metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 1 fotografie v galerii
Lukáš Novotný | foto: ArchivMetro.cz

„Srovnání Londýna s Prahou není tak ulítlé, jak se na první pohled zdá,“ říká ilustrátor

  8:40
Modern London. To je název anglicky psané knihy českého autora, která vás provede anglickou metropolí. Netradičně ilustrovaná publikace vychází začátkem října. „Knížka je napsaná jednoduchou angličtinou. Jinak bych to napsat stejně neuměl,“ říká v rozhovoru pro deník Metro její autor Lukáš Novotný.

Jak se v Londýně živíte? Jen jako grafik a ilustrátor?
Jsem také na částečný úvazek hlídačem jediného londýnského majáku v Trinity Buoy Wharf.

Prosím?
Spolubydlící, která viděla, že bojuji o každou libru, mi tam nabídla práci. Maják se nachází v bývalých docích, které zanikly v 70. letech a nyní se přestavují na byty a kanceláře. Samotný maják dnes ve svých útrobách hostí uměleckou instalaci Longplayer. Není to nijak náročná práce, asi nejtěžší je dojíždění, třináct kilometrů na kole tam a zpátky.

Proč jste se rozhodl udělat knížku o Londýně?
Ze začátku byla práce na knize svým způsobem únik z reality, kdy jsem dorazil do Londýna, kde jsem nikoho neznal, a snažil se získat práci v kreativním průmyslu. To se ale ukázalo mnohem těžší než v Praze, a tak jsem musel v mezičase dělat barmana, stěhováka a šatnáře. Naděje, že mi jednoho dne vyjde kniha v Británii, mi pomohla nezbláznit se a nezabalit to a jet domů. Napsat, ilustrovat a designovat knihu bylo od dětství mým snem, i když jsem přesně nevěděl, na jaké téma by měla být.

Čím je kniha unikátní?
Dějiny architektury a urbanismu jsou většinou podány suchým akademickým tónem. Často se také od čtenáře očekává hlubší znalost historie a je na něm, aby si vše dosadil do kontextu. Moje knížka Modern London je napsaná jednoduchou angličtinou. Jinak bych to napsat stejně neuměl. Je bez žargonu a navíc je z půlky ilustrovaná. Text se zmiňuje nejenom o architektuře, ale i o změnách ve společnosti a ekonomii, které leccos vysvětlí. Přístupnost textu ale neznamená, že je nekritický. Například víte, že The Gherkin je stále opěvovaná jako vrchol ekologické architektury, ale ve skutečnosti se její revoluční technologie chlazení neujala a byla nahrazena standardní klimatizací?

Kde jste se inspiroval?
Od mala jsem velkým fanouškem letectví a publikace zobrazující letadla v profilových ilustracích mi utkvěly v paměti. To asi vysvětluje způsob, kterým jsem moji knihu ilustroval. Inspirací byly také knihy Miroslava Šaška o světových městech, které jsou geniální kombinací nadhledu a dokumentu.

Pro koho je knížka určená?
Pro lidi se zájmem o architekturu, historii anebo obojí. Myslím, že pro českého čtenáře může být také zajímavé porovnání s Prahou, které není tak ulítlé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Londýn se také po válce začal rychle rozrůstat o panelové sídliště smíšené kvality, kdy se často z optimistických plánů realizovalo jenom to nejnutnější. Dědictví těchto míst se podobně jako v Praze řeší dodnes, i když často mnohem drastičtějšími způsoby, jako je kompletní demolice sídlišť a přestavby. Kniha také obsahuje budovu České ambasády od Jana Bočana a Jana Šrámka a také Lord’s Media Centre of Jana Kaplického... Je to samý Jan!

Komentáře

Hlavní zprávy

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek