metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Proč mít sv. Václava nejen v mysli? | foto: České dukáty s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč mít sv. Václava nejen v mysli?

Komerční sdělení Paměťovky jsou vzácné tisky v podobě bankovky, které rozhodně neslouží jako platidlo v supermarketu. Jsou uměleckým dílem, sběratelským artefaktem. Pořizujeme si je jako vzpomínku či připomínku vzácných osobností či významných událostí.

A v neposlední řadě jako investici s potenciálem nárůstu hodnoty. Pro potěchu duše i jako jistotu, kterou třeba jednou předáme potomkům…

Nyní byla vydána paměťovka nová – výjimečná. Může se totiž stát nejen dalším cenným příspěvkem do pokladnice našeho rodinného stříbra, ale také naší duševní oporou. Není divu, je na ní vyobrazen svatý Václav, po staletí patron naší země a její ochránce v nejtěžších časech. Kdo by neznal slova Svatováclavského chorálu: Nedej zahynouti nám ni budoucím, svatý Václave! Vyjadřují prostou modlitbu, prosbu, se kterou se ke světci obracíme již od poloviny 12. století. Poslední naději věřících i nevěřících ve vyšší moc, duchovní a morální sílu, která v případě, kdy již cítíme, že jsme jako jedinci zcela bezmocní, zasáhne a zabrání nejhoršímu.

Proč se motiv svatého Václava a jeho odkazu objevuje na paměťovce ke 100. výročí ražby svatováclavských dukátů?

Spojitost je logická. Mladičká Československá republika si chtěla v roce 1923 k pátým narozeninám věnovat zlaté obchodní mince. Nejen jako památeční, které by nahradily zejména německými obyvateli oblíbené dukáty s portrétem Františka Josefa I., ale také sloužící k platbám například při mezinárodních transakcích. Toužila po dukátech, které by byly skutečně české, navazující na historickou ražbu českých zlatých florénů a následně dukátů, zavedenou již okolo roku 1325 českým králem Janem Lucemburským a ikonograficky ukotvenou jeho synem císařem Karlem IV. A co je češtějšího než sv. Václav! Proto byl na svatováclavských dukátech (sporadicky a prakticky tajně ražených i v dobách totality jen pro cizince) vyobrazen právě tento světec. Symbol, fenomén a historická osobnost, která se při zlomových dějinných událostech vždy objeví a český národ sjednotí. Stalo se tak i v novodobých dějinách po I. a II. světové válce, v roce 1968 i v roce 1989.

Proč mít sv. Václava nejen v mysli?

Není to „jen“ vzácný pamětní tisk, je to naděje!

Společnost ČESKÉ DUKÁTY, která na tradici ražby svatováclavských dukátů již od roku 2016 navazuje, se proto rozhodla při příležitosti významného jubilea připomenout morální sílu odkazu sv. Václava nejen na pamětní medaili, ale především formou paměťovky – vzácné bankovky, svébytného grafického díla –, která je přece jen širším vrstvám dostupnější než medaile z drahých kovů. Aby mohl sv. Václav nabít novou nadějí více zájemců. (Zájemci o zlaté, stříbrné a měděné medaile s portrétem světce si je ostatně mohou také pořídit pouze v sadě s paměťovkou, která v emisi hraje dominantní roli.) Ochrannou moc sv. Václava oživilo nejen mistrovské ztvárnění přední české ilustrátorky a grafičky Evy Haškové, ale také mistra rytce Martina Srba a nejnáročnější hlubotisk ve Státní tiskárně cenin. Na nejkvalitnějším papíře a se všemi ochrannými prvky, které známe z bankovek. Každá z paměťovek je díky tomu prakticky nepadělatelným originálem – grafickým unikátem. Stejně jako například klenoty z limitované kolekce šperků… Vzácností, která nám může denně připomínat, že ještě ani zdaleka není nejhůře. Zakoupit ji můžete na stránkách www.ceskedukaty.cz.

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek