metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Zapomeňte na placení kartou jedním kliknutím

  8:58
Nová pravidla pro platby kartou přes internet mají zvýšit bezpečnost.
Platební karta Visa (ilustrační foto) | foto: VisaMetro.cz

Nová pravidla budou mít dopad i mimo EU

  • Podle průzkumu, který si dala udělat VISA, by téměř dvě třetiny (61 procent) spotřebitelů nákup vzdaly, pokud by byl proces on-line nákupu rozšířen o další kroky.
  • Návrh Evropského orgánu pro bankovnictví také přináší mezinárodním webovým stránkám povinnost dodržovat při prodeji zboží evropským zákazníkům nová evropská pravidla, jinak bude nákup automaticky zamítnut. To by mohlo podle odhadů společnosti VISA ovlivnit platby v celkové hodnotě přesahující šest miliard eur, což představuje dvě třetiny všech evropských transakcí na mezinárodních webech.
  • Průzkum ukázal, že 51 procent zákazníků nakupuje přes internet u obchodníků mimo Evropskou unii.
  • Nový systém by měl vliv i na řidiče. Ti by stáli v delších frontách a měli by problémy s použitím karty na placených parkovištích či u mýtných bran, kde v současnosti není vyžadováno zadávání PIN kódu. Například jen ve Francii by to ovlivnilo více než 500 milionů cest ročně.

Platit kartou on-line bude složitější. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) chystá nová pravidla. Plán je postaven na přístupu, kdy bude každá transakce nad 10 eur (zhruba 270 korun) vyžadovat při potvrzení platby další ověřovací kroky, jako například zadání hesla či kódu. EBA má finální podobu pravidel zveřejnit právě dnes.

„Tyto návrhy představují vážnou hrozbu narušení způsobu, jakým jsme dnes zvyklí nakupovat on-line,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer VISA pro Českou republiku a Slovensko.

Nová pravidla, která by měla začít platit v lednu 2018, se zavádí kvůli zvýšení bezpečnosti plateb. To je však podle Gajdoše zbytečné. „Míra podvodů na našich kartách je dnes nízká, pohybuje se na úrovni pěti centů na každých utracených 100 eur. Spotřebitelé jsou navíc vůči podobným ztrátám stejně chráněni,“ dodává.

Nyní jde platit jedním kliknutím. Například v e-shopu, kde zákazník nakupuje často, je možné si údaje o kartě uložit a potvrzovací SMS pak není potřeba. Stejně tak jsou mnozí zvyklí na to, že pro nákup využívají mobilní aplikace, kde pro potvrzení platby stačí také jedno kliknutí.

Při fungování nových pravidel by to ale znamenalo, že i když je někdo takzvaně ověřený zákazník, musí projít ještě jedním ověřovacím krokem. Na jedno kliknutí tedy zapomeňte. Pro placení kartou přes internet bude fungovat jediná varianta. Tedy ta, kdy je nutné zadat minimálně kód či například PIN.

Novinka nadělá starosti například Uberu, což je služba pro přepravu cestujících, která využívá mobilní aplikace namísto klasického dispečinku. „Aplikace je založena na jednoduchosti, kdy lze objednat jízdu na jedno kliknutí. Údaje o kartách cestujících jsou již nyní dobře zabezpečeny,“ říká Tomáš Peťovský, generální ředitel Uberu pro ČR. Ten sice snahy o zvýšení bezpečnosti chápe, ale zdůrazňuje, že jakékoliv další ověřovací kroky při placení snižují komfort spotřebitele. Musí být tedy pečlivě zvážen jejich opravdový přínos.

Podobně mluví banky. „Toto opatření nutí účastníky platebního styku, aby své platby zabezpečili. Na druhou stranu může byt platba pro někoho komplikovanější,“ potvrzuje Patrik Šálek z ČSOB.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek