metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.
Další 2 fotografie v galerii
Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí. | foto: Policie ČR

Mlátičky z Nizozemska dostanou trest rychle

26. dubna 2018  8:55 Marek Hýř Metro.cz
Policie obvinila pět ze sedmi cizinců, kteří v Praze napadli číšníka.

Tři ze sedmi cizinců, kteří v sobotu napadli číšníka v Praze, čeká za brutální útok zřejmě rychlý trest. „Byli předáni státnímu zastupitelství s návrhem na zkrácené přípravné řízení,“ potvrdil deníku Metro mluvčí pražského policejního ředitelství Jan Daněk. Výtržníci tak mohou být odsouzeni, podmíněně i nepodmíněně, během několika dní.

Další dva cizinci jsou stíháni pro trestný čin těžké ublížení na zdraví a policie podala podnět na jejich vzetí do vazby. O něm rozhodne soud. Za trestný čin těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům až deset let vězení. „U posledních dvou mužů bylo vyhodnoceno, že se do konfliktu nezapojili, snažili se ho spíše uklidnit, a ti byli propuštěni na svobodu,“ doplnil deníku Metro Daněk.

Fotogalerie

Koho rychlý trest ale nemine, jsou zmiňovaní tři, kteří jsou obviněni z výtržnictví. Právě pro tento trestný čin se zkrácené řízení často využívá. Dále jsou takto odsuzováni například fotbaloví chuligáni, stejně rychle soud vyřešil i případ aktivistky Anželiny Diašové, která letos v lednu ve volební místnosti vyběhla polonahá před prezidenta Miloše Zemana. Ukrajinka dostala tříměsíční podmínku. Zároveň byla na rok vyhoštěna z Česka.

Počet případů, kdy je proti někomu vedeno zkrácené trestní řízení, ale v posledních letech klesá. Ještě v roce 2014 byla takto vyřešena kriminální činnost 62 437 osob. Předloni jejich počet činil jen 39 707. Data za minulý rok nejsou zatím k dispozici.

„Takzvané zkrácené řízení se zadržením se používá ve skutkově a právně jednoduchých věcech, kdy je možné předat zadrženého po činu do osmačtyřiceti hodin soudu,“ uvedl již dříve pro deník Metro Lukáš Slavík, předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 5.

Útok cizinců s nizozemskými pasy ve věku 24 až 32 let se stal v sobotu v centru Prahy. Číšník se s muži dostal do konfliktu poté, co je upozornil na to, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. Skupinka na kárání odpověděla s velkou agresivitou a zbila číšníka tak, že s vážným poraněním hlavy skončil v nemocnici. Podle portálu iDNES.cz měli muži zkušenosti s boxem, zároveň šlo údajně o časté návštěvníky posilovny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám