metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.
„Nejlepší věci jsou zadarmo,“ říká Jakub Rajšl. | foto: Metro.cz

Kvůli přítelkyni pomáhá lidem snadno řešit EET

  9:21
„Nejlepší věci jsou zadarmo,“ říká Jakub Rajšl. Je jedním z mladých programátorů, kteří vytvořili jednoduchou webovou aplikaci běžící v prohlížeči, jež má malým podnikatelům pomoci vyřešit problémy s elektronickou evidenci tržeb (EET). „Prográmek“ nabízí zdarma a tým tvůrců pochválilo i ministerstvo financí.

Co na váš program ministerstvo financí říká?
Mezi ostatními programy zdarma je prý jediný skutečně funkční a přitom jednoduchý pro uživatele. Máme za sebou i rozhovor pro ministerské stránky o elektronické evidenci.

Jak vás napadlo vyvinout aplikaci pro EET?
Přítelkyně má kavárnu a poprosila mě, abych jí pomohl. Zkoušeli jsme s kamarádem různá řešení a programy, ale nic se nám nelíbilo. Řešili jsme, programovali a nakonec jsme si udělali aplikaci sami.

A odzkoušeli v kavárně?
To ještě ne. To, co jsme vymysleli, se pro tuto kavárnu nehodí. Na to jsou sofistikovanější řešení, která ale každý nepotřebuje. Je to vhodné pro malé obchodníky. Pro kavárnu musíme vymyslet nakonec něco jiného. Ale věřím, že i pro její kavárnu připravíme jednoduché řešení.

Jak to funguje?
Stačí jen uživatelská znalost internetu, chytrý mobil nebo cokoliv, čím se dá připojit k internetu – tablet, počítač. Vše běží v prohlížeči..

Jaký je výstup z aplikace?
Pětimístný unikátní kód, který obchodník sdělí nebo napíše zákazníkovi. Ten si pak po jeho zadání na stránky www.fiket.cz může doklad vytisknout nebo stáhnout a uložit do svého počítače nebo třeba telefonu. Na druhé straně aplikace odešle vše potřebné finanční správě.

Pro koho je vaše aplikace určena?
Pro všechny malé podnikatele, napadají mě prodejci na farmářských trzích, prodejci borůvek a medu u silnice... Tedy ti, co nemají kamenné obchody a kapacitu to složitě řešit.

Dokáže to každý?
Každý, kdo dokáže obsluhovat chytrý mobil. Nejtěžší na celé věci je zkontaktovat se s Finanční správou a dostat certifikát. Rozběhnutí naší aplikace je záležitostí pár okamžiků, vyřízení certifikátu ale záležitostí na několik dnů.

EET je pro řadu firem dobrý byznys, proč nabízíte aplikaci zadarmo?
Řekli jsme si, že to nebylo tak složité a že člověk přece nemusí na všem vydělávat. Ale když by nás někdo z uživatelů našeho programu chtěl pozvat na kafe nebo na pivo za to, že jsme mu ušetřili práci, tak ho asi neodmítneme.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy