metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym
„Nejlepší věci jsou zadarmo,“ říká Jakub Rajšl. | foto: Metro.cz

Kvůli přítelkyni pomáhá lidem snadno řešit EET

  9:21
„Nejlepší věci jsou zadarmo,“ říká Jakub Rajšl. Je jedním z mladých programátorů, kteří vytvořili jednoduchou webovou aplikaci běžící v prohlížeči, jež má malým podnikatelům pomoci vyřešit problémy s elektronickou evidenci tržeb (EET). „Prográmek“ nabízí zdarma a tým tvůrců pochválilo i ministerstvo financí.

Co na váš program ministerstvo financí říká?
Mezi ostatními programy zdarma je prý jediný skutečně funkční a přitom jednoduchý pro uživatele. Máme za sebou i rozhovor pro ministerské stránky o elektronické evidenci.

Jak vás napadlo vyvinout aplikaci pro EET?
Přítelkyně má kavárnu a poprosila mě, abych jí pomohl. Zkoušeli jsme s kamarádem různá řešení a programy, ale nic se nám nelíbilo. Řešili jsme, programovali a nakonec jsme si udělali aplikaci sami.

A odzkoušeli v kavárně?
To ještě ne. To, co jsme vymysleli, se pro tuto kavárnu nehodí. Na to jsou sofistikovanější řešení, která ale každý nepotřebuje. Je to vhodné pro malé obchodníky. Pro kavárnu musíme vymyslet nakonec něco jiného. Ale věřím, že i pro její kavárnu připravíme jednoduché řešení.

Jak to funguje?
Stačí jen uživatelská znalost internetu, chytrý mobil nebo cokoliv, čím se dá připojit k internetu – tablet, počítač. Vše běží v prohlížeči..

Jaký je výstup z aplikace?
Pětimístný unikátní kód, který obchodník sdělí nebo napíše zákazníkovi. Ten si pak po jeho zadání na stránky www.fiket.cz může doklad vytisknout nebo stáhnout a uložit do svého počítače nebo třeba telefonu. Na druhé straně aplikace odešle vše potřebné finanční správě.

Pro koho je vaše aplikace určena?
Pro všechny malé podnikatele, napadají mě prodejci na farmářských trzích, prodejci borůvek a medu u silnice... Tedy ti, co nemají kamenné obchody a kapacitu to složitě řešit.

Dokáže to každý?
Každý, kdo dokáže obsluhovat chytrý mobil. Nejtěžší na celé věci je zkontaktovat se s Finanční správou a dostat certifikát. Rozběhnutí naší aplikace je záležitostí pár okamžiků, vyřízení certifikátu ale záležitostí na několik dnů.

EET je pro řadu firem dobrý byznys, proč nabízíte aplikaci zadarmo?
Řekli jsme si, že to nebylo tak složité a že člověk přece nemusí na všem vydělávat. Ale když by nás někdo z uživatelů našeho programu chtěl pozvat na kafe nebo na pivo za to, že jsme mu ušetřili práci, tak ho asi neodmítneme.

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek