metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Větší foto
Adámková a Ratajová na loňském MS žen ve Francii | foto: ARCHIV

Každý si video vykládá po svém, ale neví, jak funguje, říkají rozhodčí

  17:28
Mnohokrát se během podzimu diskutovaly výkony rozhodčích, případně verdikty od VAR. Ženy na listině arbitrů pro profesionální soutěže Jana Adámková a Lucie Ratajová se pro Metro rozpovídaly o vnímání videa fanoušky i porovnání se světem.

Jak vnímáte přínos videa?
Lucie Ratajová (LR): Určitě má své výhody. Jako nevýhodu vidíme, že jsme zatím měli video jen na čtyřech utkáních z osmi v první lize. Že je to špatně, vnímá jak široká veřejnost a funkcionáři, tak i my jako rozhodčí. Na tom se ale pracuje, od jara to bude pět zápasů. Druhá věc je vzdělání. Došlo trochu k problému ve vnímání veřejnosti. Každý si fungování videa vykládá po svém, ale veřejnost vůbec neví, jak jsme jako rozhodčí instruováni. Mluví se o čtyřech základních situacích, ale lidé se pořád snaží najít něco mezi. Druhá otázka je, jestli je to fungování ze strany rozhodčích dobře vysvětlováno, případně aplikováno.

Máte zkušenosti s videem i z mezinárodní scény, dá se to s našimi podmínkami srovnat?
LR: Technika, se kterou pracujeme tady, a podmínky na akcích FIFA, to je jako, když srovnáte trabant s mercedesem. Ale je to hlavně o penězích. Jenže veřejnost chce hned finální produkt bez chyb, což nejde. Je potřeba to lidem víc vysvětlovat. Možná i přímo na stadionech. Dát lidem možnost vědět, co se zrovna přezkoumává.

Jana Adámková (JA): Veřejnost očekávala, že když přijde video, zmizí všechny chyby a vše se vyřeší. Ale v tom by byl fotbal hrozně ochuzený. To už by mohl někdo řídit jenom z vozu, ale takhle video fungovat nemá. Vždycky jde o názor lidí. Pořád rozhoduje lidský element.

Proč dochází k různým posouzením situací při zápasech? Instrukce jsou přece pro všechny stejné.
LR: Jsou, ale i v nich jsou každý měsíc nějaké posuny. Pořád jsme nově vzdělávaní. Studujeme to, konzultujeme.

Proč se jdou rozhodčí někdy na obrazovku podívat, a někdy ne? V Anglii nechodí vůbec.
JA: Anglie to má úplně obráceně. Tam, jestli je penalta, vlastně rozhoduje videorozhodčí. Tam se sudí na hřišti dívat nechodí. Veřejnost tak má srovnání a nechápe to.

LR: Jsou situace, kdy vás videorozhodčí k obrazovce může poslat, a kdy nemůže. U nás, jakmile vás tam nepošle, je to pro lidi špatně. 

VAR

Nižší desítky milionů korun bude stát provoz systému videorozhodčího (VAR) na všech osmi ligových zápasech. K tomu má dojít od příští sezony nejvyšší soutěže. Pro jarní část té aktuální přibude VAR na pátém utkání. A také na všech barážových zápasech. Zatímco u čtyřech, které vysílá televize, zajišťují VAR právě přenosové vozy, u pátého se bude využívat streamu. „Tři kamery, které tam jsou, doplníme o další čtyři,“ řekl na tiskové konferenci výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáš Bárta. Předseda LFA Dušan Svoboda ho doplnil: „Tuto technologii otestujeme a pak by měla být aplikována i na zbylé zápasy.“ LFA spolu s Fotbalovou asociací ČR aktuálně poptávají technického dodavatele pro příští sezonu. Součástí VAR pak bude i ofsajdová lajna. Gólová technologie se zatím v Česku neobjeví. „Vyjde totiž na 250 tisíc eur na jeden stadion,“ vysvětluje Svoboda. V souvislosti s rozšířením VAR se navyšuje také počet vyškolených rozhodčích. Ze současných osmnácti má být pro příští ligový ročník proškolených čtyřiadvacet sudích. Do budoucna pak všichni, kteří se objeví na listině pro profesionální soutěže. LFA také předčasně prodloužila smlouvu s generálním partnerem Fortunou do roku 2024. Tato společnost chce přispět i na VAR. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek