metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 3 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
Onkolog Karel Švojgr
Větší foto
Onkolog Karel Švojgr | foto: Metro.cz

Focení s bleskem může odhalit rakovinu

10. února 2018  12:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Zhoubné nádory se nevyhýbají ani dětem. K včasné léčbě může přispět také náhoda. Damoklův meč zhoubného onemocnění visí v podstatě nad každým z nás. Počet těch, u nichž byla rakovina odhalena, přesahuje půl milionu. Což je totéž, co celé město Brno. Ročně zemře v České republice téměř třicet tisíc lidí, kterým nepomůže ani specializovaná léčba.

I když výskyt rakoviny v České republice stagnuje, přibývá dětských pacientů. Ročně diagnostikují lékaři některý z typů rakoviny až 350 dětem. „Procento malých pacientů pozvolna stoupá,“ řekla deníku Metro onkoložka Lucie Hrdličková z pražské Fakultní nemocnice Motol. „Je to ale i tím, že jsme schopni taková onemocnění častěji a rychleji zjistit, než že by bylo číslo výrazně vyšší v porovnání s minulostí,“ říká lékařka.

„Můžeme říci, že děti se mohou setkat s jakýmkoli druhem rakoviny,“ uvádí onkolog Karel Švojgr. Četnost některých typů je u dětí nízká nebo nulová. Zatímco dospělých se výrazně týká rakovina plic nebo tlustého střeva, dětem se v podstatě vyhýbá. „Dětské nádory nejsou způsobeny životním stylem,“ uvedl Švojgr. Děti nejčastěji onemocní leukémií nebo některým z mozkových nádorů.

Úspěšnost léčby rakoviny u dětí přesahuje osmdesát procent. Podstatně víc jim ale hrozí recidiva. Statistiky ukazují, že i úspěšná léčba v raném věku – v České republice se podaří vyléčit čtyři pětiny dětí s rakovinou – dává bohužel velký předpoklad, že za třicet nebo čtyřicet let bývalý dětský pacient onemocní jinou formou této choroby.

Jedním z typických nádorů, který se vyskytuje častěji u dětí než u dospělých, je retinoblastom, tedy rakovina oka. K lékaři bohužel dorazí většina z nich až v pozdním stadiu, kdy nejvíc hrozí ztráta zraku nebo celého oka. Přitom časté odhalení může být otázkou náhody.

„Každý dnes fotí děti, každý pak dává snímky na Facebook,“ říká Karel Švojgr. Má jednu užitečnou radu. Pokud nezapnete režim redukce červených očí, můžete včas odhalit bílou tečku v dětském oku. „Je to, kromě šilhání, jeden z hlavních příznaků rakoviny oka,“ upozorňuje lékař.

Den dětské onkologie si připomeneme 15. února

  • Nitrooční nádor je typický pro děti ve věku do pěti let.
  • Ročně jím onemocní asi stovka dětí, polovině se podaří zachránit zrak. Příznakem je mimo jiné bělavý odlesk sítnice.
  • Ročně se v Česku odhalí šest až osm případů, většinu se daří vyléčit. Asi polovina nemocných o oko ale přijde.
  • Nádory se léčí spálením laserem nebo zmrazením tekutým dusíkem. Používá se také chemoterapie, která nádor zmenší, aby byl lépe léčitelný.
  • Nově se dají léky oční tepnou vstříknout přímo do místa nádoru, což má větší účinnost, a méně často musí být oko odstraněno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám