Někteří obchodníci, kteří mají povinnost být v elektronické evidenci tržeb, zkoušejí obejít zákon.
„Včera se mi stala legrační věc. Ve stánku s pizzou ve vestibulu pražského metra jsem si koupila kolu. Prodavačka mě upozornila, že mi lahev odšroubuje a pak zase zavře. Je to prý kvůli EET. Pizzu evidují až za rok, tak aby si nemuseli kupovat kasu jenom kvůli pití, poruší uzávěr, aby nešlo o maloobchod,“ zní jeden z příspěvků internetové diskusní skupiny, která se zabývá výměnou zkušeností s EET. Pod příspěvkem se pak strhla debata, zda tato klička před kontrolou finanční správy obstojí.
Deník Metro proto oslovil Generální finanční ředitelství a na trik s odšroubovaným víčkem se zeptal.
Kličky
|
„Jestliže prodávající nápoj na místě otevře, lze tuto situaci považovat za podobnou, kdy nápoj rozlévá například do plastových kelímků a takový nápoj může být dodáním zboží. Tržby z prodeje tak budou podléhat evidenci až od třetí fáze,“ uvedla Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.
Třetí vlna EET startuje 1. března 2018. Petlachová ale zároveň varuje, že podobné triky před kontrolou nejspíš neobstojí. „Jestliže poplatník v provozovně, kde není běžné prodávat nápoje v otevřených lahvích, lahev otevře a zase ji uzavře a takto prodá zákazníkovi, může být na takové jednání prodejce nahlíženo jako na účelové obcházení povinnosti evidovat tržby,“ varuje mluvčí.
Za obcházení povinností spojených s evidencí tržeb hrozí právnické a podnikající osobě pokuta až do výše 500 tisíc korun.
Druhá vlna EET začala 1. března a týká se velkoobchodů a maloobchodů.