metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 3 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Uveden bude i film Bohu žel od Saši Dlouhého.
Větší foto
Uveden bude i film Bohu žel od Saši Dlouhého. | foto: AEROFILMSMetro.cz

Festival Finále Plzeň uvede několik premiér

18. dubna 2018  14:45 Metro.cz
Přehlídka proběhne od čtvrtka v Měšťanské besedě i Depu2015.

Festival Finále Plzeň, jehož 31. ročník potrvá od čtvrtka do příštího úterý, nabídne divákům mimo jiné v rámci sekce První úlovek i pět premiér či předpremiér.

Speciální uvedení si pro diváky nachystalo dva seriálové maratony – Dabing Street a Kafe & Cigárko. Prostřednictvím dohromady čtrnácti programových sekcí a bohatého doprovodného programu tak festival pokrývá pestrou škálu kinematografických žánrů a oslovuje diváky napříč generacemi, neopomínaje ty dětské.

V číslech

142

  • Tolik snímků bude během šestidenního festivalu promítnuto. Z nich bylo 51 nominováno do soutěže dramaturgickým předvýběrem.
  • Ceny Zlatý ledňáček budou rozděleny také v kategoriích: celovečerní filmy hrané i animované, dokumenty, internetové projekty, seriály a nově i studentské filmy do 40 min. Řada snímků bude oceněna i Cenou studentské poroty.

„Mohu prozradit, že jednou z předpremiér bude například dokumentární film Saši Dlouhého Bohu žel, sledující šest uprchlických příběhů prožívaných po dobu několika let v České republice,“ uvedl programový ředitel této přehlídky Peter Badač.

Slavnostního zahájení se spolu s pořadateli zhostí Ondřej Havelka, který do Plzně přijede se svým dlouho očekávaným režijním debutem s názvem Hastrman. Vstupenky na tuto projekci byly vyprodány během pár minut.

Hlavní tepnou festivalu se opět stane novorenesanční Měšťanská beseda s několika promítacími sály a dvěma kavárnami. Filmoví fanoušci zde budou moci potkat velké hvězdy českého filmu a nasát festivalovou atmosféru. Festival ale ožije i na dalších místech. Papírna nabídne koncerty, autorská čtení nebo oblíbený filmový pubquiz, Depo2015 bude zasvěceno dokumentu a dalšímu doprovodnému programu, Anděl Music Bar chystá koncerty a afterparty, Café Regner bude hostit studentské filmy. Prostor Plzeňského Prazdroje se pak stane jedinečnou kulisou unikátního filmového projektu Kinoautomat z roku 1967. Nebudou chybět ani oblíbené diskuse s tvůrci.

Archivní sekce bude letos věnována dvěma 100letým výročím. Jedna část vzdá hold Miroslavu Horníčkovi, dramatikovi, glosátorovi, spisovateli i plzeňskému rodákovi, který by letošní rok oslavil sté narozeniny. Druhá část s dovětkem Ať žije republika prostřednictvím filmů zachycujících historické události připomene vznik republiky. V rámci Festival Zoom budou promítnuty vítězné filmy ze zahraničních festivalů a národních přehlídek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám