metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Vláda hodila přes palubu domácnosti i firmy. Její kroky nemají v Evropě obdoby | foto: MEP Ondřej Knotek RENEW EUROPE

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vláda hodila přes palubu domácnosti i firmy. Její kroky nemají v Evropě obdoby

Komerční sdělení O aktuálně palčivých problémech dopadající na české domácnosti a firmy vám přinášíme rozhovor s poslancem Evropského parlamentu Ondřejem Knotkem.

Často kritizujete počínání Bruselu v otázkách nastavení klimatických cílů. Co vám nejvíce vadí?

Cíle byly v roce 2019 nastaveny správně. Evropa ale potřebuje hospodářskou strategii, která reaguje na klimatickou změnu. A jedním z opatřením je snižovat postupně emise tam, kde to je možné. To, proti čemu v Bruselu s kolegy bojuji, je konkrétní provedení, tedy cesta, jak klimatických cílů dosáhnout.

V rámci vyjednávání legislativy tzv. klimatického balíčku zvítězila zelená ideologie. Výsledkem jsou ambiciózní opatření, která ohrozí ekonomickou sílu a konkurenceschopnost Evropy a zároveň klimatu příliš nepomohou. Ke splnění klimatických cílů přeci nemusíte „zakazovat“ spalovací motory, uvalovat emisní povolenky na domácnosti, ukončit energetické využití uhlí o 30 let dříve než Čína a Indie, nebo omezovat chov skotu, protože produkuje skleníkové plyny.

Green deal bude zcela jistě tématem nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Je několik měsíců před volbami cítit „změna kurzu“?

U některých kolegů a kolegyň je vidět jisté vystřízlivění. Dokonce již v červnu se podařilo shodit ze stolu některé šílené návrhy týkající se emisí v průmyslu a zemědělství. To by se třeba před rokem nestalo. Najednou od některých kolegů na jednáních slyšíme „a kdo to zaplatí?“ Dříve jsme slyšeli spíš „musíme být ambiciózní“. Na druhou stranu to pevné zelené jádro dělá vše proto, aby ještě do voleb stihlo protlačit co nejvíce závazných omezení, protože zcela po právu čekají více racionální „Brusel“ po evropských volbách.

Některé české politické strany již představily své kandidátky. Jak jsou rozdány karty v hnutí ANO?

Krajské organizace Hnutí ANO se již před létem vyjádřily ohledně kandidátů, které podporují. Sestavení finální kandidátní listiny bude odpovědnost vedení hnutí ANO. Lídryní kandidátky by mohla být místopředsedkyně sněmovny Klára Dostálová. Jako lídryně má moji plnou podporu. Naším cílem je do Bruselu poslat kompetentní tým, který je schopný tvrdě pracovat v klíčových výborech EP. Ukázalo se, jak moc důležitý je pro prosazování českých zájmů pravidelný kontakt s veřejností, firmami a samozřejmě úzké propojení se samotným hnutím. Takže jedno je jisté - europoslanci zvolení za hnutí ANO budou v jednom kole.

Vláda chce od ledna vrátit do vyúčtování energií poplatek za OZE. Jsou na to lidé a firmy připraveni?

České domácnosti i firmy konečně mohly mít levnější elektřinu. Současná vláda evidentně ohledně těchto poplatků od jara lhala, když slibovala, že poplatky nevrátí. Trend v EU je odlišný. Státy se snaží od těchto poplatků domácnosti a firmy ochránit a například je hradí z příjmů z emisních povolenek. Česko jde tedy proti proudu a ještě ty poplatky uvaluje na veřejnost v historicky nejvyšší částce. Pocítí to domácnosti i firmy a pro energeticky náročný průmysl to může být i likvidační, protože již teď platí jedny z nejdražších energií v EU a mají obrovský problém s konkurenceschopností.

Jaká doporučení pro boj s deficitem státního rozpočtu tedy navrhujete?

Konsolidační plán Stínové vlády hnutí ANO nejprve využívá možnosti, které nezatěžují domácnosti, firmy a mladé. Tedy daně nezvyšovat, nýbrž je lépe vybírat. Teď se v plné parádě ukazuje, jak nesmyslné bylo zrušení EET. Dále musíme efektivněji čerpat dotace a navázat na naši hospodářskou strategii Česko, země pro budoucnost, kterou tato vláda také zasekla (stejně jako EET, Uhelnou komisi či zmrazila projektu RE:START pro regiony v příhraničí). A samozřejmě se musí uspořit na provozu státu a pokračovat v reformě státní správy.

Z nějakého důvodu současná vláda všechny tyto možnosti obešla a rovnou přistoupila k tomu nejhoršímu pro lidi a firmy - zvedají daně, uvalují poplatky (např. za obnovitelné zdroje) a berou výhody (školkovné či cestovné).

V posledních týdnech se hodně diskutuje o zrušení práva veta, které navrhuje Výbor pro ústavní záležitosti EP. Co by přijetí takového opatření znamenalo pro Česko?

Byla by to trvalá ztráta dosti účinného nástroje. V klíčových otázkách dnes může jakýkoliv stát bouchnout do stolu a zablokovat společný postup Unie. Je to jakási poslední instance, jak si odpovědný stát může sjednat spravedlnost. Protože EU není vždy spravedlivá a názor většiny může výrazně poškodit menšinu. Souhlasím, že s tímto nástrojem se musí nakládat odpovědně. Dnes nám jako důvod pro zrušení práva veta vnucují případ Maďarska, které blokuje společné sankce vůči Rusku. Ano, to je situace dnes, ale z dlouhodobého hlediska nám může právo veta chránit zájmy státu i v mnohem zásadnějších aspektech. Jednoduše řečeno, zrušení práva veta oslabí jednotlivé státy a posílí centrální rozhodování v Bruselu. Méně pravomocí Česku a více pravomocí Bruselu prosazuje hnutí STAN, TOP 09, Piráti. Naopak hnutí ANO je jednoznačně proti zrušení práva veta.

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Dnes působí jako politik, člen hnutí ANO, průmyslový manažer, v letech 2014 až 2018 zastupitel města Mariánské Lázně a od roku 2019 poslanec Evropského parlamentu. Je členem politické skupiny Renew Europe (Obnova Evropy), která funguje v rámci Evropského parlamentu.

https://ondrejknotek.eu/

Vláda hodila přes palubu domácnosti i firmy. Její kroky nemají v Evropě obdoby

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek