podle pověsti prvním člověkem, který si sestrojil létající stroj. Další pověst je o létajícím mnichu Cypriánovi. V knize je i příběh Jana Kašpara, který je průkopník české aviatiky, nebo Boženy Laglerové. Ta byla jedna z prvních pilotek na světě. Kniha se samozřejmě zabývá i první světovou válkou, první republikou, druhou světovou válkou, komunisty a současností.
Jak jste se k letectví dostal vlastně vy?
Jako dítě jsem si koupil časopis Vpřed, kde byla vystřihovánka kluzáku. Taková vlaštovka de luxe. Kluzák jsem hodil do prostoru rozdělovské cihelny. Vlaštovka krásně letěla a mě to natolik uchvátilo, že jsem si začal stavět další a další modely letadel. Pak jsem začal také sám létat. Stal jsem se bezmotorovým pilotem. O letectví jsem začal i psát.