metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 2 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
„Nejlepší věci jsou zadarmo,“ říká Jakub Rajšl. | foto: Metro.cz

Kvůli přítelkyni pomáhá lidem snadno řešit EET

  9:21
„Nejlepší věci jsou zadarmo,“ říká Jakub Rajšl. Je jedním z mladých programátorů, kteří vytvořili jednoduchou webovou aplikaci běžící v prohlížeči, jež má malým podnikatelům pomoci vyřešit problémy s elektronickou evidenci tržeb (EET). „Prográmek“ nabízí zdarma a tým tvůrců pochválilo i ministerstvo financí.

Co na váš program ministerstvo financí říká?
Mezi ostatními programy zdarma je prý jediný skutečně funkční a přitom jednoduchý pro uživatele. Máme za sebou i rozhovor pro ministerské stránky o elektronické evidenci.

Jak vás napadlo vyvinout aplikaci pro EET?
Přítelkyně má kavárnu a poprosila mě, abych jí pomohl. Zkoušeli jsme s kamarádem různá řešení a programy, ale nic se nám nelíbilo. Řešili jsme, programovali a nakonec jsme si udělali aplikaci sami.

A odzkoušeli v kavárně?
To ještě ne. To, co jsme vymysleli, se pro tuto kavárnu nehodí. Na to jsou sofistikovanější řešení, která ale každý nepotřebuje. Je to vhodné pro malé obchodníky. Pro kavárnu musíme vymyslet nakonec něco jiného. Ale věřím, že i pro její kavárnu připravíme jednoduché řešení.

Jak to funguje?
Stačí jen uživatelská znalost internetu, chytrý mobil nebo cokoliv, čím se dá připojit k internetu – tablet, počítač. Vše běží v prohlížeči..

Jaký je výstup z aplikace?
Pětimístný unikátní kód, který obchodník sdělí nebo napíše zákazníkovi. Ten si pak po jeho zadání na stránky www.fiket.cz může doklad vytisknout nebo stáhnout a uložit do svého počítače nebo třeba telefonu. Na druhé straně aplikace odešle vše potřebné finanční správě.

Pro koho je vaše aplikace určena?
Pro všechny malé podnikatele, napadají mě prodejci na farmářských trzích, prodejci borůvek a medu u silnice... Tedy ti, co nemají kamenné obchody a kapacitu to složitě řešit.

Dokáže to každý?
Každý, kdo dokáže obsluhovat chytrý mobil. Nejtěžší na celé věci je zkontaktovat se s Finanční správou a dostat certifikát. Rozběhnutí naší aplikace je záležitostí pár okamžiků, vyřízení certifikátu ale záležitostí na několik dnů.

EET je pro řadu firem dobrý byznys, proč nabízíte aplikaci zadarmo?
Řekli jsme si, že to nebylo tak složité a že člověk přece nemusí na všem vydělávat. Ale když by nás někdo z uživatelů našeho programu chtěl pozvat na kafe nebo na pivo za to, že jsme mu ušetřili práci, tak ho asi neodmítneme.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek